De dieren die de mens heeft getemd, lijken amper nog op hun stamouders. We fokken steeds mooiere, productie vere of snellere exemplaren. Met allerlei rare afwijkingen tot gevolg. Maar de tegenbeweging is ingezet. 2 SPECTRUM 1 p dierendag is er alle reden om on ze huisdieren te eren, stelt oud-dierenarts en voormalig Ar- tis-directeur Maarten Frankenhuis. „We hebben het aan hen te danken dat we niet meer als nomaden rondzwerven op zoek naar noten, besjes en zo nu en dan een vogelei of wild zwijn. Tien duizend jaar geleden, schijnbaar uit het niets, hebben we dieren onder on ze controle gebracht. „Dankzij enkele diersoorten die we konden houden en fokken om ons structureel van allerlei nuttige produc ten te voorzien, hebben we ons in ne derzettingen gevestigd. Doordat een deel van de mensen zich richtte op landbouw, kon de rest zich op andere terreinen specialiseren. Dat is de meest revolutionaire ontwikkeling ge weest die de mens meemaakte." Samen met bioloog René Zanderink schreef Frankenhuis het boek Huisdie ren. Onderworpen en gebruikt, gekoes terd en bewonderd over die vergeten ge schiedenis, over onze afhankelijkheid van huisdieren en hun betekenis in de huidige maatschappij. Met hon den, katten en cavia's proberen we on ze oergevoelens, die voortkomen uit onze historische verbondenheid met dieren, volgens hen koest te houden. Opmerkelijk is dat we juist onze trouwste huisdieren, de hond en de kat, waarschijnlijk nooit bewust heb ben gedomesticeerd. „We vermoeden dat de wolf, de stamvader van alle hondenrassen, zich heeft laten do mesticeren", zegt Frankenhuis. „Hij is steeds dichter bij mensen in de buurt gekomen om zich te voeden met slachtafval. In enkele duizenden jaren is een enorme variëteit aan honden rassen ontstaan door te selecteren op dieren die waaks zijn, die geschikt zijn als herdershond of als trekdier. „De wilde kat is waarschijnlijk zelf naar de graanpakhuizen in de Nijldel- ta gekomen, waar het krioelde van de muizen en ratten. Doordat hij als mui zenvanger van groot nut was, stond de kat bij de oude Egyptenaren al zeer hoog in aanzien. Pas veel later is hij bij ons op schoot gekropen." Het schaap en de geit waren de eerste landbouwhuisdieren die werden gedo mesticeerd voor hun vlees, melk en huid. Mensen ontdekten al snel hoe ze bepaalde eigenschappen konden versterken door de juiste mannetjes en vrouwtjes met elkaar te kruisen. Frankenhuis: „Zodra de natuurlijke seksuele selectie is uitgebannen, ver anderen soorten razendsnel. Binnen een paar generaties ontstaan dieren die veel meer eieren, vlees, melk of jongen produceren. Daarnaast kreeg de mens er al snel aardigheid in die ren te fokken die er bijzonder uitzien. Zo staan op het schilderij De Hoender hof van Jan Steen eenden met prachti ge, sierlijke kuiven. Die kuiven zijn ei genlijk een genetische afwijking waar bij de schedelbeenderen te ver uit el kaar staan. Daardoor komt het bind weefsel eruit en springen de veren al le kanten op. Maar hoenders met zul ke kuiven kunnen hun voerbak soms niet vinden en de kuikens sterven vaak al in het ei. De snavel van de Ja panse meeuwduif, een andere siervo- gel, is zo kort geworden dat ze haar ei gen jongen niet meer kan voeden. De Met honden en katten proberen we de historische band met dieren te behouden 'erlangen naar het wilde dier door Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58