SPECTRUM 7 1 Ik houd geen eigen pagina bij op Facebook. Ik wil echt contact maken eerder, in 2013, was hij theoloog van het jaar. En ook NRC Handelsblad roemde Van Zwietens kwaliteiten, door hem te omschrijven als een van de tien beloftes voör het komend de cennium. Van Zwieten blijft in the picture; sinds kort schrijft hij filosofi sche columns voor Het Financieele Dagblad en in de bankwereld hebben ze hem graag als adviseur. Neemt de veelgevraagde predikant nog weieens rust? „Ik surf beneden ge middeld over het internet. Ik heb geen Facebookpagina die ik bijhoud. Dat komt omdat ik echt contact wil maken. Televisie, telefoon en internet leveren te veel prikkels voor mij. Ik word moe van eindeloze beelden die worden opgeroepen, zoals 'wij die le ven in een all inclusive-resort' en het 'you only live once'-gevoel." Al vindt hij het wel weer mooi als mensen via Facebook uitwisselen van welke mu ziek ze houden. „Wat vind je van de prikkels hier", vraagt hij. „Van de bibliotheek en van de spreuk op de ruit? ('Voedsel voor het lichaam is niet voldoende, de ziel wil ook worden gevoed', staat er in het Engels). Die zijn bedoeld ter inspi ratie. Het oorspronkelijke woord is ins- piritus, dus dat betekent dat het al in je zit en dat de geest van buitenaf waait en je raakt. Dan raak je geïnspi reerd. Geïnspireerd werken betekent dat je beter in staat bent contact te leg gen met mensen, ook met klanten." In een zaaltje op de eerste etage staat de via Marktplaats aangeschafte kan sel. Onlangs is het houten zitkanseltje wat breder gemaakt voor een zaken man die tijdens de lunchpauze de maandelijkse 'meesterpreek' voor zijn rekening nam. Dichtbij de traditie, op een nieuwe manier, wil de predi kant-directeur invulling geven aan zijn ambt. Natuurlijk gaat hij voor tij dens trouwerijen. En bij uitvaartdien sten, waar hij nu degene is die troost biedt. „De troost bestaat uit stilstaan bij de dood. Noem die ook zo, en be sef waarom die zo pijnlijk is. Dan is het troostrijk. Omdat je weet wat de waarde was van de ontmoeting en om dat nu de herinnering rest." In een ontmoeting na de dood gelooft hij niet. „Ik ben nog geen verhaal in de Bijbel tegengekomen waarin staat dat ik mijn opa opnieuw tegenkom. Andere bronnen hebben het daar wel licht over, maar tegen wie het verhaal van Ruben wil leren kennen, zeg ik: 'ik leef wel echt met de Bijbel'. Mijn mens- en levensbeeld zijn gevormd door de Bijbelverhalen." Dat er contact met overledenen zou kunnen zijn, gaat hem dan ook te ver. „Dat past totaal niet in mijn filosofie van ontmoetingen. Ik heb meege maakt dat een moeder gesprekken voerde met haar overleden dochter en daardoor geen aandacht had voor haar andere kind. Het gaat om de levende ontmoetingen. Die zijn niet in het hiernanogmaals, maar in het hiernu maals." ten verwijst te veel naar Christus. En die moet je niet te snel vermengen met politiek. In Den Haag moet je compromissen sluiten en soms een stelling nemen waar je achteraf je han den van af moet trekken." De dominee wil het liever niet heb ben over de harde aanpak van jihadis- ten, die het CDA voorstaat. „Wij wil len in De Nieuwe Poort een platform bieden voor iedereen. Ja, ook voor de jihadist. Wat is het verhaal van een ex tremist? En kan hij mijn verhaal be grijpen? Ik geloof niet in een mens met een sticker op zijn hoofd, zoals de k**marokkaan, of dé gelovige." Van Zwieten houdt graag het beloof de land voor ogen, waarin een jihadist en een yezidi samen aan tafel zitten. „Het gaat altijd om: waar is het om be gonnen? Zo houden wij hier bij De Nieuwe Poort wekelijks een evaluatie, dat we het 'In den beginne-overleg' noemen!" De dienaar van het woord, want dat betekent predikant, is een veel ge vraagd spreker. En ook vakgenoten waarderen hem. Zij riepen Van Zwie ten onlangs in Vrij Nederland uit tot beste dominee van het land. Een jaar de integratie van licht gehandicapten op de arbeidsmarkt; hij heeft zo ie mand in zijn familie. Binnenkort komt er een wettelijke verplichting om werknemers met een afstand tot de arbeidsmarkt in dienst te nemen. Het mooiste is natuurlijk als werkge vers dat ook echt zelf willen." Fitness voor de geest noemt Van Zwie ten zijn spirituele aanbod aan de jach tige zakenlieden die de hele dag door deals sluiten en vaak niet verder den ken dan het belang van hun eigen af deling. Er zijn talloze existentiële en essentiële maatschappelijke proble men die je niet alleen vanuit econo misch en politiek perspectief met el kaar moet bespreken, zegt hij. „We moeten ons ook laten inspireren vanuit een Bijbels, humanistisch per spectief. Wij staan aan de vooravond van een digitale revolutie. Wat brengt die allemaal met zich mee? Willen wij straks dat auto's zelf rijden? Wil len wij ooit op de begrafenis staan van een buurmeisje omdat een chip verkeerd zat in een auto?" Sinds bijna tien jaar is hij lid van het CDA. Kritisch lid, want de C hoort er eigenlijk niet in thuis: „De term chris- ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Ruben van Zwie- ten: „Het gaat om het hiernumaals en niet om het hiernamaals." foto Peter Strelitski/HH reageren? spectrum@depersdienst.nl Hij startte in 2008 de Stichting Zin geving Zuidas en voltooide in 2010 zijn predikantenopleiding. Van Zwie ten was lid van de CDA-commissie hertaling partijuitgangspunten. In september 2013 opende het ge meenschapshuis De Nieuwe Poort. Sinds april 2014 is hij columnist bij Het Financieele Dagblad. Verder publi ceerde hij De bijbel op de Zuidas (sa men met collega-predikant Ad van Nieuwpoort). Ruben van Zwieten is getrouwd met Otteline van der Feltz. Ruben van Zwieten (Ermelo, 1983) studeerde theologie en rechten aan de Universiteit van Leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63