't Is vandaoge te doen, ee STREEKTAAL CULTUUR 37 Commissaris - penning voor Joan Berkhemer Wim Hofman wijst met een prachtig prentenboek kinderen de weg naar het werk van Mark Rothko. Berkhemer kreeg de onderschei ding in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg na afloop van het afscheidsconcert van Berkhemer. De dirigent heeft: de Commissaris penning gekregen omdat hij Het Zeeuws Orkest dat, door zijn sa menstelling van beroeps- en ama teurmusici, uniek is in Neder land, in een periode van vijftien jaar heeft weten te ontwikkelen tot een orkest dat zich kan meten met beroepsorkesten. Onder zijn leiding kon Het Zeeuws Orkest uitgroeien tot een orkest van na tionale allure en is het een part ner van niveau geworden voor grote en bekende Nederlandse so listen. Daarnaast heeft Berkhe mer bijgedragen aan het draag vlak voor en bekendheid van Het Zeeuws Orkest met de ontwikke ling van de Nieuwjaarsseries en met initiatieven als de 14-delige televisieserie over Het Zeeuws Or kest onder de titel 'De Maestro en de Zee'. Eerder is de Zeeuwse Commissarispenning toegekend aan astronaut Lodewijk van den Berg, Eleanor Roosevelt en voor malig minister Hans Hillen. MIDDELBURG - De Zeeuwse schrij ver, dichter, illustrator Wim Hof man beheerst perfect de taal van kinderen. In zijn prentenboek 'Pu- zemuze of op weg naar Rothko' stuurt hij het kleine grut speels en doeltreffend richting Rothko. In het Haags Gemeentemuseum is tot 1 maart een unieke tentoon stelling met het werk van Mark Rothko (1903-1970) te zien. Hof man schilderde er dit kleurrijke prentenboek bij. Hij brengt er op ogenschijnlijk simpele, maar poë tisch knappe wijze de kracht van inspiratie en de vrijheid van kunst mee over op kinderen. Het boek begint met een stralend gele zon en eindigt met een 'zwart gat', of eigenlijk is dat ook de zon, maar 'na de tijd dat hij nog kon praten'. Het zijn Hof- mans markeringen van Rothko's levensloop zonder expliciete toe lichting daarop. Het prentenboek volgt twee vriendjes, Luuk en Kwastje, die verwonderd door de wereld trek ken. Luuk wil een gele zon schil deren, maar dat lukt hem niet zo goed. Maar waarom zou de zon ook niet groen mogen zijn als hij zo dicht tegen de blauwe zee ligt? Als Luuk het gezicht van Kwastje schildert, verbaast zij zich erover dat zij geen neus heeft. Met de grappige reeks neuzen die daarop volgt geeft Hofman een vrolijke knipoog naar de hoekige Picasso- neuzen die Rothko verwerkte in zijn schilderij 'Antigone'. Luuk en Kwastje krijgen steeds meer plezier in het schilderen van de zee en de wolken daarbo ven. Al zijn die eigenlijk te groot om in een schilderij te passen, vinden ze zelf. Maar dan komt Puzemuze uit de lucht vallen en hij vindt vooral de kleuren van de zee en de lucht en de schaduw erg mooi. Minder vro lijk worden de tekeningen als de twee vriendjes Puzemuze plotse ling kwijtraken en ze in Onland terechtkomen. De Onlanders hou den niet van tekeningen en ver scheuren ze. De snippers die aan motieven van Rothko doen den ken, waaien weg in de Onlandse wind. „Nee, je kunt er beter niet komen en je kunt er beter niet zijn", geeft Hofman zijn jeugdig pu bliek mee. Het prentenboek is lei draad voor de museumles in het Haags Gemeentemuseum. In de speciale kindermuseumzaal zijn de originele tekeningen van het boek te zien. Zeg es, je computer was 'n stuitje terug, kapot ee?" zegt 'n mannetje mee 'n geele boodschappentas tegen me as 'k bie groentekraom op de Markt staon. Op z'n tas staon vuuf grööte zwarte letters van 'n supermart in de buurte. „Jao", zeg ik tegen 'm, „da 's daor- om al een paor weken gelee jen 'oor." De vrouwe in 't kraom trekt eur eihen van 't gesprek niks an en gaot rustig deu mee de bestel- lieng van 'n andere klant Zö'n we kelijks kraom op de Mart is best makkelijk, dienk ik. Zeker als de leste supermart bienao twee jaor geleejen de deure op slot dee. Noe moe je voor alles en nog wat 't durp uut om je boodschappen te doen. En 't is raor ee. A je d'r an gewénd bin, dan is 't ook gewoon. Dan dienk je d'r nie mêê bie nao. Ie legt 'n briefje in de schuuve van d'n anrecht en ielke kêêr as je wat mist in de kasse, dan schrief je dat op 't briefje. Alli, zö gaot dat bie mie. En is 't 'n bitje de moei te, dan gao je op reis. Nao de wien- kel, 'n paor kilometer vèder. En dan snap je wel, dat zó'n groente kraom op de Mart 'n uutkomst is. Dao gaon 'k dan ook altied mee m'n briefje nao toe. „Kan 'k joe 'elpen", vraogt de vrouwe in 't kraom, binst an 'k nog wat stao nao te dienken over dit en dat. „Bel jao," zeg 'k, „geef mii maor wat van die blauwe druuven", binst an d'r nao stao te wiizen. Ook raor ee? Je zegt het en je wiist d'r nao. Net as of die vrou we nii weet wat blauwe druuven zinn'n. Soms doe je van die diengen, die glad nii nodig ziin. Iets vraogen en dan nog anwiizen ook. Da zou je wel in 't buutenland doen. Daor is de kanse ommerst groot da ze je nii snappen a je iets vraogt. Maor in Biervliet? Daor is dat glad nii nöödig. Mao toch doe je 't ongemèrkt. „Me binnen gespannen", zegt de geele boodschappentas binst a me naor onze fietsen stappen. „Me kunnen d'r wee 'n weke tegen." 'k Zetten me tas op de begaoges- raoger en me riejen nog saomen 'n stikje de straote uut. En wee komt ie op m'n computer terug. Wien of t 'm gemaokt eit. 'k Vertellen 'm ook nog dat 'r van morgen 'n bericht uut Amerikao was binnengekommen. 'n Foto van 'n vrouwe in Kerzanse dracht mee 'n spreuke d'r boven. De ver- taolieng in dialect van: Pluk de dag. De vertaolieng dus die past bie iemand die van lucht op is. „Gêên kniesöóre dus", zei tie. „Glad nii", docht ik. „En weete hie wat d'r bie die foto stoeng? 't Is vandaoge te doen, ee." 't Was even stille. „Jao, da's best schööne gezeid." Ik vertellende 'm nog dat op die si te wel 250 spreuken stoengen in alle taolen en dialecten, die iets mee Pluk de Dag van doen 'aon. Bie 't volgende kruuspunt sloeg tie af. (Dat aon trouwes wel ge docht). „Alli, toet ziens ee." En weg was tie, z'n gele tas sliengerde wat an z'n stuur. „Ook nii al te slim," docht ik nog. ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Hofman richting Rothko Dirigent Joan Berkhemer foto Izaak Verkeste door Ali Pankow MIDDELBURG - Dirigent Joan Berkhe mer van Het Zeeuws Orkest heeft gisteravond de Commissarispen ning ontvangen uit handen van Han Polman, commissaris van de koning in Zeeland. door Ali Pankow ISBN: 9789025866112; 14,99. een hele reeks neuzen, tekening Wim Hofman De snippers waaien weg in de Onlandse wind. tekening Wim Hofman door Rinus Willemsen Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 117