Opspuiten strandje van Baarland pakt met 73 mille fors duurder uit 30 BEVELANDEN en THOLEN Chinezen jagen prijs bloedkoraal omhoog Gat van 75.000 euro dreigt voor Goese begroting door rijksplan Chinese verzamelaars struinen Europa af op zoek naar antiek porselein uit hun land. Zo komen in Middelburg terecht. middelburg - De e-mails uit Chi na stromen binnen bij het Zeeuws Veilinghuis in Middel burg. Of er een detailfoto van de porseleinen vaas nummer zoveel gemaakt kan worden? Graag bij daglicht en in hoge resolutie. Woensdag is er een grote veiling van voornamelijk Chinees porse lein aan de Herengracht. René de Visser van het Veiling huis verwacht dat de zaal goed ge vuld zal zijn, maar er zal vooral veel telefonisch of via internet ge boden worden op 630 'kavels'. Omdat ze in het Verre Oosten de aangeboden waar niet met eigen ogen kunnen zien, willen de Chi nezen foto's. Liefst zo gedetail leerd mogelijk. In de catalogus staan de onvolmaaktheden welis waar vermeld, maar als je veel geld wilt uitgeven aan een thee pot of vaas, wil je wel weten hoe groot het genoemde barstje is. De fotograaf is deze dagen in een klein kamertje onafgebroken be zig om aan alle verzoeken te vol doen. Drie mensen hebben er een dagtaak aan om alle mailtjes te be antwoorden. De nieuwe rijken in China heb ben grote interesse in antiek por selein uit eigen land. Wat in de loop der eeuwen van Oost naar West ging, gaat nu de omgekeer de weg. Dat jaagt de prijzen om hoog. Misschien nog meer dan el ders geldt in de antiekwereld: het is maar wat de gek er voor geeft. Vraag en aanbod bepalen de prijs. Het porselein op de veiling is grof weg in te delen in twee categorie ën. Het bekende, blauw-witte por selein dat in de VOC-tijd in ons land werd geïmporteerd. Het Delfts blauw is daarvan afgeleid. En het 'China taste' porselein, ge maakt voor de Chinese smaak. Bonte, rijk versierde voorwerpen. Het zal niet verbazen dat de Chi nezen vooral hierin geïnteres seerd zijn. Het Zeeuws Veilinghuis zoekt ac tief naar aanbod. „In het voorjaar was er, naar aanleiding van onze eerste veiling van Chinees porse lein, een uitzending van Eén Van daag over de Chinese interesse in antiek uit eigen land. Dat heeft enorm geholpen. Verzamelaars weten ons te vinden", zegt Jeroen de Kuyper, taxateur van het Zeeuws Veilinghuis. De aanbieders zijn vaak erfgena men van verzamelaars. „Mensen die één Chinese vaas wel leuk vin den, maar geen zin hebben om de hele collectie in huis te nemen", vertelt De Visser. „De waarde van Nederlands an tiek is de laatste jaren alleen maar gedaald en dat zorgt voor teleur stellingen. Het leuke van Chinees antiek is dat de opbrengst op de veiling de verkoper vaak aange naam verrast." MIDDELBURG - Nee, de Zeeuwse kettingen van bloed koraal liggen niet per ongeluk in de vitrines van het Zeeuws Veilinghuis tijdens de kijkdagen voor de vei ling van Chinees porselein en andere Oosterse voor werpen. Chinezen zijn niet alleen geïnteresseerd in bijzondere voorwerpen 'made in China', ze zijn ook dol op bloedkoraal. „Chinezen houden erg van de kleur. En hoe dikker de kralen, hoe beter", zegt Jeroen de Kuyper, taxa teur en gespecialiseerd in onder meer antiek uit het Verre Oosten. De grote Chinese belangstelling heeft de prijs voor bloedkoralen kettingen en andere siera den de laatste tijd flink doen stijgen. In maart, tij dens de eerste, speciaal op China gerichte veiling van het Zeeuwse Veilinghuis, werd een bloedkora len collier afgehamerd op 9000 euro. Een opbrengst die een paar jaar geleden nog voor onmogelijk werd gehouden. GOES - Mocht het Rijk besluiten om de zogeheten pv-vergoedings- regeling te schrappen, dan slaat dat een structureel gat van 75.000 euro in de Goese begroting. Dat antwoorden B en W op vragen van de SP-fractie. De regeling houdt in dat gemeenten een ver goeding krijgen voor proces sen-verbaal die door bijzondere opsporingsambtenaren worden uitgeschreven. Het Rijk wil die op brengsten in de staatskas laten vloeien. Omdat het besluit nog niet vaststaat, weet Goes nog niet hoe het de eventuele tegenvaller zal opvangen. De Vereniging Ne derlandse Gemeenten maakt be zwaar tegen het voornemen, dat overigens al eens eerder is geuit. De laatste keer dat er strand werd opgespoten was in 2010. Toen kostte het opspuiten van veertig duizend kuub zand nog 35.000 eu ro. Dit jaar zijn de kosten aanzien lijk gestegen naar 73.000 euro ter wijl het strandje is aangevuld met de helft minder zand. De forse stijging komt volgens het Borselse college van B en W door de extra voorgeschreven vei ligheidsmaatregelen (aanwezig heid van een sleepboot) en een volledige doorberekening van de kubieke meters zand. Die werden in het verleden nog deels betaald door de Vlaamse overheid. Er is wel geld gereserveerd voor het strandje, maar te weinig om deze tegenvaller op te vangen. Daarom is de gemeente genoodzaakt 11.500 euro uit het potje voor de verkeersveiligheid te halen. De fracties van PvdA en SGP/ Christenunie waren donderdag avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad onaangenaam verrast. „Het is zeer discutabel om geld voor de verkeersveilig heid te gebruiken voor het opspui ten van het strandje", aldus In- grid Brilleman (PvdA). Gijsbrecht Gunter (SGP/CU) had Het opspuiten van het strandje bij Baarland pakt met 73.000 euro fors duur der uit dan was begroot. veel liever een apart raadsvoorstel over deze tegenvaller gezien. Nu was het benodigde extra krediet 'weggestopt' in de programma rapportage (Prorap), waarin het college laat zien hoe het is gesteld met de voortgang van allerlei pro jecten. Wethouder Ad Schenk vond het echter niet nodig de raad een apart voorstel te presenteren over het strandje. „Er is immers een structurele dekking voor het strandje. Daar komen we nu wat op tekort. De Prorap bevat mee- maar ook tegenvallers dus past dit prima in deze rapportage. Daar naast is die 11.000 euro geld dat al bezuinigd werd op de verkeersvei ligheid." De gemeenteraad gaat in april vol gend jaar in elk geval uitgebreid discussiëren over de toekomst van het veelbesproken strandje. I Iedere dag genieten van 1 I dit fenomenale uitzicht? I Porselein terug naar China door Theo Giele Kijkdagen voor de veiling: zaterdag 4 oktober: 10.00 - 16.00 uur; op maandag 6 oktober: 10.00 -17.00 uur; dinsdag 7 oktober: 10.00 -17.00 uur. Veiling: woensdag 8 oktober, aanvang 10.30 uur. Zeeuws Veilinghuis, Herengracht, 74, Middelburg. De catalogus in te zien op www.zeeuwsveilinghuis.nl Taxateur Jeroen de Kuyper toont een negentiende eeuwse Chinese 'moonflask', een voorbeeld van porselein ge maakt volgens de Chinese smaak. Rechts van hem staat Liu Qing Fang, die Chinese belangstellenden in hun eigen taal te woord kan staan, foto Ruben Oreel Voorbeeld van China taste: een 19e eeuwse rijk gedecoreerde pot met deksel. Voorbeeld van 'VOC-porselein': 17e eeuwse schaal met de afbeel ding van een Hollandse handelaar. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het opspuiten van het strandje bij Baarland,vorige maand, pakt fors duurder uit dan vooraf was begroot. I Wij bieden u per direct deze kans! I www.inruiteigenwoningzeeland.nt Informeer nu naar de mogelijkheden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 102