Justitie pakt de een na de andere jihadist op, maar heeft dat echt effect? „Voorkom vooral dat ze nog bozer de gevangenis uitkomen.' 10 VERDIEPING MOSLIMEXTREMISTEN Iihadisten: ze hebben het er bij het Openbaar Ministerie (OM) maar druk mee. Waar justitie afgelopen twee jaar slechts een handvol Syriëgangers en moslimextremisten oppakte, heeft ze afgelopen twee maanden een in haalslag gemaakt. Alle losse eindjes werden aan elkaar geknoopt. De een na de andere vermeende jihadist werd tijdelijk vastgezet of zit nog steeds achter de tralies. Inmiddels lopen er dertig strafrechtelijke on derzoeken en minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie, WD) kondigde vorige week aan dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Het OM stelt bovendien zeven extra in terro risme gespecialiseerde officieren van justitie aan. Dat justitie nu vol op het orgel gaat, blijkt wel uit de verzwaarde aanklacht tegen een groep moslimradicalen uit de Haagse Schil derswijk. Die werd al gezien als 'de harde kern' van de Nederlandse jihadbeweging en eerder aangeklaagd voor ronselpraktijken en het plaatsen van opruiende teksten op sociale media. Sinds gisteren is daar een forse aanklacht bij gekomen: deelname aan een criminele organi satie met een terroristisch oogmerk. Niet om dat ze concrete plannen hadden voor een aan slag in Nederland, benadrukt het OM in een toelichting. Wél omdat er sprake zou zijn van een samenwerkingsverband en een rolverde ling: de een publiceerde haatzaaiende tek sten, een ander zou volgens justitie vooral als taak hebben gehad om jongeren te werven voor de gewapende strijd in Irak en Syrië 'on der terroristische vlag'. De advocaten van de van terrorisme verdach te Hagenaren noemen die verzwaarde aan klacht 'nergens op gebaseerd'. André See- bregts, raadsman van verdachte Azzedine C. beschouwt de nieuwe aanklacht tegen zijn cliënt als zwaktebod van het OM. „Ze hebben zo weinig, ze moeten blijkbaar iets." Het neemt niet weg dat justitie alles uit de kast haalt om één groep jihadverdachten daadwerkelijk achter de tralies te houden. Dat vasthouden heeft symbolische waarde: het is een signaal richting anderen die van plan zijn mogelijk strafbare feiten te plegen, denkt terrorismedeskundige Peter Knoope, verbonden aan het Internationaal Centrum voor Contra Terrorisme in Den Haag. Justitie hoopt daarnaast vooral de angel uit een al en kele jaren bestaand netwerk van geradicali seerde figuren te halen. „Het OM weegt na tuurlijk onafhankelijk van de politiek af of ie mand vervolgd kan worden of niet. Duidelijk is wel dat het nu de grens trekt die past bij de harde repressielijn die het kabinet de afgelo pen maanden ook al communiceerde. De rechter moet nu beslissen of die harde lijn stand kan houden. Niet alles zal bewezen kunnen worden, want aan de kant van de ji- hadisten heeft natuurlijk ook een professiona liseringsslag plaatsgevonden. Zij weten steeds beter wat de grens van het toelaatbare is en zoeken die op. Maar het OM geeft hoe dan ook een statement in de rechtszaal af." Dat de meeste aandacht van het OM nu uit gaat naar de vermeende ronselaars van Syriëgangers die uit Nederland vertrokken zijn, is volgens Knoope logisch. „Radicalise ring verloopt via een vast patroon. Het begint bij een persoonlijke ervaring, bijvoorbeeld een jonge man die boos is dat hij vanwege zijn Arabische uiterlijk een keer staande is ge houden op Schiphol. Hij gaat zich steeds meer met een groep associëren, sluit zich af en zoekt'naar gelijkgestemden en een geza menlijke vijand. De rol van een rekruteerder moet niet onderschat worden. Die zegt: je bent terecht boos en je kunt daar iets aan doen, je kunt je aansluiten bij de strijd. Dat vormt het laatste zetje." Dit soort leidersfiguren isoleren en in een cel zetten heeft volgens de terrorisme-expert in derdaad tot gevolg dat een netwerk in kan Jihadisten weten steeds beter wat de grens van het toelaatbare is en zoeken die op storten. Althans, tijdelijk. „Door hen alleen vast te zetten, los je het probleem echter niet op. Hun gedachtegoed neem je niet zomaar weg. Als de ene leider weg is, staat een vol gende weer op." Hoe verder als de verdachten die nu vastzit ten over een tijd weer vrij komen of mis schien wel vrijgesproken worden? Volgens Knoope loopt Nederland internationaal ge zien voorop bij de ontwikkeling van deradica- liseringsprogramma's voor gedetineerden en rehabilitatie en begeleiding van ex-terreurver dachten. „Rehabilitatie is cruciaal. Zorg dat ze niet bozer de gevangenis uit komen." Knoope heeft begrip voor de harde aanpak van jihadisten, maar waar het volgens hem nog aan schort, is communicatie over wat hij 'de zachte aanpak' noemt. „Laat als overheid zien dat je niet alleen bezig bent met arreste ren. Stimuleer die krachten in een gemeen schap die afstand nemen van de beperkte groep radicalen. Maak ze weerbaar. Zij kun nen ook een bron van informatie voor de poli tie of het OM zijn." De angel uit het jihadbolwerk door Niki van der Naald en Cyril Rosman beeld Mark Reijntjens Peter Knoope, terrorisme-expert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12