Dominee der dominees, theoloog van het jaar en een belofte voor de toekomst: Ruben van Zwieten over roeping in het 'je leeft maar één keer'-tijdperk. 6 SPECTRUM interview RUBEN VAN ZWIETEN Het eerste dat Ru ben van Zwieten (31) na de begroe ting doet, is zijn schoenen uittrek ken om zijn be knelde voeten te bevrijden en ze wat hoger te leggen. Tegelijkertijd grist hij de twee vellen met gespreksonderwerpen van tafel, bestudeert ze en begint te praten. In formeel, joviaal, erudiet, het zijn kwa lificaties die de jonge dominee type ren. Maar Van Zwieten is bovenal ge dreven en vernieuwend, en dat valt op in een verder vooral door leegloop en schandalen geplaagde kerk. „Ik hou nog steeds van de kerk. Dat kun je mij niet verwijten. Ik ben in 1983 geboren en weet dat anderen ach teromkijken en zeggen: 'de kerk, die hoeft voor mij niet', gedesillusioneerd als zij zijn door onder meer de mis bruikschandalen. Maar laten we niet vergeten dat kerk ook maar een woord is: iglesia, Grieks voor gemeen schap." Van Zwieten, dominee in een tijd van Vergeet niet dat kerk is afgeleid van het Griekse woord voor gemeen schap 'oneliners en veelvuldige internetprik- kels', plaatste zijn kansel op een onver wachte plek: de Amsterdamse Zuidas, onder de Nederlandse vestiging van Google. In het uit beton en glas opge trokken financiële hart van Neder land is hij aangesteld als 'predikant met een bijzondere opdracht' voor de Protestantse Gemeente Amsterdam. Op deze toplocatie heeft hij sinds een jaar het bezinnings- en ontmoetings centrum De Nieuwe Poort, zijn eigen initiatief. Van Zwieten: „Het is heel Bijbels af en toe opnieuw te begin nen." Nee, er hangt hier geen kruis en er is geen afbeelding van Jezus te vinden, maar er staat wel een gouden kalf, dat verwijst naar het bijbelverhaal. „Bij bel dat is biblios. Dat betekent boe ken, die vormen een verzameling ver halen en die gaan over mensen. Die leer je kennen door de manier waarop iemand iets zegt en door wat hij doet in dat verhaal." De Bijbel is voor Van Zwieten niet hei lig. „Die biedt mij geen waarheid, het is een verhaal. Zoals mensen, jij en ik, hun verhaal hebben. Ook Mozes en ook God zijn een verhaal. Om dat nou in een keer samen te vatten als al machtig, dat is levensgevaarlijk." Van Zwieten begrijpt dat de oorspron kelijke betekenis van de kerk als plaats voor ontmoeting en inspiratie bezoedeld is geraakt. Ook hij las best sellers van schrijvers die hun streng gereformeerde achtergrond hebben af gezworen, maar zijn beleving is an ders. „Ik heb niet geleefd in de perio de van Een vlucht regenwulpen van Maarten 't Hart of Knielen op een bed violen van Jan Siebelink." Ook zijn de principes uit Dorsvloer vol confetti van Franca Treur hem vreemd. „Als je mij zou zeggen: 'God gaat over de waters noodramp', dan begin ik te vloeken. Als ik het met zo'n geloofsinvulling zou moeten doen, dan zou ook ik afha ken." De dood van zijn 80-jarige opa, de va der van zijn moeder, maakte diepe in druk op de toen 7-jarige zoon van een arts in de manuele geneeskunde uit Ermelo. Hij identificeerde zich met de dominee die op bezoek kwam. „Wat me aantrok, was het bieden van troost. Steun geven omdat het voorbij is en ook echt voorbij is. Dat je kunt zeggen 'de ontmoeting is niet meer mogelijk nu'. Dat vond ik zo indruk wekkend, dat mijn mama nooit meer naar haar papa zou kunnen." Het zaadje was geplant voor zijn late re roeping, al creëerde hij ongebruike lijke geloofsbrieven. Tijdens zijn stu die theologie en rechten in Leiden was hij president van studentenver eniging Minerva. Het bood hem een geweldige leerschool en vrijplaats. Be halve drinken leerde hij er organise ren en spreken in het openbaar. Ook bouwde de actieve student contacten op met het bedrijfsleven. Dat mondde uit in een parttime baan als adviseur arbeidsmarkt bij de Rabobank. Van Zwieten richtte een headhuntersbu reau op, waarmee hij begaafde studen ten aan werkgevers koppelde. „Tegenwoordig ben ik dominee met een inloopcafé", grapt hij. „Sorry, ik moet even naar die man toe". Snel trekt hij zijn schoenen aan en stapt af op een van de bezoekers, vrijwel alle maal mannen in donker maatkos tuum. „Hij werkt bij adviesbureau Ernst en Young", vertelt Van Zwieten als hij weer zit. „Hij is persoonlijk be trokken bij het onderwerp van de ver gadering die we hier net hadden over door Dora Rovers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62