Markt koopwoningen blaakt van optimisme 791 ECONOMIE 13 Flaneren in Antwerpen Ondanks alle onrust in de wereld, daalt de olieprijs al maanden. De benzineprijs daalt niet mee. Toch profiteert de consument. i| pharosreizen AMSTERDAM - Een vat ruwe Noord- zee-olie kostte gisteren 92 dollar. Een koopje vergeleken met half juni, toen zo'n zelfde vat Brent nog ruim 115 dollar kostte. Dat lijkt opmerkelijk. In belangrijke olieproducerende regio's als het Midden-Oosten, Noord-Afrika en Rusland liepen de spanningen af gelopen maanden op. De olieproductie heeft onder die oorlogen echter nauwelijks gele den, verklaart analist Tom Muller van Theodoor Gilissen. „Zelfs in Noord-Irak is de productie be- hoorlijk op gang gebleven. IS heeft de olie-opbrengsten nodig om wapens te kopen. Als gevolg van de onrusten wordt er wel wat meer olie gehamsterd. Maar dat drijft de prijs niet op omdat er we reldwijd een overaanbod is." Dat komt enerzijds door de rela tief lage vraag naar olie. „Als ge volg van de economische crisis wordt in Europa en Azië nog al tijd minder olie verbruikt dan een aantal jaren geleden. Daar komt bij dat de Verenigde Staten steeds meer olie zijn gaan produ ceren. De VS hebben Saoedi-Ara- bië al bijna ingehaald als grootste olieproducent. Dat verstoort de •markt." Opec, het kartel van olielanden, onderneemt weinig actie om de prijs op te drijven. Saoedi-Arabië zou zijn productie bijvoorbeeld kunnen verlagen, maar heeft voor november alweer een relatief lage prijs vastgesteld. „Ze kiezen er strategisch voor om in volume marktleider te blijven", verklaart Muller. „Zo hopen ze meer grip te houden op de prijzen in de olie- markt. Ook al heeft dat tot gevolg dat de overheidsinkomsten van het land zwaar onder druk staan." Aan de Nederlandse pomp mer ken we amper iets van de dalende olieprijs. Die is afgelopen maan den vrij constant gebleven, zegt Paul van Selms van consumenten collectief UnitedConsumers, dat de brandstofprijzen van dag tot dag bijhoudt. „Twee derde van de benzineprijs en de helft van de dieselprijs bestaan uit accijns en belasting. Dat heeft een dempend effect: de brandstofprijzen dalen veel minder hard dan je op basis van de olieprijs zou verwachten, omdat de belastingdruk blijft." Ook de wisselkoers van de euro pakt in het nadeel uit van de auto mobilist. Ruwe olie wordt betaald in dollars, terwijl wij aan de pomp betalen in euro's. Sinds de zomer is de waarde van de euro ten opzichte van de dollar fors ge daald, verklaart Van Selms. „Euro pese kopers moeten meer euro's neertellen voor de dollars waar mee ze olie kopen. Voor deze ko pers is ruwe olie dus relatief duur. Zo dempt ook de wisselkoers het effect van de dalende olieprijs op de prijzen hier aan de pomp." Toch profiteren consumenten wel degelijk van de dalende olieprijs, zegt analist Muller. Die werkt na melijk ook op andere manieren in het huishoudboekje door. „Er is amper inflatie. Energie omvat zo'n 20 procent van de kosten in een gemiddeld huishouden: tan ken, de elektriciteits- en gasreke- ning, de brandstoftoeslag van een vliegticket. Maar er is ook een in direct effect, omdat de prijs van bijvoorbeeld staal en voedsel voor een deel uit energie bestaat." Jahujb In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 83.400 hypotheken af gesloten met NHG, tegen 75-700 in dezelfde periode in 2013. Deze garantie verzekert een huizenbe zitter ervan dat bij een gedwon gen verkoop een mogelijke rest schuld aan de bank wordt be taald. Hoewel het maximale aankoopbe drag voor de NHG sinds 1 juli is gedaald van 290.000 euro naar 265.000 euro, zijn in het derde kwartaal van dit jaar alleen al 26.900 woningen met NHG ver kocht. In het derde kwartaal van 2013 waren dat er 21.400. Daar staat tegenover dat ook het aantal probleemgevallen bij de NHG toenam. Maar die stijging gaat minder snel dan de afgelo pen jaren. In de eerste drie kwar talen van dit jaar hebben 3587 huishoudens een beroep gedaan op het waarborgfonds vanwege een noodzakelijke verkoop van de woning met verlies. Het is een stij ging van 5 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Gemiddeld ging het per woning om een bedrag van 39.000 euro. Volgens het Waarborgfonds Ei gen Woningen, dat de hypotheek garantie verstrekt, blijft het 'aan tal verliesdeclaraties in verband met een noodzakelijke verkoop beheersbaar'. Wel tekent men aan voor de ko mende jaren rekening te houden met een na-ijleffect van de crisis van de afgelopen jaren. Het Waar borgfonds Eigen Woningen ver wacht dat het aantal verliesdecla raties verder stijgt, en dat inge teerd zal worden op de reserve. Op dit moment heeft het fonds 791 miljoen euro in kas. Eerder dit jaar ging de NHG uit van een gestage daling van het re servefonds. In januari voorspelde men nog dat de reserve in zou krimpen tot 525 miljoen euro in 2017. Vandaag zal blijken of het opti misme ook bestaat bij bezoekers van de traditionele Open Huizen Dag van de NVM-makelaars. De ze wordt twee keer per jaar gehou den. Volgens woordvoerder Roe land Kimman kunnen aspi rant-huizenkopers ditmaal bin nenstappen in iets meer dan 46.000 woningen. „Het aantal schommelt altijd zo tussen de 45.000 en 50.000." Er staan in Ne derland zo'n 200.000 woningen te koop. Het lijkt vandaag een mooie dag te worden, niet té stralend. De huizenverkoop zit al een tijdje in de lift. De NVM blaakt van opti misme. Kimman: „Begrijpelijk, want kijk maar naar de hypotheekrente. Die staat op een historisch laag ni veau en ook de overdrachtsbelas ting (2 procent tot september 2015) is laag. Daar komt bij dat het economisch ook weer beter gaat en dat de huizenprijzen de afgelo pen jaren flink zijn gedaald." 99 BENZINEPRIJS VERSUS OLIEPRIJS 90,- ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Lage olieprijs dempt inflatie infographic JD/DPd I beeld Getty Images I bronUnitedConsumers.investing.com door Annemieke van Dongen 92 Een vat ruwe Noordzeeolie kostte gisteren 92 dollar. Dat is de laagste prijs sinds juni 2012. Half juni dit jaar kostte een vat nog ruim 115 dollar. AUTOVAKANTIES VAN ANWB door Wilko Voordouw ZOETERMEER - De Nationale Hypo theek Garantie heeft de afgelopen maanden een hoger aantal hypo theken (koop en verbouw) afgege ven met NHG. Het is een van de signalen dat de woningmarkt ste vig herstelt. Dat zegt ook make laarsvereniging NVM, die vandaag de Open Huizen Dag houdt. Vandaag zijn 46.000 te koop staan de huizen te bezichtigen, foto HH Het Waarborgfonds Eigen Woningen heeft 791 miljoen euro in reserve voor verliesdeclaraties. v- '/*- - J 1- «-••• T j l Wat is Antwerpen toch een ple zante stad! Kom genieten van het goede leven bij onze zuiderburen. Ontdek de leuke kroegjes en gezel lige terrasjes rond de kathedraal. Of gaat u liever shoppen op de Meir en de Keyserlei? Inbegrepen is een bezoek aan het spraakma kende MAS-museum. Dit museum biedt u een veelheid aan beleve nissen, van de tentoonstellingen tot het dakpanorama met het mooiste uitzicht over Antwerpen! Het stijlvolle viersterrenhote! Ramada Plaza ligt op 10 minuten met het openbaar vervoer van het historische stadscentrum en op 10 minuten lopen van de hippe wijk 't Zuid. Het hotel heeft o.a. een bar, brasserie, fitness en een sauna. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (80 cent per gesprek) met ?oek boekcode 46906 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. euro p.p. zoek boekcode 46906 Inbegrepen 2x overnachting met ontbijt entree museum MAS koffie met zelfgemaakte taart of soep met boterhammen in Lunchbar Blend* Antwerps Bolleke van het vat bij aankomst gratis wifi op de kamer 1 dag OV-pas* Prijzen 05/10-31/05 3 dagen Brasserie Blend is gesloten op zondag. OV-pas is geldig vanaf eerste stempel tot middernacht van dezelfde dag. De vouchers voor de extra's krijgt u bij de receptie van het hotel. Prijzen in p.p. Niet inbe grepen: reserveringskosten (€20,-), toeristenbelasting (ca. 2,95 p.p.p.n. vanaf 13 jaar) en kosten Cala miteitenfonds (€2,50). BENZINEPRIJS gemiddelde landelijke adviesprijs van Euro 95 in euro's 1,8 5 1,80 1,75 OLIEPRIJS in dollars 120,- 115,- 110,- 105,- 100,- 95,- 85,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15