Beetlenut 18 REIZEN krijgt de bezoeker een eersteklas blik op ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Het einde van de wereld is het niet echt, maar ik ben wel behoorlijk in de buurt. Kavieng is de hoofd stad van het eiland Nieuw- Ierland, in de archipel van Papoea-Nieuw- Guinea. Ooit hebben hier de eerste ontdek kingsreizigers hun ogen uitgekeken, zijn hun koppen gesneld en verdween menig dappere dodo in de kookpot. Dat moet een mooie, ongerepte tijd zijn geweest. Maar die is gelukkig voorbij. Het volk dat ons zojuist gelande vliegtuig welkom heet, ziet eruit als overal in tropische gebieden. Donker, levendig en razend enthousiast wanneer gearriveerde vrienden en familie leden worden herkend. Ze communiceren in een onbegrijpelijke kakofonie van klan ken: de lokale Papoea-taal, het pidgin. Een mix van Engels, Duits en - hoe kan het ook anders - Nederlands. Zodra men spreekt, gaat de mond open - net als elders in de wereld - en daardoor het gebit van de lokale Papoea's. Dat is wel even schrikken. En dan druk ik me nog voorzichtig uit. Onder bloedrood speeksel zijn nog net de contouren herkenbaar van wat ooit een prachtig rijtje tanden en kie zen moet zijn geweest. In eerste instantie denk je aan een vreselijke ziekte, maar al snel blijkt dat men zichzelf dit vrijwillig aandoet. De Papoea's hier kauwen namelijk onafge broken op een goedje dat uiteindelijk de mond verandert in een afschrikwekkende open wond. Niet alleen volwassenen, ook kinderen lopen met een rood bakkes rond. Hun gebitten kunnen er nog net mee door, maar lang zal dat niet duren. De ouders zijn tandtechnisch doorgaans niet meer te redden. In gunstige gevallen staat er nog een fietsenrek, maar vaker resten zwarte stompjes. Op sigarettenpakjes staan vaak foto's van gruwelijke gevolgen van roken en daarbij wordt ook wel eens Een bergwandelvakantie met jonge kinderen tot een feest maken, is een uitdaging. Afwisseling is het motto. Mooie natuur gecombineerd met goede voorzieningen, dat is de sleutel tot puur wandelplezier in de bergen. Ook met jonge berggeiten. „Ik vond deze wandeling eigenlijk wel leuk, mam." COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt de redactie soms samen met reisorganisa ties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. Hoe kweek je een berggeit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74