mm REIZEN 21 Aan de Pools-Russische grens moet je geen grap pen maken. Een batterij geüniformeerde beamb ten oogt intimiderend. Een man met een pet als een taartdoosdeksel trekt tien minuten uit om mijn paspoort te be kijken, voor hij zo ferm stempelt, dat zelfs een blinde het stempel in braille kan lezen. Toen het Rode Leger in 1945 koningsberg veroverde, woonden er nog 150.000 Duitsers. Die werden vermoord of de stad uitgewerkt, waarna de weder opbouw kon beginnen, naar Sovjetmo del. Het stratenplan veranderde, herinne ringen aan Pruisische tijden werden weggevaagd en de stad werd omgedoopt tot Kaliningrad, naar de revolutionair Michail Kalinin. Er moest een Huis der Sovjets komen. Indrukwekkend en op de plek waar vroeger het Stadtschloss stond, dat met een middelvinger naar de Duitsers rücksichtslos werd gebombar deerd. Maar zowel de fundering als de fi nanciën waren niet op orde en na 21 ver diepingen te hebben gebouwd, kon ge sproken worden van een dolgostroj, een gebouw gedoemd tot leegstand. Voor het 750-jarig jubileum van de stad in 2005 werden nog ramen geplaatst en de buitenmuren lichtblauw geschilderd, maar nog altijd staat het monster, zoals het genoemd wordt, leeg. Midden op Plosjtsjad Pobedy, het plein dat ook Hansaplatz en Adolf Hitlerplatz heette, werd ook voor het jubileum in 2005 in het bijzijn van Poetin de Chris tus de Verlosser-kathedraal gewijd. Die is met 73 meter precies 3 meter hoger dan de oude kathedraal van de stad, waar de tombe van Immanuel Kant zich bevindt. Kant is het icoon van Kalinin grad. De universiteit is naar de filosoof vernoemd en in 1992 keerde zijn stand beeld terug. Aan de voet ervan leggen prilgetrouwden nog altijd bloemen. In het centrum is de grote centrale markt een goede afspiegeling van voor malige Sovjettijden; mensen uit alle vijf tien voormalige republieken verkopen gedroogde dadels of verse kruiden, leven de vissen en keukengerei. Vooral de ver kopers uit Centraal-Azië vallen op, met hun zilveren en gouden tanden. Aan wat ooit de Amalienau heette, staan de mooiste huizen van de stad. De stads villa's, waarvan sommige zijn dichtge spijkerd, hebben grote tuinen. Volgens de kaart moet er op Dutch Square een windmolen zijn, een geschenk van Ne derland. Maar als ik de molen heb gevon den, blijkt hij van een formaat dat in Ma- durodam zelfs als klein wordt betiteld. Lopend bereik ik de rivier Pregolja, met Er zijn nog relatief onbekende plekken in Europa die toch tot de verbeelding spreken. Zoals de heilige berg Athos, op een schiereiland waar alleen mannen mogen komen. Wij gaan naar Kaliningrad. Russisch, maar omringd door EU en NATO. En in 2018 een van de speelsteden tijdens het WK voetbal. op de kade een verroest schip dat ooit tussen Gdansk en Kaliningrad voer. Ook hier staat een groot monument, zoals er zo veel zijn in de stad. Dit keer is er voor vissers een tweetal zeilen van 12 meter hoogte bedacht, naast een beeld van de Heilige Nicolaas. Elders zag ik een straal jager met een spitse punt - voor de Balti- sche piloten - een militair schip voor heldhaftige zeemannen en een kosmo naut in een grote cirkel, om de Sovjet prestaties in het heelal te gedenken. Op straat zie ik matrozen en andere ge üniformeerden. Als ze een gebouw bin nengaan, besluit ik ze te volgen. Het is het Huis der Officieren. In een zaal op de eerste verdieping wordt Veteranen- dag gevierd. Mannen en vrouwen met medailles op hun borst rinkelen als ze hun stoel zoeken. Matrozen met gemilli meterd haar bezetten de achterste rijen. Een ceremoniemeester in roomwit pak praat de boel aan elkaar. Dansers, ook in uniform, zorgen voor vermaak. Na drie kwartier komt een man naar me toe: „Please come. Some questions." In een kamer word ik ondervraagd door drie mannen. Mijn identiteitskaart wordt gefotografeerd. Ik houd me van de domme en vraag vriendelijk wat ze wil len weten. Tot mijn grote opluchting slaat de sfeer direct om. De man ant woordt dat hij blij is eindelijk iemand te treffen met wie hij Engels kan praten. Vladimir wil me bovendien graag verge zellen bij mijn bezoek aan zijn stad. WAAR EN WAT LETLAND LITOUWEN RUSLAND Matrozen en monumenten ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 door Joost Brantjes FINLAND ESTLAND WIT-RUSLAND POLEN Kaliningrad ligt op 1.058 kilometer van Am sterdam. Vliegen kan met een overstap in Berlijn of Minsk. Zie www.airberlin.com en www.en.beiavia.by. Een alternatief is recht streeks vliegen naar Gdansk in Polen (zie www.eurolot.com) en dan verder te gaan met de bus (118 kilometer). Bolsjoj Reizen kan helpen met op maat ge maakt reizen naar Kaliningrad, dat tot 1991 verboden terrein was voor niet-Russen. Zie www.bolsjoj.nl. Meer websites: www.visit-kaliningrad.ru en www.2gis.ru. Die laatste kun je ook als app downloaden. Handig vanwege de kaart, maar hij is wel in het Russisch. Foto'svan boven naar beneden: Matrozen vieren Veteranendag in het Huis der Officieren in Kaliningrad. Beeld van een kosmonaut in een grote cirkel, een ode aan de Sovjetprestaties in het heelal. Monument ter ere van Baltische piloten. Bedrijvigheid op de centrale markt. foto's Joost Brantjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77