PZC I Kings Canyon H Windpark met 300 molens voor de kust Kapelle duurzaamste gemeente Nederland Van de Velde nieuwe burgemeester Tholen Een paar weken geleden maak ten we een wandeltocht door een woud, ergens in de bergen van Californië. In de vallei be neden was het erg heet, zo'n veertig graden. De fruitboeren daar had den veel last van droogte. In de bergen was het wat koeler. Het pad was wel stof fig, maar de bomen gaven schaduw. We zagen reuzensequoia's, redwoods en ande re pijnbomen, soms zwart van een brand, donkere eiken met vettige blaadjes. Het was aangenaam om daar te lopen en je dacht: wat is het hier stil... Maar eigen lijk hoorde je van alles: de wind in de top pen van de bomen die soms wel vijftig meter hoog waren; kraaien en eksters met krassende geluiden, maar ook kleinere vo gels met mooie riedeltjes. Grappig waren de grijze Californische eekhoorns. Ze renden schoksgewijs tegen de ruwe stammen van de bomen om hoog; hun scherpe nagels krasten over de schors, hun staart een golvend pluimpje. Ze waren op weg naar de dennenappels; sommige bomen hingen er vol mee. Het bos rook naar hars en dennennaalden. We zagen chipmunks die snel wegvlucht ten, een holle boom in. Het zijn kleine diertjes, ze worden in het Nederlands wangzakeekhoorns genoemd. Ze hebben zwarte streepjes opzij, hebben een pluim staartje, maar ze zijn klein als muizen. Als je oplette, zag je ook hagedissen, de meeste hadden een schutkleur; sprinkha nen sprongen opeens op en zweefden op hun gekleurde vleugels een paar meter door de lucht, maar soms, als ze erg van ons schrokken, vlogen ze zo'n beetje over de kop. En over het pad liepen hier en daar grote zwarte mieren. Soms waren er opeens heel veel. Ze hadden voortdurend haast, ze hadden geen last van de hitte en leken voortdurend te rennen en ze waren heel agressief, sleurden van alles weg, an dere insecten, of stukken ervan, dennen naalden, snippertjes van verdorde varens. Als je te lang naar ze bleef kijken, liepen ze over je schoenen en benen. Ze kunnen hard bijten en het blijft een raadsel waar om ze zo vechtlustig zijn. Bij mensen is dat trouwens ook een raad sel, vooral als je beseft dat je met oorlog voeren doorgaans in het geheel niets op schiet en de samenleving er alleen maar door verslechtert. Maar wat de mieren be treft: het was beter om daar in dat bos niet te lang te blijven stilstaan. VIDEO VAN DE WEEK Kustmarathon traktatie voor Engels: www.pzc.nl/video UW MENING 543 reacties Windmolens op zee storen mij niet I 1 64% 136% Motorcrosser in Wemeldinge overleden na noodlottige valpartij 2. Gestolen auto in Zeeland gesigna leerd, bestuurder klemgereden 3. Zeeland wordt distributiecentrum voor Turkse boraten Het kabinet heeft drie locaties op de Noordzee aangewezen waar grootschali ge windmolenparken kunnen komen. Eén van de parken is gepland op 22 kilo meter uit de kust bij Westkapelle. Een Zeeuws consortium wil het park bou wen, dat als het klaar is rond 1400 me gawatt stroom levert. Dit is drie keer de productie van de kerncentrale. Het eerste deel wordt gebouwd in 2015, het tweede in 2017. De andere parken ko men voor de kust van Noord- en Zuid-Holland. Met dit besluit komt er definitief geen park voor de kust van Schouwen-Duiveland. Kapelle is de duurzaamste gemeente van Nederland. In de Gemeentelijke Duurzaamheids Index (GDI) is Kapelle koploper, samen met Zeewolde (in Fle voland). Zeeland scoort als provincie het best van Nederland, met name van wege goede prestaties op het gebied van duurzame energie en natuur. Zeeuwen produceren meer afval en zijn minder gezond dan mensen uit an dere provincies. Kapelle scoort hoog, omdat er weinig werklozen in de ge meente wonen en omdat het er veilig is. Sluis bungelt onderaan in de index, op plaats 375 van 403 gemeenten. De gemeenteraad van Tholen vraagt minister Plasterk om Ger van de Vel- de-de Wilde te benoemen tot de nieu we burgemeester. De WD-politica was na het vertrek van de Middelburgse burgemeester Ha- rald Bergmann in 2012 tot juli 2013 waarnemend burgemeester van het Zuid-Hollandse Albrandswaard. Van 2005 tot november 2012 was ze burge meester van Goedereede. Van de Velde is haar politieke carrière in 1990 begon nen als raadslid in Brouwershaven. In de periode tot 1997 is zij tevens wethou der en locoburgemeester geweest. Fataal ongeluk monstertruck Bank sluit rekening fraudeur Afpersing John en Linda de Mol Een show met een monstertruck is Haaks bergen is zondag op een drama uitgelopen. Er vielen drie doden en vele gewonden toen een monstertruck het publiek in reed. Waar om de auto na het rijden over een aantal au towrakken ogenschijnlijk onbestuurbaar het publiek in reed, is nog niet duidelijk. Vier Nederlandse banken hebben met in gang van afgelopen week de mogelijkheid de rekening van internetffaudeurs te blokkeren. Als vijf keer aangifte is gedaan van malversa ties, zoals met concertkaartjes, kan die geslo ten worden. Zo wil de politie voorkomen dat er meer slachtoffers zijn van een fraudeur. De politie heeft afgelopen week bekendge maakt dat John en Linda de Mol last hebben van pogingen tot afpersing. De compositiefo to die de politie van de mogelijke dader heeft verspreid, leverde veel tips op. Als er niet betaald wordt, zou de bedreiger Linda, haar kinderen of naasten iets aandoen. 3b*r EENS ONEENS MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72