w; m Voor eilandhoppingfans is Bretagne het walhalla. Wij kiezen voor lie Bono, lie aux Moines en Ouessant. Drie eilanden met elk een gen verhaal. 1 W mm et vertrekpunt naar Les Sept lies - Frans voor de ze- B B ven eilanden - is de haven van Perros-Guirec. De mo tor van de kreeftenvanger die ons naar de kleine ei- I landengroep ten noorden van de Bretonse kust brengt, gromt luid. De golven komen recht op ons af, maar ge lukkig is de tweemaster zeewaardig. De schipper belooft dat we op de terugweg vol ledig op de wind zullen gaan. Dat smaakt nu al naar meer, terwijl we het hoogtepunt van deze dag nog voor de boeg hebben. Letterlijk zelfs. Want wat een zeemijl terug nog een witte rots leek, blijkt een verblijf plaats van jan-van-genten. De vogels, met hun imposante spanwijdte van wel 2 me ter, kleuren met hun witte veren de zwarte rots van Tie Bono. Geluid maken ze ook: kgrraaa, kgrraa. Om het nog avontuurlijker te maken, stappen we over in het kleine bootje dat bij vertrek op sleeptouw is geno men. Behoedzaam varen we tot bij de rot sen, waar we stil blijven liggen. Het lucht ruim boven ons wiebelende bootje is lan dingsroute en uitvalsbasis voor de immer naar eten zoekende ouders. Niet minder dan 10 ton vis verslindt deze vogelkolonie met jonkies iedere dag. Als het even kan, bestellen ze ook een kleine papegaaiduiker van de menukaart, weet onze gids Dennis le Bras. Na aandachtig de jan-van-genten te heb ben geobserveerd, zoeken we de tweemas ter weer op. Die brengt ons naar het nabij gelegen Tie aux Moines. Vroeger was dit een plek waar monniken rust zochten. Zij zijn inmiddels vertrokken, maar de rust is gebleven. Bij de vuurtoren vertelt de gids meer over het leven van de koddige pape gaaiduikers, die we ver onder ons op het water zien. De vogel was een eeuw geleden zijn leven in deze streek niet zeker, weet Le Bras. Het was destijds een sport deze dieren neer te schieten. Er werd zelfs een spoorlijn voor aangelegd vanuit Parijs, om dat het enthousiasme bij de jagers zo groot was. Waren er een eeuw geleden nog een half miljoen papegaaiduikers, nu ligt het aantal op hooguit vijfhonderd. De terugreis met windkracht 7 en de aan blik van een paar zeehonden die heerlijk zonnebaden op de rotsen, brengen weer een voorzichtige glimlach op ons gezicht. Dat doet ook Ouessant. Een snelle boot brengt ons naar dit meest westelijke stukje Frankrijk. Het eiland telt vijf vuurtorens, het hoogste aantal van alle Franse eilan den. Ze staan er niet voor niets. De lichtba kens bieden passerende schippers houvast in dichte mist of bij hevige golfslag. Hoe gevaarlijk de kust kan zijn, zien we op de begraafplaats van het katholieke kerkje op het eiland. Gids Ondine Morin vertelt dat slechts een deel van de omgekomen scheepslieden daar begraven is. Alleen als het slachtoffer aantoonbaar katholiek was, kreeg hij een plaats op het kerkhof. Kon zijn geloofsovertuiging niet worden achter haald, dan was een anoniem graf buiten het dorp zijn eindbestemming. Ook daar, buiten de bebouwing, is het mooi. Wij maken een wandeling in dit ge bied, Pern genaamd. Kale rotspartijen ste ken omhoog aan de westkant, alsof paasei- landbeelden je aankijken. Golven beuken tegen de kust. We kijken uit op een huis, dat eeuwenlang de krachten van de natuur heeft doorstaan. Dit decor voelt niet Frans. Het past eerder bij het hogere noorden. In de verte ontwaren we vissers. En een paar schapen. Ouessant heeft een eigen ras, met een schofthoogte van slechts 30 centi meter. Een eeuw geleden was dit bijzonde re dier nog uitgestorven op het eiland, doordat gewone schapen werden inge voerd en daarmee het kleine ras verloren ging. Anders dan voor de papegraaiduikers brachten Parijzenaren wel redding voor de schaapjes. Bij het Paleis van Versailles lie pen er nog een paar rond, uit een privécol- lectie. Daardoor was een herintroductie mogelijk. Al laat het aantal mini-schaapjes op het eiland nog altijd te wensen over. Slechts tien, volgens de laatste telling. Maar gids Morin is er maar wat blij mee. WAAR EN WAT WMWffr eilandenrijk Foto's, van boven naar beneden: Jan-van-genten op Tie Bono. Op koers naar Les Sept lies. Met de roeiboot weer naar het schip. De afstand Utrecht-Brest is circa 1.000 kilo meter per auto. Brest heeft een vliegveld. Meer informatie over de excursie met de kreeftenvanger is op www.santguirec.com te vinden. Voor toeristische informatie over Bretagne, zie www.bretagne-vakantie.com en www.rendezvousenfrance.com. ILE AUX MOINES, OUESSANT ILE Bom tekst en foto's Max de Krijger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73