Grote zorgen om Zeeland Seaports Mi'U doe jïj? 28 ZEEUWS-VLAANDEREN ONDERHOUDSSTOP De planning is strak. Yara Sluiskil staat voor de grootste onderhouds stop in de 85-jarige geschiedenis. OA AARDENBURG Tuinarchitect zet tuinpoort open Tuinarchitect Tom de Witte opent dit weekeinde voor de laatste keer dit jaar zijn tuin aan de Landstraat 18 in Aardenburg. In de smalle, lange tuin zijn siergrassen op hun mooist en zijn veel laatbloeiers te zien. De tuin poort staat vandaag en mor gen open van 10 tot 16 uur. Lederhosen en bier op Oktoberfest In en om museumeetcafé De Vliegende Hollander aan het Tuinpad in Terneuzen staat alles vandaag en mor gen in het teken van het Ok toberfest. 'Wetthalter' Cees Liefting open het feest zater dag om 16.00 uurOok zon dag zijn er, vanaf 14.00 uur, tal van activiteiten. Per treintje door maritiem Terneuzen De bezoekerstrein van Het Portaal van Vlaanderen rijdt op zaterdagen in oktober door maritiem en artistiek Terneuzen. De trein rijdt langs het portaal, de sluizen en de Oostkolk en voorziet stops bij twee galeries. De trein vertrekt vandaag om 14 uur vanaf de Axelse Dam. Toertocht over wedstrijdparcours Voorafgaand aan de wieler wedstrijd ESJ Wielerweek end houdt de organisatie van die koers vandaag een recreatieve toertocht over dik 50 kilometer, deels over het parcours van de wed strijd. Start is om 10.00 uur, inschrijven kan vanaf 9.30 uur bij De Moaneblusser aan de Buys Ballotstraat. Start Vogelbeurzen van Vogelvrienden De Sluiskilse Vogelvrienden beginnen morgen met de eerste van zes vogelbeurzen in het winterseizoen. In 't Meulengat komen van 10.00 tot 12.30 uur liefhebbers uit de regio en van over de grens om vogels te kopen, te verkopen en/of te ruilen. Ze kunnen ook vogelvoer en an dere spullen aanschaffen. SLUISKIL - Het is al aardig druk op het fabrieksterrein van kunstmest- producent Yara in Sluiskil-Oost. Toch zijn het nog maar de eerste schermutselingen van wat haast een militaire operatie kan worden genoemd. „We hebben een strak ke planning", zegt stopcoördina tor Martin Walhout, „en daar zit eigenlijk geen rek in. We moeten 6 november echt helemaal klaar zijn." Op het Yara-terrein krijgen vanaf deze week vier fabrieken een meer dan grondige beurt. Op het hoogtepunt van de werkzaamhe den zullen er 1300 a 1400 extra mensen aan het werk zijn. Ze ko men uit de directe omgeving, uit Nederland en België, maar ook van veel verder weg. Martin Wal hout somt op: Duitsers, Polen, Portugezen, Hongaren, Italianen. Ze hebben allemaal hun eigen spe cialisme. Hotels en vakantiehuis jes zitten er straks vol mee. „Wé proberen daarom dergelijke grote stops ook altijd af te stemmen met andere groter bedrijven in de omgeving", vertelt Gijsbrecht Gunter, die bij Yara Sluiskil ver antwoordelijk is voor de commu nicatie. De onderhoudsstop is afgelopen donderdag begonnen en duurt dus ruim een maand. Vooraf is er extra geproduceerd om klanten te kunnen blijven voorzien van on der meer kunstmeststoffen en Airi, een product waarmee uitlaat gassen in met name vrachtwa gens worden gezuiverd. Die logis tieke operatie komt nog bovenop de voorbereidingen voor de echte onderhoudsstop. Ver van tevoren wordt daar al aan gewerkt. Als de éne stop klaar is, wordt de volgende stop zo'n beet je al in de steigers gezet. Tijdens het productieproces wordt ook constant in de gaten gehouden wat extra aandacht vergt bij een eerstvolgende stop. Van een draaiboek wil stopcoördi nator Martin Walhout trouwens niet \freten. „Ja, we hebben wel een soort draaiboek, maar je leest het niet zoals een boek, van het éne naar het andere hoofdstuk. Al lerlei hoofdstukken lopen op een gegeven moment door elkaar. Dan zijn er installateurs aan het werk, maar ook lassers en elektro- monteurs. Dat moet ook wel, an ders halen we de planning zeker niet." Walhout heeft ammoniakfabriek D - één van de drie van Yara Sluis kil - onder zijn hoede die wordt stilgelegd. De stopprocedure is vrijdag in volle gang. De hele ma chinerie moet worden gespoeld met stikstof en lucht om in een schone fabriek aan de slag te kun nen. Martins collega Maarten Van De Ginste 'doet' drie ureumfabrie- ken; de pas in 2011 in gebruik ge nomen Ureum 7 (waar uit ammo niak en C02 ureum wordt gepro duceerd) en de oudere Ureum 5 en 6 waar met de ureumoplossing uit Ureum 7 kunstmeststoffen worden gemaakt. Ons draaiboek leest niet als een boek, alle hoofd stukken lopen door elkaar Dow Terneuzen CD A-raadslid Michel Barbé denkt dat het aantrekken van extra ver mogen één van de weinige opties is 'om de zaak te stutten'. Hij wil van het college weten of Zeeland Seaports al heeft aangeklopt met het verzoek extra geld op tafel te leggen en of Terneuzen dat geld - gezien de eigen precaire finan ciële positie - wel kan missen. Barbé noemt de verzelfstandiging van het havenbedrijf 'een weef fout', aangezien er nog steeds spra ke is van een gemeenschappelijke regeling met grote financiële risi co's voor provincie en gemeenten. Hiji komt met een opmerkelijke reddingsboei: het formeren van twee werkmaatschappijen onder M de vlag van het havenbedrijf: één voor de Kanaalzone inclusief het Gentse Havenbedrijf en één voor boven de Westerschelde in samen werking met Havenbedrijf Rotter dam. Dat kan veel voordeel bie den, vooral op financieel vlak. Bar bé vindt dat het onderzoeken waard en wil weten hoe B en W daarover denken. Wij bespaarden in 2013 300.000 ton i C02: ongeveer het jaarlijks gasverbruik! van 80.000 huishoudens. TERNEUZEN TERNEUZEN SCHOONDIJKE SLUISKIL I Maarten Van De Cinste (links) en Martin Walhout, coördinatoren van de onderhoudsstop bij Yara Sluiskil, foto's Camile Schelstraete De Ureum 7-fabriek (rechts) staat in de steigers voor groot onderhoud. Alles moet weer vier door Harmen van der Werf Martin Walhout, coördinator door Wout Bareman TERNEUZEN - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Terneuzen maakt zich grote zorgen over de fi nanciële positie van havenbedrijf Zeeland Seaports. Het bedrijf, waar in Terneuzen nog steeds partici peert, teert enorm in op het eigen vermogen; de financiële lasten zijn torenhoog en de toekomst ziet er bepaald niet rooskleurig uit. Test en win: kom naar onze Dag van de Duurzaamheid Wanneer: 10 oktober Waar: Markt, Terneuzen Tijdstip: 10.00 - 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 112