SPECTRUM 5 66 een bubbel, maar de bezuinigingen waren dat ook. Die liepen toch al. En die waren nodig om wat rotte appels op te ruimen. Schiet één keer op de boom en ze vallen er zo uit." Allemaal boekhoudkundige trucs, zegt het tweetal lachend. „De gemeen te kocht voor tien miljoen agrarische grond, zette er een bordje 'bouw grond' op en ineens was het tweehon derd miljoen waard. En toen er niks werd verkocht, stond ze dus ineens tweehonderd miljoen in de min. Maar alleen op papier. Dat weet de provin cie heus wel, maar die moet ook er gens heen met haar geld." Veertig kilometer bij Apeldoorn van daan, aan de Duitse grens, ligt Millin- gen aan de Rijn. Een dorp met zesdui zend inwoners met een Limburgs dia lect, met een gigantische katholieke kerk en waar alles De Duffelt heet. De apotheek, de rondvaartboot, de aanne mer, de sporthal. Die laatste heeft een metamorfose ondergaan, maar dat is nog niets vergeleken bij de andere sporthal van het dorp, SC Millingen. „Net een schouwburg", zegt meneer Van Kesteren, als hij van de super markt terugloopt naar huis. Iedereen heeft het erover, vertelt hij, dat het zo'n schande is, zo'n luxe sporthal. „Het kan allemaal weer. De gemeente verkeerde in zwaar weer en dat is niet zo gek. Dit dorp is klein, maar heeft van alles twee: twee schutterijen, twee muziekverenigingen, twee fanfa res, twee voetbalclubs. Clubs moesten fuseren. Nu is er meer eenheid. Al leen ja, sportclub Millingen, wat die op het veld hebben staan..." Niet alle clubs zijn getroffen. Rikie Pouw, ook onderweg naar huis, is pen ningmeester bij verschillende vereni gingen, waaronder de kunstcommis sie en de muziekschool. Ze graaft in haar geheugen. „Nee, we hebben het nergens met minder geld moeten stel len. Misschien dat het komt als-ons dorp eenmaal is gefuseerd met Groes- beek en Ubbergen. Maar niet door de artikel-12-status." En ook het dorp zeifis er de laatste ja ren niet bepaald op achteruit gegaan. Nieuwe rioleringen, nieuwe straatste nen, nieuwe glasbakken en nieuwe lantaarns, van die sjieke. „De artikel- 12-status heeft Millingen juist in de goede richting geduwd", zegt Wil liam Giebels, technicus bij streekradio WFM. „Er is een zak geld onze kant op gekomen. En verder hebben we er eigenlijk niet veel van gemerkt." Zijn broer Marcel, toevallig op bezoek in de studio, knikt instemmend. „We hebben nu ook ineens bloemen in plaats van die vreselijke onderhouds- vriendelijke struiken." Achterin de studio zit de eigenaar van het pand, Leon Hanssen. Vroeger was hij postbode en in de tijd dat Millin gen artikel-12-status aanvroeg en Er is een zak geld onze kant op gekomen. We hebben nu ook ineens bloemen in plaats van die vreselijke onderhouds- vriendelijke struiken kreeg, was hij raadslid voor de PvdA. „De schulden waren relatief klein, maar de gemeente kon ze niet meer aan. Het onderhoud bleef liggen. Dan kun je beter een artikel-12-status heb ben, opperde de WD, want dan be taalt de provincie het. Op die manier is hier veel afgemaakt en tot stand ge komen." Gesneden is er niet echt, vertelt Hans sen. „De toezichthouders kwamen er al gauw achter dat hier geen geld over de balk werd gegooid. Gespeculeerd werd er al helemaal niet. We hebben weliswaar veel verenigingen, maar die hebben hun eigen gebouwen die ze zelf onderhouden. Het enige wat is af geknepen, is de bieb. En dan ook nog maar een beetje. Want bepaalde voor zieningen gaan ze echt niet wegstre pen. Nee, ik denk dat de artikel-12-sta- tus Millingen alleen maar veel goeds heeft gebracht. Juist omdat hier eigen lijk niet zo veel mis was." situatie gewijzigd ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Millingen aan de Rijn, klein dorp met een groot aantal verenigingen. En een artikel-12-status. En een spiksplinternieuwe sporthal (inzet), foto's Flip Franssen/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61