Vlissingen komt niet zelf uit haar schulden en vraagt een artikel-12-status aan. Apel doorn kon dat rijkscuratele nog net afwenden. Millin- gen aan de Rijn niet. „Je merkt er niet veel van, hoor. Hoewel, die nieuwe sporthal kon nu ineens wél." 4 SPECTRUM reportage m U ,t 4 *>|V f Wé i I 1 iffi ïi Van welke kant je Apeldoorn ook bin nen rijdt, overal wordt aan de weg gewerkt. Op grote borden staat trots uitgelegd wat staat te gebeuren. In het noordoosten van de Gelderse stad stonden een paar jaar geleden nog borden die de nieu we wijk Zuidbroek aankondigden. Duizenden woningen zouden er ko men. Zo ver is het niet gekomen. Apel doorn bleek zichzelf zo diep de schul den in te hebben gespeculeerd dat het tijd was de zeepbel door te prikken: de gemeente boekte 200 miljoen af op bouwgronden, ontsloeg ambtenaren, verhoogde de ozb en voerde harde be zuinigingen door. De wethouder fi nanciën stapte op. Een artikel-12-sta- tus kon nog net worden afgewend, maar de provincie Gelderland houdt nog altijd streng toezicht. „De kranten stonden er vol mee", weet Arnold Schlundt Bodien zich te herinneren. „Maar inmiddels praten we al lang weer over andere zaken. Koopzondagen, die houden de gemoe deren hier veel meer bezig." Schlundt Bodien heeft een koffie- en theewinkel in de binnenstad. In de tijd dat de gemeente Apeldoorn be sloot met de financiële billen bloot te gaan, werkte hij als organisatieadvi seur veel samen met de gemeente. „Ik was opgelucht dat het geen artikel-12- status werd. Dan had niets meer ge kund. Nu heeft het bestuur toch daad krachtig opgetreden, zonder dat we er veel last van hebben gehad. Ja, het Ko renfestival is een jaartje weg geweest en de honkbalverenigingen hebben het moeilijk, maar het licht op straat ging echt niet eerder uit en de loket ten bleven gewoon open." Terwijl hij voor een klant koffiebonen in een zak schenkt, heeft hij tijd om de vragen eens goed te laten bezin ken. „Eigenlijk zijn we er alleen maar beter van geworden. Je merkt dat de gemeente weer nauw samenwerkt met de provincie. Ineens was er geld om de binnenstad op te knappen. En het lijkt wel of de gemeente flexibeler omgaat met initiatieven. Als ik vroe ger voor mijn winkel een theeproeve- rijtje organiseerde, stond er gelijk een ambtenaar te wijzen op precariobelas- ting. Nu zeggen ze: 'Arnold, leuk dat je dit voor de stad doet'." Ook Henk Vosselman van Brasserie Martins wijst op de nieuwe straatste nen en de mooie boompjes. „Er zit weer wat vet op de botten. En voor taan weten we waar het geld blijft, daar ben ik als burger ook blij mee. De subsidiekraan voor culturele orga nisaties is een stuk teruggedraaid en dat werd tijd ook. Ze hoefden hun Vroeger, als je iets organiseerde, stond er gelijk een ambtenaar voor precario. Nu zeggen ze: 'Arnold, leuk dat je dit voor de stad doet' hand maar op te houden of ze kregen een paar ton. Nu hebben ze geleerd commercieel te zijn. Dat is rechtvaar dig en positief tegelijk." Tussen alle lunchwandelende ambte naren schuifelt een oudere dame met haar gebloemde boodschappenkarre- tje. De gemeente, het zegt Marietje Hurenkamp niet zo veel. „Ik heb wei nig met instanties. Ik ga liever de na tuur in. Ze hadden er wel een potje van gemaakt, dat wel. Met al dat elle bogenwerk. Daar heb ik wel van ge baald. Maar nu zetten we er samen de schouders onder. Zo voelt dat." Niet dat de belastingen erg verhoogd zijn. Die zaten in Apeldoorn al bijna aan het plafond, vertellen twee ge meenteambtenaren die niet willen zeggen op welke afdeling ze werken, laat staan hoe hun namen luiden. Maar dat burgers niet veel van de be zuinigingen hebben gemerkt, snap pen ze wel. „Het grondbedrijf was Dat van is dus SSïi O Sf-J. door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60