Fietsers en hardlopers krijgen het warm Light Kustrun is voor herhaling vatbaar Kustmarathonweer 42 SPORT 66 Het was zijn laatste wens dat wij deze wedstrijd zouden lopen 66 Ik voel me echt niet beter dan een ander omdat ik nu gewonnen heb Ruim 1400 vrouwen geven Ladiesrun kleur. ZOUTELANDE - Het begint een ge woonte te worden. Een horde vrouwen die door de straten van Zoutelande het startschot geven voor het Kustmarathonweekend. Stuk voor stuk zeggen de geëmoti oneerde en uitgeputte dames het zelfde: „Ik wilde dit toch een keer meemaken." „Wie wil er niet lopen op zo'n parkoers, met zo'n publiek en - je kunt het niet voorspellen natuur lijk - met zulk weer?", vroeg Ma rianne de Kok zich na haar twee de plaats op de tien kilometer hardop af. „Een marathon lopen is niets voor mij. Daardoor is de tien kilometer een mooi alterna tief. Het is dan jammer dat ik niet win, maar als je puur meedoet om te winnen, doe je jezelf geen plezier. Morgen ben ik met even veel plezier weer aanwezig bij de Kustmarathon. Dan sta ik, net als we inmiddels met ons gezin bijna ieder jaar doen, als vrijwilligster bij de drankpost met bekertjes wa ter." De atlete uit Lewedorp moest een dag tevoren bij de strijd om de winst op de tien kilometer Esther Platteeuw voor zich dulden. Waar er na haar binnenkomst na 41 mi nuten en 15 seconden nog enige twijfel was over haar afkomst - „De winnares uit Rotterdam, daar komt ze. Oh, je komt uit Amster dam en hebt het nummer van ie mand uit Rotterdam overgeno men? De strijd tussen 010 en 020 leeft dus niet bij jou?" - gaf ze zelf uitsluitsel: „Ik woon momenteel in Amsterdam vanwege mijn stu die, maar kom oorspronkelijk uit Terneuzen", verklaarde de 22-jari- ge studente communicatieweten- mm\m\m\ schappen aan de Vrije Universi teit in Amsterdam opgetogen. „Ik liep veel toen ik hiervoor aan de Johan Cruijff University stu deerde, maar na vier jaar heel veel trainen heb ik mijn inzet voor mijn studie en de tijd die ik in het hardlopen stak even omge draaid. Sinds ik me op zesjarige leeftijd aansloot bij atletiekgroep Scheldesport droomde ik er name- lijk van om ooit aan de Olympi sche Spelen mee te doen, maar dat doel heb ik de laatste jaren toch een beetje bij moeten stel len." En van de Olympische Spe len naar de Ladiesrun in het Kust marathonweekend is voor Plat teeuw daardoor nu een kleine stap, gezien haar huidige status in het hardloopwereldje. „In nationa le wedstrijden draai ik nog aardig mee." Voor veel van haar mededeel neemsters is die internationale sportmanifestatie geen droom, maar vooral iets van tv, en dat zal het ook voor altijd blijven. Want veel vrouwen die gisteravond aan de start stonden in Zoutelande lie pen voor het eerst mee in een hardloopwedstrijd, trainen nor maliter niet of nauwelijks (zoals Noortje Oosterhoff, winnares van de vijf kilometer in 24.35 minu ten, die 'vier of vijf keer' had ge traind en eigenlijk korfbalt) of vonden die Ladiesrun vooral 'ge zellig'. Hun tijd? Velen hadden geen idee. „Het is dat je tijdens het lopen ei- genlijk geen tijd hebt om te klet sen", lachte Dominique van den Hoven na haar vijf kilometer. „Normaal gesproken loop ik met een vriendin, dit keer met mijn schoonzus, maar die kon het niet bijbenen. Ah, daar komt ze." Er volgde een innige omhelzing en een sociaal acceptabele selfie als bewijs van het uitlopen van de vijfduizend loodzware meters. An niek (46) en Samantha (21) de Rijck hadden daar na hun tien ki lometer even geen tijd voor en bo venal geen zin in. „Normaal ge sproken is het Kustmarathon weekend een leuk weekend voor onze hele familie", puft moeder Aniek, terwijl ze haar laatste tra nen wegpinkt. „Wij lopen met z'n tweeën de Ladiesrun, m'n zoon de marathon en dan doen er ook nog wat familieleden mee met de wandelmarathon. Maar nu nemen we morgen afscheid van mijn stiefvader, van opa." Opa staat voor een geplande dood, wegens 'die verschrikkelij ke ziekte' kanker. Anniek: „Hij eet en drinkt al zes weken niet meer en hij is nu in het ziekenhuis van Goes bezig aan zijn laatste uur tjes. Maar het was zijn laatste wens dat wij deze wedstrijd zou den lopen. Ook dat mijn zoon Emardo morgen de Kustmara thon loopt Emardo zei al: Als ik fi nish, finisht opa ook." Winnares Platteeuw vatte het ver schil tussen haar wedstrijd en die van deelneemsters als moeder en dochter De Rijck uit Sint lansteen treffend samen. „Ik voel me echt niet beter dan een ander hoor, om dat ik nu gewonnen heb", begon ze haar verweer. „De uitkomst op de ranglijst is anders, maar voor een ander is een verbetering van de tijd al een overwinning. En de moeite die ik in de voorbereiding naar zo'n wedstrijd steek, voelt voor mij misschien wel even zwaar als voor die vrouwen die achteraan eindigen." En als je het zo bekijkt, waren er gisteravond 1446 winnaressen. Veel drinken is dus het devies voor alle sporters. Aan het eind van de middag, als de Kidsrun en de mountainbiketoertocht allang zijn afgelopen, gaat het waar schijnlijk licht regenen. Walraven verwacht de eerste neerslag tus sen 16.00 en 17.00 uur. De wandelaars zullen het niet zo heet krijgen. Op zondag ligt de maximumtemperatuur rond 16 graden. De morgen begint met een noordwesten wind kracht 3, die steeds verder zal afnemen. Het blijft droog. „Een prachtige dag", verwacht Walraven. 20-21° Z 4 15-16° NW2 De Light Kustrun is een initiatief van Delta, het Zeeuwse energiebe drijf, dat wat meer wilde beteke nen voor de Kustmarathon. Een loop in het donker van Domburg naar Zoutelande kwam uit de bus, maar wel opgeluisterd met zeven lichtshows en muziek van discjockeys. De lopers, allen met een lampje op het hoofd, en de ve le toeschouwers genoten van de nieuwe dimensie van het hardlo pen: hardlopen in het donker. Loura Kleinepier, de snelste vrouw van het hele gezelschap, deed tot vorig jaar altijd mee met de Ladiesrun. Dat zal niet meer gebeuren, zei ze. „Dit is veel leuker", hijgde Kleine- pier na afloop. „Volgend jaar doe ik weer mee aan deze wedstrijd. Al dat licht en die muziek waren prachtig. Maar op sommige plek ken was het ook wel erg donker." Wanneer Kleinepier echt zou wil len, zou ze de Ladiesrun en de Light Kustrun kunnen combine ren. Diverse loopsters waren na hun Ladiesrun - zonder douchen - naar Domburg gegaan om ook te starten in de Light Kustrun. Bij de mannen was good old Kim Reijnierse het snelst. De 53-jarige Middelburger kampt al jaren met pijnlijke spieren en pezen in zijn benen, maar wilde voor deze spe ciale gelegenheid zijn gloednieu we schoenen wel aantrekken. Het waren Hoka's, schoenen die er misschien niet uitzien, maar wel geweldig dempen. Reijnierse genoot van het gevoel dat hij als topmarathonloper vroe ger ook had. „Dit was zo ver schrikkelijk geweldig genieten", jubelde hij nadat hij na ruim 48 minuten over de finish gekomen was. „Ik kreeg een déja vu-ge- voel." De nummers twee en drie, de Goesenaren Michel Bekink en Jo hn Nieuwenhuize, ruilden dit jaar de Kustmarathon in voor het nieuwe onderdeel in het Kustma rathonweekend. Volgend jaar la ten ze de marathon weer schie ten. „De Light Kustrun is min stens even leuk", vond Bekink. „De laatste drie jaar kreeg ik in de Kustmarathon last van m'n maag. Dat was hier helemaal niet het ge val." 'Dit was zijn allerlaatste wens' door Mitchell Minnaard De Ladiesrun kende gisteravond ruim 1400 deelneemsters. Het Kustmarathonweekend ging alweer voor de zeven de keer van start met de hardloopwedstrijd voor vrouwen, foto Ruben Oreel Anniek de Rijck Esther Platteeuw VLISSINGEN - De mountainbikers, de marathonlopers en kidsrunners zullen het warm krijgen. Weerman Peter Walraven van www.meteo- wallie.nl verwacht vandaag tempe raturen van 20 a 21 graden en een warme zuiden wind kracht 4. door Koen de Vries kans op neerslag temperatuur !l windrichting/-kracht zaterdag 4 oktober 50% zondag 5 oktober 0% ZOUTELANDE - Waanzinnig. Gewel dig. Super. De superlatieven waren gisteravond niet van de lucht bij de deelnemers aan de eerste editie van de Light Kustrun. De nieuwste loot aan de stam van het Kustmara thonweekend trok ruim zevenhon derd deelnemers die, als je ze moet geloven, bijna allemaal vol gend jaar weer meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46