PZC Ronde van Lombardije 23 KIJKTIP zondag 14.00 uur r>- Paul de Leeuw als keizer Nero, Carice van Houten als Cleopa tra, Pierre Bokma als Julius Cae sar en Hans Kesting die zowel Spartacus als Augustus gestalte geeft. Waldemar Torenstra, Marc-Marie Huijbrechts/Alex Klaasen, Frank Lammers, Olga Zuidethoek en Arjen Ederveen: het is slechts een greep uit de grote namen in de historische, educa tieve comedy Welkom bij de Romeinen, ge schreven en geregisseerd door Niek Barend- sen. Voorganger Welkom in de gouden eeuw werd vorig jaar bekroond met een eervolle ver melding van de jury van de Zilveren Nip- kowschijf. Mede door deze prestigieuze aanmoediging mochten de makers al heel snel aan de slag met een vervolg, dat boven dien een mooi plekje op de zaterdagavond kreeg toebedeeld. Dat de Romeinen dit keer de klos zouden zijn, was snel besloten. Waarna Barendsen, met hulp van classicus en Romeinenken ner Fik Meijer, de geschiedenis indook voor feitenonderzoek. Barendsen: „De gou den eeuw, dat ging over één land en één volk. Maar een wereldrijk en twintig eeu wen verbeelden, is wat gecompliceerder." De schrijver, acteur en regisseur stuitte op een bizarre wereld. „Van keizers, slaven... Ze aten geitenlong, varkensbaarmoeder en struisvogelhersens. Keizer Nero trok in het host van de nacht ver- momd als zwerver de stad in om mensen in el kaar te slaan. Hij speelde ook niet onverdienste lijk doedelzak. Keizer Augustus liep op hak ken om langer te lijken. Caesar deed het met mannen. En in het leger droeg iedereen een le ren rokje." Kortom, de werkelijkheid bleek gek ker dan zelfs Barendsen had kunnen bedenken. Er valt in ieder geval nog heel wat over te leren. „Mensen den ken altijd dat het Romeinse Rijk ten onder is gegaan aan decadentie. Maar dat kwam bovenal door de pest en de pokken. En door het drinken van veel wijn, of beter: door loodvergiftiging door de loden verpak king waarin die wijn werd vervoerd." Elagabalus liet zijn rijtuig door naakte vrouwen trekken. En hij was dól op struisvogelhersens Barendsen pikte de feiten die hem het meest intrigeerden eruit en schreef in zes maanden een script voor acht afleveringen. Dat resulteerde in een doldwaze histori sche serie met een educatief randje. Dit keer, ook vanwege het betere uitzendtijd- stip, bestemd voor de he le familie. De NTR hoopt tussen de 400.000 en 500.000 kijkers te trek ken. Eindredacteur Loes Wormmeester: „We wil len programma's maken die ook leuk zijn voor op school. Kinderen enthou siast maken voor een be paald thema, daar is tv een goed medium voor. En het is lekker materi aal. Die Romeinen wa- ren zo extreem, daar kun je alle kanten mee op." Elke aflevering ontvangt tv-presentatrice Dorine Goudsmit (Plien van Bennekom) een beroemde studiogast voor een terug blik op hoogte- en dieptepunten uit zijn tijd. In de eerste aflevering leggen Romu lus en Remus (Waldemar Torenstra en Olaf Malmberg) uit waarom ze Rome niet Reme noemden. In de tweede aflevering draaft Julius Caesar (Pierre Bokma) op. „Bij een serie als deze moet je echt de big shots uit de historie gebruiken", zegt Barendsen. „Zij zijn al enigszins bekend bij de kijkers." Hoewel de serie een tikje brutaler is dan Welkom in de gouden eeuw waren niet alle historische feiten geschikt voor de buis. „Er werden enorme wreedheden begaan. Nero die christenen aanstak als tuinfak- kels. Dat is, als het waar was, natuurlijk veel te naar voor grapp'en." Alex Klaasen mocht in zes draaidagen der tig verschillende rollen spelen. Helemaal zijn ding. „Ik heb ik-weet-niet-hoeveel pruiken op mijn hoofd gehad. Heerlijk, al die typetjes. Leuk om te verzinnen wat voor stem er bij hoort en wat voor haar. Dit is mijn favoriete speeltuin. Al waren die kostuums wel onpraktisch met van die enorme, gedrapeerde doeken. En al die rare feitjes! Dat er zo veel mannenliefde was in Rome, vond ik opmerkelijk. En dat zo veel keizers compleet knetter waren. Ik speelde onder anderen keizer Elagabalus. Die liet zijn rijtuig graag door naakte vrouwen trek ken. En hij was dól op struisvogelhersens." Wie ook na deze Romeinenreeks geen ge noeg kan krijgen van Welkom bij... wordt op zijn wenken bediend. Serie nummer drie is in aantocht. Als geschiedenisrubriek Andere tijden volgend jaar een serie over de 'ijzeren eeuw' presenteert - de negentien de eeuw - komt er ook een begeleidende serie Welkom in de ijzeren eeuw. „Met vrij wel dezelfde acteurs", hoopt Barendsen. Pierre Bokma speelt in ieder geval Thor- becke, Paul de Leeuw wordt Willem I, II of III. „Of misschien wel alle drie tegelijk." I CANVAS Een speciale braakslaaf, een keizer op hoge hakken, fijne deli catessen als var kensbaarmoeder en geitenlong. Welkom bij de Romeinen een educatieve comedy met een droomcast, zet de heersers van weleer in een ander daglicht. ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Media Rare jongens, die Romeinen door Monique Brandt Alex Klaasen 'Cast' van Welkom bij de Romeinen. Welkom bij de Romeinen. Eke zaterdag op NPO 3, 19.25 uur. ^5^ reageren? W media@depersdienst.nl Paul de Leeuw als keizer Nero. foto's Ben van Duin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79