PZC mm Petra Goed had vier jaar terug plotseling geen oppas meer voor haar hond en vroeg of Spicy mee mocht naar kantoor. Het mocht. „Sinds ik Spicy meeneem, is de sfeer op kantoor gemoedelijker." Petra Goed werkt op de boekhou ding van advocatenkantoor Kla ver Van der Hooft Posch en heeft er een eigen kantoor. „On ze puppy ging altijd naar mijn schoonmoeder, maar zij over leed plotseling. Waar moesten we toen met Spicy heen? Het werk was te ver van huis om haar tussen de middag uit te laten. Ik heb toen gevraagd of ze mee mocht en het mocht. Iedereen was direct gek op Spicy. Voordat ik ga werken, laat ik haar uit. Op kantoor ligt ze in haar mand en in de pauze laat ik haar uit. Collega's vinden het geweldig. Het is zelfs zo dat de hond eerder begroet wordt dan ik." Een kantoorhond heeft meer voordelen. Goed: „Op een advocatenkantoor heb je vaak stresssituaties. Als boze klanten een hond zien lopen, neemt de boosheid al af. En collega's komen vaak voor een aaimo- ment, als ze een lastig gesprek hebben ge had of om stoom af te blazen. Ze noemen Spicy de meest geaaide hond ter wereld." Onderzoeken van de universiteiten van Michigan en Virginia bevestigen de erva ring van Petra Goed. Wie de hond mee neemt naar het werk, heeft minder last van stress. En het zorgt in teams voor meer creativiteit. „Wie tussen de middag met de hond gaat wandelen, is even los van het werk en dat zorgt voor meer creativiteit." Michigan-onderzoeker Christopher Honts bestudeerde het effect van huisdieren op onderling vertrouwen in teams, onderlinge cohesie en intensiteit van samenwerken. Hij liet groepen (met en zonder huisdie ren) een reclamespotje maken voor een niet-bestaand product. Uit alle ideeën werd er uiteindelijk één gekozen. Het bleek dat de groepen met huisdieren meer onder ling vertrouwen hadden dan de teams zon der. Met een beter resultaat als gevolg. Shenja Kroll werkt op een woonvorm met twaalf mensen met een verstandelijke han dicap. Ze hebben daar vier katten. „Ze wor den verzorgd en gevoed door de bewoners. De bewoners letten goed op of ze gezond zijn en ze delen de kosten. Sommige bewo ners met gedragsmoeilijkheden zijn toegan kelijker geworden, begeleiders krijgen via DUIDELIJKE REGELS AQUARIUM GEEFT RUST het huisdier contact met hen." De manager is het er echter niet altijd mee eens. „Als er een nieuwe bewoner komt, moet hij of zij niet allergisch zijn voor katten." Bedrijven die huisdieren toestaan, hebben minder verloop van personeel omdat werk nemers minder snel een andere baas vin den die huisdieren ook toestaat. Daarnaast is de bereidheid groter om even door te werken als een klus afgerond moet wor den. Immers: de hond zit thuis niet met een volle blaas te wachten. Om huisdieren op het werk toe te staan, is in 1999 de internationale Take Your Dog To Work Day opgericht, elk jaar op de vrijdag na vaderdag. Om 'bazen' te wijzen op de voordelen van huisdieren op het werk. Moet dus elk bedrijf huisdieren toelaten? Niet iedereen denkt daar zo over. Op de website van The Economist schrijft iemand dat hij ontslag nam bij een bedrijf met hon den. 'Het was een ramp en zorgt voor veel afleiding op de werkvloer'. En ook in Ne derland is niet iedere collega ervan ge diend. Lezer Gerrit de Jong: „Het is te gek voor woorden een huisdier meenemen naar je werk, niet iedere collega wil dat. Sterker nog, als beide partners in een gezin werken, moeten ze geen huisdier nemen." LEZERSOPROEP Zaterdag 4 oktober 2014 Wat we maken is ons visitekaartje PAGINA 16 EN 17 Goed doen in de tijd van de baas PAGINA 18 EN 19 Geld .Werk Kantoorhond tegen de stress door Durk Geertsma In Amerika mag in 17 procent van de bedrijven een huisdier mee worden genomen. Ook grote bedrijven als Google en Amazon staan het toe. Volgens Appa (American Pet Products Association, een or ganisatie die opkomt voor be langen van huisdierindustrie en -bezitters), gaan 1 miljoen honden mee met hun baasje: dat is 75 procent van alle die ren op de werkvloer. De kat is goed voor 15 procent van alle kantoordieren. Appa stelt dat alleen al het praten tegen honden de werk stress vermindert en een bloeddrukverlagend effect heeft. Dat effect doet zich niet alleen voor bij honden. Ook een aquarium op het werk heeft een rustgevende invloed en zorgt daardoor voor een lager stressniveau. illustratie Prodivium Als de hond mee mag, moeten er duidelijke regels komen: De hond moet aangepast zijn. Bijtende en blaffende honden geven irritatie en ergernis. Mensen met allergie, fobie en/of angst voor honden moe ten zich niet verdrongen voe len door de aanwezigheid van honden. Baasjes moeten kunnen wor den aangesproken op het feit reageren? geld@depersdienst.nl dat honden kunnen stinken of ruiken. Schade door een kwis pelende staart, moet goed ver zekerd zijn. Misschien heeft u het ervaren: liefde op het werk. Wat vond de chef ervan? En col lega's? Als u een liefdesavontuur op het werk heeft meegemaakt, dan horen we dat graag. Binnen kort start onze serie 'Liefde op de werkvloef. Wilt u uw ver haal kwijt? Stuur dan een e-mail met naam en telefoonnummer naar geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17