Franse slag SPECTRUM 11 buitenland standplaats Frankrijk Cees van Zweeden I 1 hem ontslagen vice-president Riek Machar. Het geweld kreeg al snel een etnische ondertoon, waarna de Din- ka's van Kiir en de Nuers van Machar elkaar begonnen af te slachten. Vredes besprekingen hebben tot dusver niets opgeleverd. „Het is zo treurig om ons mooie land vernietigd te zien worden door koppi ge leiders", zegt de gevluchte Rebecca Eliah. Zittend op haar rieten matje staart ze vervolgens minutenlang peinzend en onbewogen voor zich uit. Ze is oud, maar hoe oud weet ze zelf niet: 8o, misschien wel 85 of 90. Ze heeft veel ellende meegemaakt in haar leven. Gevechten, honger, droog te, overstromingen, de dood van haar man en kinderen. De ene burgeroor log was nog niet voorbij of de andere begon alweer. Eliah: „Toen Zuid- Sudan onafhankelijk werd, hoopte ik zo dat het geweld voorbij was en ik nog jaren van een vrij land kon genie ten. Maar onze leiders denken alleen aan zichzelf en vergeten hun volk en vaderland. Ons lijden gaat door." Pas als de strijd in de streek waar ze vandaan komen echt voorbij is, gaan ze terug, zegt Besta Kakule (37). Ze sprokkelt in de buurt van het opvang kamp hout voor een vuurtje om een karig maal voor haarzelf en vier klei ne kinderen te kunnen koken. „Dit land had zo'n mooie toekomst, maar alles is in een paar maanden tijd ka pot gemaakt. Iedereen wil in vrede in z'n eigen dorp wonen, maar niets wijst erop dat de gevechten snel zul len ophouden." Sinds het uitbreken van de oorlog kampt Zuid-Sudan met een omvang rijke humanitaire crisis. Tienduizen den mensen zijn gedood en zeker 1,8 miljoen anderen vluchtten naar ande re regio's en buurlanden Ethiopië en Kenia. Als gevolg van de strijd en de massale volksverhuizingen is er nau welijks voedsel verbouwd, waardoor er nu grote tekorten zijn. De VN waar schuwen dat voor vier miljoen men sen hongersnood dreigt, een derde van de bevolking. Veel kinderen lij den nu al aan ernstige ondervoeding. Tenminste 50.000 van hen dreigen de komende maanden te sterven als niet snel voedsel en medische hulp komt. „Door een grootschalige operatie heb ben we de situatie op dit moment re delijk onder controle in gebieden waar niet gevochten wordt", zegt George Fominyen van het Wereld voedselprogramma (WFP). „Behalve vrachtvliegtuigen gebruiken wé heli kopters en luchtdroppingen om men sen in afgelegen regio's te bereiken." Toch blijft de dreiging van een grote hongersnood levensgroot aanwezig, benadrukt Fominyen. „Het WFP komt 345 miljoen dollar tekort om de voedselhulp de komende 6 maanden te kunnen voortzetten. Vooral in ge bieden waar de strijd oplaait en hulp verlening moeilijk is, kan de situatie snel verslechteren." WFP probeert intussen de bevolking actief te betrekken bij de ontwikke ling van hun dorp en streek door een tegenprestatie te vragen voor de ver strekte hulpgoederen, zoals de aanleg van een weg of het op grote schaal ver bouwen van voedselgewassen. „Als de oogst goed is, kopen wij een deel van het voedsel van de boeren om het el ders uit te delen", zegt Fominyen. „Dat versterkt de veerkracht van ge meenschappen." In heel Zuid-Sudan zijn naar schat ting 300 niet-overheidsorganisaties (NGO's) actief om de humanitaire cri sis het hoofd te bieden. De vraag is echter of iedere instantie en iedere medewerker wel zo effectief en op z'n plaats is. Wat te denken van Rebecca Carter van de Danish Refugee Coun cil (DRC) die in haar airconditioned kantoortje in luba vanachter haar lap topje opschrikt als we vragen hoe de situatie in het land is. Ze verwijst snel naar internet „waar alle informatie te vinden is." Ze wil haar naam niet in de krant omdat ze „niet geïnterviewd wil worden." Telkens herhaalt ze dat onze vragen haar drukke werkzaam heden verstoren. In enkele minuten bevestigt ze alle vooroordelen over westerse hulpverleners. Gelukkig zijn er ook talloze bevlogen hulpverleners actiefin Zuid-Sudan, zoals Judith Waguma van Artsen Zon der Grenzen. Zij vertelt dat in gebie den waar de strijd voortdurend op laait, malaria en kala azar (zwarte koorts) de belangrijkste 'killers' zijn, maar dat cholera onder controle is. „In gebieden die rustig zijn en waar burgers de zorgcentra makkelijk kun nen bereiken, hebben we de gezond heidssituatie drastisch kunnen verbe teren. Maar waar gevochten wordt, blijft hulpverlening erg moeilijk. Voor al voor mensen die op de vlucht zijn, die geen opvangkamp kunnen berei ken en gedwongen zijn zich schuil te houden in de bush. Zij lijden aan ziek ten, ondervoeding en uitputting." Dorpen zijn intussen niet alleen afge sneden van de buitenwereld door ge weld, het regenseizoen heeft de we gen veranderd in meren en modder poelen en voor het meeste verkeer on begaanbaar gemaakt. Voedsel is schaars of op. Op sommige plekken blijven mensen in leven door waterle lies, bessen, zaadjes en eetbare blade ren van planten te eten. Rose Hassan (55) vluchtte begin dit jaar voor het geweld in Malakal en zwierf met haar vier kinderen weken lang door de bush. Haar jongste zoon van 3 overleefde de tocht niet. Ze be groef hem langs de kant van de weg. Uiteindelijk werd ze door de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR op gepikt en naar de hoofdstad Juba ge bracht. Ze heeft last van haar ogen en overal pijn, zegt ze, terwijl ze in een pan met zwartgeblakerd vlees roert. „We dachten dat de oorlog na een paar maanden wel voorbij zou zijn, maar het gaat maar door", klaagt ze. „Iedere keer horen we dat Kiir en Machar, twee volwassen mannen, af spraken hebben gemaakt. Maar ze blij ven vechten. Waarom kunnen ze hun persoonlijke verschillen niet opzij zet ten en dit land van de ondergang red den? Decennia hebben we gestreden voor de onafhankelijkheid, waarom la ten we het nu door twee machtswel lustelingen in een paar maanden tijd kapot maken? Het buitenland moet die twee echt harder aanpakken." Afgelopen zomer reed ik van Dubrov- nik naar Parijs, wat mij in staat stelde empirisch onderzoek te doen naar de openbare toiletten in Europa. Kroati sche toiletten waren kraakhelder, de Italiaanse redelijk. Maar zodra ik de Mont Blanc- tunnel door was, waren kaplaarzen vereist. Ik herin ner mij het Autogrill-restaurant op de A6 naar Pa rijs. Het eten was slecht, maar duur. In een hoekje stond een onduidelijke soep te borrelen met ver moedelijk salmonellabacteriën. De eetzaal had iets van een oorlogszone. Op tafels borden met voedsel- resten en gebruikte servetten. Andere tafels waren afgedaan met een vaatdoek die al enige weken geen wasmachine meer had gezien. De vloer plakte. Bij de dames stond een lange rij. Tot de toiletruimte doorgedrongen, zag mijn vrouw zich blootgesteld aan stofvlokken die uit het plafond vielen. Als man had ik de keuze uit toiletten die blank stonden en toilet ten met een laag papier op de grond die soms tot de enkels reikte. Geen enkele pot had een bril. Het Autogrill-restaurant langs de Ita liaanse autostrada was keurig, vooral de toiletten. Ik vroeg me af hoe dat mogelijk was. Zelfde zaak, ander land. Het is verleidelijk om te den ken dat Fransen hun keuken belang rijker vinden dan het toilet, maar dat is niet zo. Een onderzoek wees dit jaar uit dat een toiletbril in een Franse woning minder bacteriën bevat dan de snij plank. Ik legde de vraag voor aan Autogrill: waarom zijn uw restaurants in Italië schoner? Maar de pers- mevrouw beantwoordde mijn e-mail niet. Volgens Zoover walgt een derde van alle buitenlanders van Franse toiletten. De wUs krijgen de slechtste beoor deling van de toiletten in alle onderzochte landen. Mijn theorie is deze: de dienstverlening in Frank rijk is slecht omdat het te moeilijk is iemand in dienst te nemen. Een bedrijf bedenkt zich wel tien keer voor het een toiletjuffrouw inhuurt. De ar beidswet weegt 1,5 kilo en telt 3.600 pagina's, 20 keer meer dan in Spanje. Er zijn 450 pagina's over hygiëne op het werk, maar die gelden alleen voor werknemers. Sommige voorschriften zijn dwaas. Een bedrijf met meer dan 300 werknemers moet een bepaald aantal 50-plussers in dienst hebben. Lo venswaardig, maar dezelfde arbeidswet verbiedt in vacatures een leeftijd te vermelden. Alle experts zijn het erover eens dat 1,5 kilo papier te veel is, maar een onsje minder lukt niet. Per dag komt er ge middeld een pagina bij. Ik hoorde de minister van Financiën suggereren het aantal pagina's te reduce ren door een kleinere letter te gebruiken. Dat is zo iets als vertragingen bij de spoorwegen elimineren door de dienstregeling af te schaffen. Je zou denken dat het gemakkelijk is iemand in te huren die van elke klant 50 eurocent vraagt en in ruil daarvoor het toiletpapier koopt en de wc's schoonmaakt. Zo werkt dat langs de Duitse Auto bahn. In een beetje Autogrill heb je al gauw twee honderd klanten per uur. Wie wil er niet werken voor een uurloon van 100 euro? Dat is 16.000 per maand. Maar in die 3.600 pagina's schuilt ongetwij feld ergens een artikeltje dat betaling in baar geld verbiedt ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Foto links: Rebecca Eliah treurt om de vernietiging van haar land. Grote foto: Rose Hassan zwierf weken door de bush voordat ze in een opvang kamp in Juba kwam. foto's Frans van den Houdt Het zuiden van Sudan streed lang voor autonomie. In 2011 sprak de be volking zich uit voor onafhankelijk heid. Vervolgens kregen Sudan en Zuid-Sudan een grensconflict en ru zie over verdeling van de oliewinst In de strijd tegen corruptie, stammen- oorlog en economische crisis ont sloeg president Kiir zijn regering. Het leidde tot een bloedige oorlog tussen Dinka's en Nuers. Honderdduizenden Zuid-Sudanezen vluchtten. ©reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67