Bennie Hek zegt voorgoed 'houdoe' Geduld Beherman weer op de proef gesteld Het botst wel eens. www.kerstaandekust.nl ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Dat Yara Sluiskil de grootste on- derhoudsstop uit de 85-jarige ge schiedenis beleeft, heeft direct te maken met de ingebruikname van Ureum 7. Het is nog de enige eenheid voor de productie van ureumoplossing op het bedrijf sterrein aan het Kanaal Gent-Ter- neuzen. De fabrieken zijn daar door onlosmakelijk aan elkaar ge koppeld. De 'grote beurt' wordt niet alleen gebruikt om de fabrieken te revi seren, maar ook wettelijke inspec ties aan onder meer drukleidin- gen uit te voeren. In totaal staan er daarvan 294 in de planning. De computer van het productie-be veiligingssysteem wordt ook ver vangen. „Die werkt nog goed", vertelt Martin Walhout, „maar is na dertig jaar wel verouderd. We zouden er langer mee kunnen doorgaan, maar we streven naar optimale bedrijfszekerheid en daarom is nu een nieuw systeem nodig." Bij Yara Sluiskil wordt 'optimale bedrijfszekerheid' toch al met hoofdletters geschreven. Veilig heid is daar onderdeel van. Gijs- brecht Gunter laat trots weten dat Yara Sluiskil in september een vei ligheidsrecord heeft geboekt. Op het bedrijf is sinds begin juni 2012 vier miljoen uren gewerkt zonder ongeval waardoor iemand thuis moest blijven. Veiligheid betekent ook continuï teit van productie. Yara Sluiskil moet het daarvan hebben. Gas is voor de kunstmestproducent de belangrijkste grondstof. Gas is ver houdingsgewijs duur in dit deel YARA SLUISKIL van Europa, al kan Yara Sluiskil 'shoppen', kiezen uit Noord- zee-gas en Slochteren-gas. Wil het bedrijf concurrerend zijn en blijven, dan moet het supereffi- ciënt draaien en zo min mogelijk last hebben van storingen. Wal hout en Van De Ginste zijn zich dat terdege bewust. „We kijken bij elke stop alweer vooruit naar de volgende. Onderdelen moeten weer vier of zes jaar mee. Daarop moet je inspelen. Dat is een grote verantwoordelijkheid." Maar Zeeuwse Peter was eigenlijk niet meer dan een afsplitsing van een andere artiest, waarachter oud-Terneuzenaar Edy van Driel schuilgaat: Bennie Hek. Samen met muzikale vrienden uit zijn Brabantse studietijd vormde Edy tien jaar geleden het bandje Ben nie Hek en de Houdoe's. Ze noem den zich 'ZeeBra-rockers' (Zeeuw se en Brabantse rockers), maar lie ten zich niet in een hokje prop pen. Komische teksten kregen wel eens een rocksausje, maar voor jazz, country, metal, folk of smartlap schrok de band nimmer terug. „Als het maar leutig is", bleef het belangrijkste credo van Bennie en zijn Houdoe's. Beherman eist vijftien miljoen eu ro omdat de gemeente volgens hem onrechtmatig heeft gehan deld. De eiser zegt te kunnen aan tonen dat de gemeente schriftelij ke beloftes heeft gedaan, die niet zijn nagekomen. Volgens Beher man staan daarom nog altijd win kelruimtes leeg bij de Terneuzen- se skihal waarvan hij eigenaar is. „Dat de zaak is uitgesteld, is wel teleurstellend", zegt Olivier Beher man. „Dit duurt allemaal al jaren. En nog altijd is er niets geregeld. Het wordt tijd dat er een oplos sing komt. Hoe lang wordt er ook al niet gesteggeld over die Kenne- dylaan West? Want alles hangt met elkaar samen. Zolang er daar niets gebeurt, mag er bij de skihal ook helemaal niets. Het is echt te gek voor woorden hoe lang dit al aansleept." Dat vindt het Terneuzense raads lid Charles ten Hengel (D66) ook. Nog niet zo lang geleden liet hij zich op het stadhuis kritisch uit over de gang van zaken rond de invulling van onder meer Kenne- dylaan West. „Het moet maar eens afgelopen zijn en er moet eens een spade de grond in", zegt Ten Hengel. „Nu ligt er weer een brief van Lafoma Projectontwikke ling waarin staat dat de invulling van Kennedylaan West voor onbe paalde tijd wordt uitgesteld. Dat kan echt niet meer." Ten Hengel vindt dat er een ter mijn moet worden afgesproken. „Zeg gewoon: als er die en die da tum niets is gebeurd, vervalt de bouwvergunning. Al zeventien jaar ligt daar een braak terrein met een hek erom heen. In de raad is het al besproken, maar als het college er verder niets mee doet, kaart ik het opnieuw aan." Dat klinkt Beherman als muziek in de oren. „Door al dat gedoe lo pen we al jaren inkomsten mis. Gewoon omdat er niets gebeurt. Echt onvoorstelbaar." VRIJDAG 12 DECEMBER 2014 ZEELANDHALLEN GOES Na hits als Un hast die a Truus 'eet, De Zeeuwse Tango en Pannenkoek mee Bruune Suuker is gisteren de laatste single gelanceerd op Om roep Zeeland, toepasselijk De Les te geheten. Op 18 oktober kunnen alle fans De Leste een keer live ho ren tijdens het afscheidsconcert van Bennie Hek en de Houdoe's in de HMH, de Halve Maan Hulst. Die zaal is niet alleen naar een brouwerij genoemd, maar maakt er echt onderdeel van uit. Het op treden begint om 21.30 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 HULST - De Hulster wethouders kunnen meestal goed met elkaar overweg. Maar gisteren kwamen ze letterlijk met elkaar in botsing, tijdens de opening van de najaarskermis. Diana van Damme en Adri Totté worden hier in de bots auto's achtervolgd door Frank van Driessche en communicatiemedewerker Micaëla Boone. De kermis duurt tot en met dinsdag, foto Camile Schelstraete of zes jaar mee Yara Sluiskil begon eind 1930 met de productie van kunstmeststof fen als La Compagnie Néerlandai- se de l'Azöte, onderdeel van het Italiaanse Montecatini. Het bedrijf, sinds 1979 in Noorse handen, heeft zo'n zeshonderd vas te medewerkers. Met de lopende grote onderhouds- stop is veertig miljoen euro ge moeid, wat bovenop het 'normale' onderhoudsbudget komt van vijf tig miljoen euro per jaar. Tijdens de stop worden alvast voorbereidingen getroffen voor de bouw van een nieuwe granulatiefa- briek (waarin kunstmestkorrels worden gemaakt) die 170 miljoen euro kost en eind 2017 in bedrijf moet zijn. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Als Zeeuwse Peter scoorde hij de afgelopen jaren me nige regionale hit. Samen met Hei di Weinhaus timmerde hij met Alp aan de Zeeuwse Kust op YouTube zelfs landelijk flink aan de weg. door Romain van Damme MIDDELBURC/TERNEUZEN - Pas over zes weken weet de Belgische projectontwikkelaar Olivier Beher man of hij een schadevergoeding krijgt van de gemeente Terneuzen. De rechtszaak die hij heeft aange spannen tegen de gemeente is aan gehouden tot half november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 113