'Tunnelburen' schrijven boekje in eigen dialect Delta roept Kamer op snel wet te wijzigen i f&t de, (f(u£t www.kerstaandekust.nl 44 Ik ken telers van tachtig jaar, die het nog nooit zó erg hebben meegemaakt Verbouwingsuitverkoop .nl V, Bewoners helpen bij lage snelheid Margarethaweg ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Met kortingen van 40 tot 80% Nergens goedkoper!!! CUUl ft In die dagen maakten de bewo ners van Schapenbout zich nog ernstig zorgen over de gevolgen van de komst van de tunnel én de daarop aansluitende verdubbeling van de Tractaatweg voor hun neus. Als 'burgemeester van Scha penbout' leidde De Groote het op roer. Zijn aanvankelijke tegenstander Fred Lindenberg, projectleider we gen en kunstwerken bij opdracht gever BV Kanaal Kruising Sluis kil, werd na een paar openhartige gesprekken uiteindelijk een goede vriend. Lindenberg reageerde re gelmatig op het digitale periodiek Koeischorre dat De Groote onder het pseudoniem Neivel regelma tig rondzendt. De mailwisseling ging aanvankelijk vooral over de bouw van de Sluiskiltunnel, maar ontaardde steeds vaker in hilari sche bespiegelingen vol fictie. Lin denberg: „Zo hi dat. Ie z'a 't wè of leren om j'n ont in da bos bi jul- der te litten schieten." Neivel: „Un overkantenèr die a Kapitein Rooibos ként kom je nie dikwuls teégh'n." De stichting Houd Woonomge ving Koegorspolder Leefbaar heeft besloten de mailwisseling te bundelen in een boekwerk van plusminus 150 pagina's. Voorzit ter Hans Jongepier: „Het is een uniek staaltje van streektaal-pro- za. Wij denken dat het interes sant is voor de omwonenden van de tunnel, maar ook voor tunnel bouwers en liefhebbers van streek taal." Voor bekostiging van de uit gave (eind november) zoekt de stichting sponsors. Er is inmid dels een sponsoractie gestart. Wie al een boekje wil bestellen of wil sponsoren kan zich melden via jsjongepier@hotmail.com Wege (70) uit Terneuzen. Wilco: „Jan ging vroeger elke dag naar de gemeente. Maar toen hij na zijn pensioen bij ons in de boomgaard kwam, heeft hij pas echt leren werken!" Genoeg gekkigheid, na een kwar tiertje gaan we weer aan de slag. Appels zonder steeltje worden op de grond gemikt, alleen de mooi ste exemplaren gaan de kisten in. „Als jij zo'n lelijke in de super markt ziet liggen, koop je die toch niet", zegt plukster Daniëla Wake field (36) uit Magrette. „Een slecht jaar maakt nog geen slecht leven, maar op dit moment zie ik het voor de fruitteelt som ber in", vervolgt Wilco. „Bij mijn erf heb ik nog anderhalve hectare appels. Die laat ik vallen. Zonde natuurlijk, het is voedsel! Het is zuur, maar plukken is gewoon te duur. Poetin kan wel roepen dat de boycot is om de Russische markt te beschermen, maar dat is natuurlijk onzin. Als die gek in Oekraïne niet op die knop had ge drukt en het vliegtuig MH17 ge woon op de plaats van bestem ming was aangekomen, hadden we nu heel anders gesproken." Het volgende treintje appels gaat richting een nog veel grotere aan hangwagen. Die wordt vervolgens (6 dagen per week van 11.00 -18.00 uur) Riethli 20, 4825AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040 Ook hebben wij nog veel diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc. door een tractor naar de koelcel len op het erf aan de Terneuzense- straat tussen Terneuzen en Zaam- slag getrokken. Een groot deel van de voorraad wordt verwerkt tot sap of moes. Zaterdag (van daag, red) en zondag zijn het Ap- pelsapdagen bij de familie Van Cadsand. Van 11.00 tot 16.00 uur zijn er tal van activiteiten op het erf. Een mobiele pers is de pu bliekstrekker. Uiteraard hoopt de familie veel sap te verkopen. En maandag? Dan gaan de plukkers gewoon weer de boomgaard in. Goedgeluimd en onverstoorbaar. Want wat als Poetin de boycot op eens weer opheft? Dan kan het zo maar zo zijn dat Wilco daar met een weer de vruchten van plukt. TERNEUZEN - De drempel op de grens van de bebouwde kom wordt iets hoger en de 'sluis' iets smaller. Zo moet de snelheid bij het inrijden van de Margaretha weg aan de rand van de Terneu- zense wijk Othene al een stuk worden afgeremd, hopen de bewo ners, de gemeente, de politie, het waterschap, het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland en Vei lig Verkeer Nederland. Bewoners, die hun straat vol hingen met vlaggetjes met de tekst 'Bedankt dat je langzamer rijdt', praten nog met de gemeente over aanvullen de maatregelen. Naast fysieke in grepen aan de weg en gerichte snelheidscontroles moeten alle or ganisaties blijven werken aan ge dragsbeïnvloeding, aldus diverse sprekers. „Iedereen moet zich aan de afspraken houden: 30 kilome ter is 30 kilometer." Delta is tevreden dat de advo caat-generaal de Hoge Raad advi seert de zaak rond gedwongen splitsing door een gerechtshof in houdelijk opnieuw te laten beoor delen. 1\vee vragen staan centraal: 1. Is het fair om een energiebedrijf zijn netwerkbedrijf te ontne men?, 2. Breng je met splitsing het bedrijf en de regionale econo mie niet te veel schade toe? In het geval van Delta betekent splitsing het einde van het ener giebedrijf, want dan kan Delta geen goedkoop geld meer lenen voor lange termijn-investeringen. Het kost zeker 700 medewerkers hun baan. Als Delta stopt is dat economisch en maatschappelijk slecht voor Zeeland. Het energie bedrijf is met tal van projecten maatschappelijk verweven met de samenleving: sport, zorg, iet-inno vatie. Daaruit zal het zich moeten terugtrekken. De zaak bij het hof gaat minimaal twee jaar duren, maar het wordt veel langer als de Hoge Raad er an dermaal aan te pas moet komen. De politiek kan de angel eerder uit de Wet Onafhankelijk Netbe- heer halen. Delta en Eneco stellen dat splitsing de groene-energiepo- litiek van het kabinet ondermijnt. De Kamer kan minister Kamp vra gen de wet aan te passen. De WD is voor splitsing, maar de PvdA ziet de noodzaak er niet meer zo van in. SP was altijd te gen splitsing. D66, CDA en PW hebben de sleutel in handen, maar wachten op de uitspraak van de Hoge Raad (9 januari). VRIJDAG 12 DECEMBER 2014 ZEELANDHALLEN GOES 3JS DO XANDER DE BUISONJE LANGE FRANS ANITA MEYER NIELSON LEONA PHILIPPO NEW AMSTERDAM ORCHESTRA Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burgbad, Huppe. Jado, Vola, Sphinx, Villeroy Boch. Duscholux. Sanijura. Hoesch, Dansani, Dorenbracht, Hans Grohe en andere topmerken. Kortingen tot door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze schrijven elkaar e-mailtjes in hun eigen dialect. Le- vien de Croote doet dat in het Axels, Fred Lindenberg in het Beve- lands, preciezer nog: in het dialect van lese ofwel van Yerseke. De twee liepen elkaar een paar jaar ge leden tegen het lijf bij de start van de bouw van de Sluiskiltunnel. - - -w; De fruitsector staat door de Russische boycot onder grote druk, maar de plukkers van de familie Van Cadsand blijven goedgeluimd, foto Peter Nicolai Fruitteler Wilco van Cadsand Kom eens kijken in onze showroom door Frank Balkenende MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta roept de Tweede Kamer op ge dwongen splitsing van energie- en netwerkbedrijf uit de wet te halen. „Schrap dat groepsverbod", zegt Delta in een verklaring. ZATERDAG 4 OKTOBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 115