36 MENINGEN PO6T0UD BRohS é>U02 pee kilo brieven Zeemanspsalm Zwangere insluipster Zorgwoningen City of Dance Omkeuring Tuinieren Gevaarlijke wegen Zon en wind Deal Thermphos Robotisering Cor de Jonge De rubriek Monnikenwerk in de ze krant van 6 september verwijst naar een column van Stefan Fran- cke. Daarin pleit deze waterbouw- pastor voor het behoud van 'O eeuw'ge Vader, sterk in macht' in het liedboek. Dit is mij uit het hart gegrepen. Waar over de hele wereld op de eerste zondag in juli in de kerk aan zeelieden wordt ge dacht, halen wij in Nederland de ze zeemanspsalm juist uit het liedboek. En dat terwijl wij zeker in Zeeland de welvaart te danken hebben aan de zeevaart. Boven dien is de bevrijding mede moge lijk gemaakt door marine en koop vaardij. Hopelijk voegen kerken de zeepsalm als los vel toe aan het liedboek. Dan kunnen we het lied op 1 juli toch zingen. Een 31-jarige vrouw is in honder den woningen van oude mensen binnengeslopen om er te stelen. (Zie de krant van 27 september). Triest. Gelukkig is ze opgepakt. Maar wat blijkt: ze is weer op vrije voeten omdat ze zwanger is. Vindt de rechtbank dat ze niet schuldig is? Had ze last van ver standsverbijstering door de hor monen van haar zwangerschap? Is de baby in haar buik soms een duiveltje dat haar aanstuurde tot deze criminele handelingen? Ik ge loof er niks van. Deze vrouw heeft ontzettend veel geluk gehad dat de rechter zo mild is. Ik vind dat men de misdaad die de vrouw begaan heeft voor ogen moet hou den en dat men van daaruit moet beslissen wat haar straf is. Er is toch wel een tussenweg tussen vrijlating en een lange gevangenis straf? De ouderenbond Anbo is te pessi mistisch over de beschikbaarheid van aanpasbare woningen. Als in een wijk alle woningen levens- loopbestendig worden gebouwd, is elke woning op loopafstand een levensloop bestendige of mantel zorgwoning. In veel achtertuinen kan een tijdelijke mantelzorgunit worden geplaatst. Aanpasbaar le- vensloopbestendig bouwen zou door gemeenten, als aanvulling op rolstoeltoegankelijkheid, aan el ke bouwvergunning moeten wor den toegevoegd. Zeeuwse zorg- stichtingen en woningbouwver enigingen hebben sinds 2004 voor een half miljard of meer aan woonzorgcombinaties en levens- loopbestendige woningen gereali seerd. In Vlissingen, Middelburg, Goes, Zaamslag, Heinkenszand en Tholen zijn hele woonzorgwijken gebouwd. B en W van Middelburg zijn te vreden over het festival City of Dance op het Hof van Tange. Er zou amper overlast zijn. Na de laatste City of Dance hebben wij als bewoners van de Langeviele- singel, vijftien gezinnen die pal te genover het terrein wonen, met klem geprotesteerd tegen de on aanvaardbaar harde dancemuziek. Nu blijkt dat onze protesten niets hebben uitgehaald. De gemeente komt met zwakke argumenten. Met name dat de geluidsnormen niet zijn overschreden. Dit slaat nergens op: als je vooraf die nor men maar hoog genoeg stelt, blijf je er altijd binnen. En dan het kos tenplaatje: zijn B en W wellicht Vergeten' dat er minimaal drie da gen parkeergeld wordt misgelo pen? Hopelijk zullen de Middel burgers die zich ook al jaren erge ren zich nu ook eens laten horen. Al was het alleen maar om de om wonenden een hart onder de riem te steken. In de krant van 3 oktober staat een eenzijdig artikel over het ge bruik van een terreinauto met een registratie als landbouwvoer tuig. Dat is een maas in de wet. En de RDW werkt eraan mee. Ik vind dat de politie hier wel dege lijk een controletaak heeft omdat een landbouwtrekker niet harder mag rijden dan 25 km/u. Het is laakbaar dat verzekeringsmaat schappijen meewerken aan dit soort uitwassen. Het dichttimme ren van dit hiaat in de wetgeving zal mogelijk veel ernstige ongeval len voorkomen. We zijn nog maar net bekomen van de discussie over de Hedwige- polder, over Waterdunen en over het Plan Perkpolder of de volgen de ontpoldering staat ons alweer te wachten. Tenminste, als we de Vogelbescherming mogen gelo ven. (Zie de krant van 25 en 27 sep tember). Gezien de vorige rechts zaken tussen de Vogelbescher ming en de Raad van State wordt dit nog een pittige strijd. We pra ten hier wel over projecten van miljoenen euro's. Dit alles in een tijd van bezuinigingen. En dan in de toekomst waarschijnlijk nog een aanvraag uit Antwerpen om de Westerschelde nogmaals te mo gen verdiepen. Wanneer komt hier nu eens een eind aan? Soms vraag ik me af wanneer we, om de Vogelbescherming tegemoet te komen, heel Zeeuws-Vlaanderen onder water moeten zetten. Uit verschillende onderzoeken blijkt dat Nederland een wegen net heeft dat vol gevaren zit. (Zie de krant van 1 oktober). Wat mij vooral opvalt, is dat de mens als gebruiker van al die wegen niet wordt genoemd. Hoogstens in de rol van klager die vindt dat flitspa len, in- en uitvoegstroken en an dere obstakels zo remmend wer ken. Het wordt tijd dat we vooral eens zeer kritisch kijken naar ons eigen gedrag in ons blikken har nas. Ik noem slechts één punt. Mo biel bellen achter het stuur. Ik pleit voor een stoorzender in elke auto die tijdens het rijden bellen of sms-en onmogelijk maakt. Dat vergt her en der een paar extra parkeerplaatsen, maar je lost heel wat problemen op. Consumenten gaan hun energie gebruik afstemmen op het aan bod van zon en wind. Dit toe komstbeeld schets bestuurder Henk Don van toezichthouder ACM in de krant van 26 septem ber. Is deze instantie nu echt zo wereldvreemd of dromen ze tij dens werktijd? Geloven ze echt dat de mensheid wacht met was sen tot het waait of de zon schijnt? En dat we accepteren dat dat de diepvries ontdooit omdat het bewolkt is? Dat we accepteren dat we geen tv kunnen kijken om dat het windstil is? Dit sprookje is nog mooier dan die van Hans Christiaan Andersen. Ook het idee dat de internationale netbe heerders gaan samenwerken is luchtfietserij. De Europese overhe den zien nog niet eens kans om qua belastingen samen te werken. Zie de verschillen in brandstofac cijns. Dit is weer zo' n typische oprisping van een overheidsinstel ling die moet laten merken nog in leven te zijn. De krant van 27 september be schrijft een afspraak over de sane ring van de grond van Therm phos. Rijk, provincie en haven schap proberen zo goed mogelijk weg te komen met het faillisse ment van de fosforfabriek. Maar het lot van een flinke groep gedu peerden wordt genegeerd. In de berichtgeving kom ik niets tegen over de claims van oud-medewer kers. Zij krijgen, zoals het er nu naar uitziet, geen cent meer te zien van bijvoorbeeld hun opge spaarde uren en andere rechtmati ge aanspraken die niet door het UWV zijn overgenomen. De boe- delpot wordt momenteel razend snel leeggezogen door de grote spelers in dit spel. Minister Asscher vreest robotise ring van de samenleving. (Zie de krant van 30 september). Daar vrees ik ook wel eens voor, zeker als het om banen in de zorg gaat waarbij een robotzuster aan je bed staat die je een kopje thee aan komt bieden. Vreselijk lijkt me dat. Geef mij maar een mens van vlees en bloed die, al is het maar heel even, een praatje met je maakt en je een aai over je bol kan geven. Het is wellicht beter ro botisering te beperken tot de in dustriële omgeving. In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte, maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 E.A. Flipse Schuitvlotstraat 14, Middelburg Vera de Regt Colda Meierstraat 63, Goes H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Leo Flipse Langevielesingel 58, Middelburg C.L Bostelaar Stationsstraat 15, Koudekerke A.M.P.Warrens Hof te Zandepl. 23, Kloosterzande Sjaak Oosterling Europalaan 56, Goes W.S.M. Fakkeldij Marktplein 1a, Biezelinge R. Moelaart Arnelaan 4, Middelburg Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40