Eigen huis aan toeristen verhuren niet zonder risico's Cadeaus voor vriendinnen brengen geluk geld en goed 18 WERKEN Af en toe, via websites als Airbnb, je huis verhuren aan toeristen, kan heel lucratief zijn. Maar voor kom problemen met de gemeen te, de bank, de verzekeraar en de Belastingdienst. Aanvankelijk lijkt het zo'n mooie bijverdienste: in het weekend bij je vriendin logeren en je apparte ment intussen via Airbnb verhu ren aan toeristen, die een betaal baar onderkomen zoeken. Je zorgt dat de boel aan kant is, ontvangt de gasten en klaar is Kees. Maar bij thuiskomst blijkt dat de huurders er een puinhoop van hebben gemaakt. Je televisie is stuk, de speakers kraken en er is een fles rode wijn over de houten vloer gegaan. De schade loopt in de duizenden euro's. De kans is groot dat die schade niet wordt vergoed. Verzekeraars dekken over het algemeen (nog) geen schade die ontstaat als je huis tijdelijk is verhuurd via aan bieders als Airbnb, waarschuwt Rudi Buis, woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars. Dat komt doordat het risico op schade hoger is wanneer er regelmatig an deren in je huis verblijven. „Je krijgt toeristen over de vloer die jouw huis niet kennen. Die ma ken vaker brokken en zullen zich minder verantwoordelijk voelen." Buis adviseert om voordat je gaat verhuren contact op te nemen met de verzekeraar over de dek king. „Dan weet je in elk geval waar je aan toe bent." Bovendien kan het zijn dat je ver plicht bent de verhuur te melden bij je verzekeraar. Airbnb biedt zelf wel een speciale verhuurders garantie die schade tot 700.000 euro dekt. Maar volgens Buis is lastig te beoordelen of je daarmee voldoende bent verzekerd. Hij ver wacht dat verzekeraars binnen kort wel dekking zullen aanbie den. Het is slechts één obstakel bij het verhuren van je eigen woning. Ge meenten hebben hun eigen regels voor tijdelijke woningverhuur door particulieren aan toeristen. Zo kan de gemeente een maxi- mum stellen aan het aantal nach ten dat je huis aaneengesloten ver huurd mag worden. Ook moet je toeristenbelasting betalen. Bij overtreding kunnen de boetes hoog oplopen. Bekijk dus van te voren welke regels de gemeente hanteert of neem contact met de gemeente op voordat je gaat ver huren. Ook de bank is niet altijd blij met huiseigenaren die hun woning aan toeristen verhuren. Opnieuw geldt: wil je narigheid voorko men, controleer dan vooraf bij je hypotheekverstrekker of verhuur is toegestaan. Rob de Nijs is 71 jaar, maar piekert er niet over te stoppen met werken. Met ruim vijftig jaar ervaring en tientallen hits probeert hij bij ieder concert diepgang en feest te verbinden. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op spullen voor de kinderen. Bij de onvoorwaardelijke liefde voor mijn zonen hoort ook dat ik ze on voorwaardelijk verwen. Ik geef ze graag cadeautjes en ik help mijn oudste zoon soms met zijn huis huur als hij even krap zit. Het zou misschien beter zijn hem op dat gebied wat meer op eigen benen te laten staan, maar als vader vind ik het moeilijk nee te zeggen." Waarop kun je best bezuinigen „Ik heb in mijn leven zó veel uit gegeven aan onzinnige dingen! Pas in de loop der jaren begin je ongeveer te begrijpen wat een mens nodig heeft en wat niet. Als ik terugkijk, besefik dat ik heel veel geld over de balk heb gesme ten. Ik gaf bijvoorbeeld kapitalen uit aan kleding, auto's, motoren. Ik schaam me bij het idee dat ik wel zeven verschillende Harleys heb gehad. Ik zou misschien een goedkopere auto kunnen nemen, maar dat doe ik niet. Ik heb een Mercedes. Die zijn betrouwbaar en gaan jaren mee. Mijn vorige had een half miljoen kilometer op de teller toen ik hem inruilde. Een goede auto zie ik als een in vestering. Daarmee weet ik zeker dat ik veilig en uitgerust aankom bij mijn optredens." Wat was je beste aankoop? „Cadeautjes voor vriendinnen hebben de dames én mijzelf altijd heel erg gelukkig gemaakt. Ook al waren het liefdes van één dag, ik was royaal met presentjes, omdat ik er ook altijd veel voor terug kreeg. Iedere cent die ik aan kunst uitgaf, was ook altijd goed besteed. De schilderijen bij ons thuis en de beelden in onze tuin maken me gelukkig. Ze zijn voor mij een bron van inspiratie, rust en levensvreugde. Daarbij zijn het ook nog eens geweldige inves teringen, want ze hebben eeuwig heidswaarde. Als ik er op een dag niet meer ben, kunnen mijn foto HH vrouw en kinderen er nog ja ren van genieten." Wat was je grootste miskoop? „Een Jaguar E. Een fantastische auto qua ontwerp. Prachtig rood, keek me verleidelijk aan bij de man van wie ik hem kocht. Ook al was-ie héél erg tweedehands, toch kostte hij een kapitaaltje. Ik geloof dat ik er maar één keer zonder proble men mee heb gereden: van die garage naar huis. Daarna was er altijd wat. Hij kon niet tegen regen, niet tegen kou en eigen lijk niet tegen rijden... Uiteinde lijk heb ik hem verkocht. Met pijn in het hart, dat wel." Wat wil je nog kopen? „Ik heb het stadium bereikt dat ik geen spullen meer nodig heb. In mijn leven kende ik een paar fasen waarin ik geen cent had. Dan ontdek je dat geld en bezit niet gekoppeld zijn aan geluk. Als ik nu iets koop, is het hooguit een boek of een cd. Aan albums van Cliff Richard en Robbie Willi ams geef ik graag geld uit. Zij zijn fantastische zangers én geweldige entertainers." Vrijwilligerswerk in de tijd van de baas is een trend. Medewerkers kunnen zo makkelijk hun steentje bijdragen aan een goed doel. En het is ook nog eens goed voor bedrijfsimago én je eigen I door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Rob de Nijs. door Jan Vriend Goed doen in werktijd illustratie Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20