actueel SPECTRUM 3 Koemelk Waarom zou je het Muiderslot wel bescher men en de Lakenvelder runderen niet? Food-beweging, die het eten van lang zaam groeiende rassen als het Kempi- sche heideschaap, het brandrode rund en het Chaams hoen promoot. Zelfs rassen die zijn uitgestorven, worden teruggefokt. Of althans, dat wordt ge probeerd. Zo moeten varkens als de Duitse Bonte Bentheimer het verlies aan oorspronkelijke biodiversiteit in de varkensfokkerij opvangen. Ook als rassen volledig in elkaar zijn opge gaan, kunnen de oorspronkelijk ken merken in principe worden terugge haald, zegt Frankenhuis. „Als je maar genoeg beesten hebt en het nodige ge duld." Dat lukt niet altijd. Twee Duit se dierentuindirecteuren, de broers Heinz en Lutz Heek, deden al voor de Tweede Wereldoorlog verwoede po gingen de oeros terug te fokken. Fran kenhuis: „Vanuit hun nazi-sympathie zochten zij een Germaans oerdier. Ze kruisten meer dan tien primitieve Eu ropese runderrassen met elkaar, maar vergaten het primitiefste ras, de beti- zu uit de Pyreneeën. Het resultaat, het Heckrund, lijkt daarom niet echt op de oeros. Het is decimeters kleiner, minder gedrongen en veel warriger." Toch is het Heckrund een blijvertje gebleken. Sinds 1983 begraast een kud de Heckrunderen de Oostvaarders- plassen. En wie weet keert ook de 'echte' oeros ooit terug: de stichting Tauros probeert de oeros terug te fok ken op basis van DNA-techniek en ge richte kruisingen met andere rassen. Met behulp van gentechnologie zijn er talloze nieuwe mogelijkheden om dieren terug te fokken of juist verder naar onze hand te zetten. Het zal niet lang meer duren totdat buiten de EU het vlees van de eerste genetisch ge modificeerde dieren in de handel komt; in de VS wordt 'gesleuteld' aan een twee keer zo snel groeiende zalm. In China zijn menselijke genen inge bouwd bij koeien om melk te kunnen geven die op moedermelk lijkt. Medicijnen geproduceerd door gene tisch gemodificeerde dieren zijn al op de markt, zoals een middel tegen de ziekte van Pompe, dat wordt gewon nen uit de melk van genetisch versleu telde konijnen. Negen jaar geleden werd het eerste racepaard gekloond. In Nederland lopen drie klonen van het succesvolle dressuurpaard lazz rond. Hoewel klonen van huisdieren hier verboden is, mogen gekloonde dieren wél worden ingevoerd. Wetenschappers hebben niet stil geze ten sinds de presentatie van het eer ste gekloonde schaap Dolly en de ge netisch gemodificeerde stier Herman, verklaart Frankenhuis „Hun experi menten zijn alleen wat meer in de luwte gehouden, omdat consumenten genetische manipulatie een akelige term vinden. Dat is jammer. In feite is het niet meer dan versnelde natuurlij ke selectie. Nieuwe eigenschappen waar je anders generaties voor moet fokken, zijn nu in één generatie bin nen bereik. Dat biedt fantastische mo gelijkheden voor de toekomst." Maarten Frankenhuis en René Zanderink - Huisdieren. Onderworpen en gebruikt, gekoesterd en bewonderd. 2010 Uitgevers, 24,90 euro. eieren worden noodgedwongen uitge broed door postduiven." Het fokken op uiterlijke kenmerken leidde tot meer problemen. Allerlei rashonden kampen met gedragsstoor nissen en fysieke ongemakken. Franse en Engelse bulldogs hebben zo'n kor te neus, dat ze moeite hebben met ademen. Door hun kleine schedel heb ben Cavalier King Charles spaniels constant hoofdpijn en veel husky's zijn doof. Bij landbouwhuisdieren ko men ook uitwassen voor. Dikbilrunde- ren zijn zo ver doorgefokt, dat ze al leen met behulp van een keizersnede kunnen kalven. Vleeskippen groeien zo snel dat ze soms aan ademnood be zwijken. Melkkoeien worden vaak niet ouder dan 5 of 6 jaar, terwijl een rund van een oud ras in de natuur makkelijk 20 jaar kan worden. Het doorfokken met rassen die de meeste melk, vlees of eieren oplever den, heeft nog een keerzijde: de klein schalige veelsoortigheid van vroeger maakte plaats voor de grootschalige uniformiteit van nu. „Op schilderijen uit de gouden eeuw zie je runderen met allerlei kleuren en vormen. Brandrode runderen, baggerbonte af tekening aan de poten, Lakenvelders en Witrikken. In de negentiende eeuw raakten de zwartbonte Neder landse koeien in het buitenland ge liefd vanwege hun hoge melkproduc tie. Door die grote vraag ontstonden stamboeken waarin alleen koeien wer den geregistreerd die aan bepaalde voorwaarden voldeden. Daarbij lag veel nadruk op uiterlijkheden: vlekver- deling, vorm van de kop, kronkeling van de meikaders onder de buik." Zoals de Holstein-Friesian nu hét ras is voor melkkoeien, is de Texelaar dat bij schapen. De oude rassen die de ba sis van de hoogproductieve landbouw huisdieren vormen, zijn zeldzaam. Sommige zijn zelfs verdwenen. Eeuwig zonde, vindt Frankenhuis. Enerzijds omdat huisdierrassen tot ons cultuurbezit behoren. „Ze zijn het resultaat van eeuwenoude fokkers kunst. Waarom zou je het Muiderslot wel beschermen en de Lakenvelder niet? Daar komt bij dat elk ras unieke kwaliteiten heeft. Sommige oude kip- penrassen zijn bijvoorbeeld beter be stand tegen bepaalde infectieziekten en Blaarkoppen kunnen beter tegen extreem koude winters dan onze mo derne, hoogproductieve Holstein-Frie- sians. Zulke eigenschappen kunnen fokkers in de toekomst van pas ko men. Ook daarom is het belangrijk di versiteit in stand te houden." Steeds meer mensen raken van dat be lang doordrongen. Oude landbouw huisdierrassen zijn daarom bezig aan een comeback. Mede dankzij hobby fokkers en onder invloed van de Slow Door koeien te domesticeren, heeft de mens niet alleen dieren genetisch veranderd, maar gebeurde ook het omgekeerde. Door het samenleven met dieren veranderde het genetisch materiaal van mensen. Oorspronke lijk konden volwassenen geen melk verteren. Veel oorspronkelijke inwo ners van Afrika, Amerika, Zuid- oost-Azië en Australië kunnen dat nog steeds niet. Bij hen levert melk darmklachten op. Dat de meeste volwassenen in het Westen wel tegen melk kunnen, dan ken we aan het lange samenleven met koeien en geiten. Daardoor zijn we lactosetolerant. Na de borstvoe ding blijven volwassenen het enzym lactase produceren, dat lactose uit melk splitst in de suikers glucose en galactose. Die genmutatie die daar voor nodig was, werd rond 7.500 voor Christus voor het eerst aange troffen in het DNA van mensen in Noord- en Centraal-Europa. ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Grote foto: Een roodbonte melkkoe. Inzet: Het Heckrund. Kleine foto's rechts van bovenaf, renpaard tijdens een koers; ang orakonijn voor wolproductie; Engelse bulldog tijdens een hon denshow. foto's Wikimedia Commons reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59