Blij met elke bom die op IS wordt gegooid het poolgebied Ebolapatient in Texas reisde via Brussel terug naar huis BUITENLAND 9 VN: IS lokt jeugd met seksslaven Huurder moet huis uit om paardenzalfgeur Een 83-jarige man uit Bonn moet zijn huurwoning uit om dat hij al jaren een geur van paardenzalf om zich heen heeft en daarmee het woonge not van andere bewoners van het pand bederft. Een recht bank in Bonn stemde in met het verzoek van de 89-jarige verhuurster om de huur te mo gen opzeggen. De man woont al 54 jaar in de driekamerwo ning. De verhuurster zegt dat zij door de geur hoofdpijn krijgt. De rechtbank schakelde een geurdeskundige in en oor deelde dat de klacht van de ver huurster terecht is. 'Mortier treft Rode Kruis in Donetsk' Een pand van het Internationale Rode Kruis in de Oekraïense stad Donetsk is gisteren getroffen door een mortiergranaat tijdens een aanval door regeringsmilitai ren. Dat meldden pro-Russische separatisten volgens persbureau Interfax. Een Zwitserse burger zou zijn gedood. De Oekraïense strijdkrachten bestookten het cen trum van Donetsk, bolwerk van de pro-Russische separatisten, on der meer met mortiergranaten. Het was de eerste keer dat het centrum van de stad werd aange vallen sinds het begin van het be stand tussen de rebellen en de Oekraïense regering. De man in de VS die besmet is met ebola, is via Brussel naar Texas gereisd. Hij heeft in Ameri ka met 80 mensen contact gehad. Dat is veel meer dan de 18 contac ten die de gezondheidsautoritei ten van Texas eerder meldden. Het zou gaan om 'enige vorm van contact*. Vier familieleden van de patiënt moeten voor de zekerheid ruim twee weken thuis blijven en mogen geen bezoek ontvangen, om mogelijke verspreiding van het virus te voorkomen. Woens dag werd al bekend dat vijf kinde ren in de gaten worden gehouden en ruim tien volwassenen op hun eigen gezondheid moeten letten met het oog op mogelijke tekenen van het virus. Niemand hoefde in quarantaine. Dinsdag werd bij de 42-jarige patiënt ebola geconsta teerd, de eerste keer dat dat ge beurde in de VS. De man reisde op 20 september van Liberia naar Dallas. Hij was toen nog niet ziek en dus niet besmettelijk. De man ging vrijdag naar een ziekenhuis in Dallas, maar omdat zijn klach ten onduidelijk waren, werd naar huis gestuurd met antibiotica. Zondag is hij alsnog opgenomen. Kim in ziekenhuis, zus regeert Noord-Korea De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un ligt in het zieken huis en zijn zus Kim Yo-jong neemt zijn taken tijdelijk waar. Dat meldde het Russische staatspersbureau Ria Novosti gisteren op basis van een diplo- matenmagazine voor Azië en de Pacific. Het bericht is opmer kelijk omdat tot voor kort over het bestaan van Kim Yo-jong niets bekend was. Ook zou de nummer twee in de Noord-Ko- reaanse hiërarchie Hwang Byong-so zijn, het hoofd van het politieke bureau van het le ger. Het is niet bekend wat Kim Jong-un mankeert CAZIANTEP - Een maand geleden was hij nog in wat hij beschrijft als 'de stad van angst': Raqqa, het hoofdkwartier van Islamitische Staat (IS) in Syrië. Hij zat er zeven dagen in de cel. „Ik heb al 66 men sen gedood, jij wordt nummer 67", kreeg hij bij binnenkomst van iemand te horen. Nu zit Samir Alaani (36) met vrouw, vier dochters en een zoon in een appartement in Gaziantep in Turkije, niet ver van de Syri sche grens. Hij is blij met elke bom op IS. Voorafgaand aan de oorlog in Sy rië was hij handelaar in conser veermiddelen in Deir-ez-Zor. In 2011, tijdens de Arabische Lente, groeit bij Alaani de hoop op veran dering. De eerste demonstraties geven moed. „Zelfs na de eerste doden was ik nog hoopvol", zegt Alaani. „Ik dacht dat Assad zou veranderen of aftreden." Maar het geweld stopte niet. Hij ziet velen om zich heen naar geweld grijpen. De frustratie bij de rebellen is groot. Er is gebrek aan alles. Terreurbeweging al-Nus- ra duikt op. Gesteund door al-Qae- da hebben zij geld en wapens. Alaani: „Het zijn rebellen nieuwe stijl: lange baarden, zwaar reli gieus." Al-Nusra begint soldaten van Assad in het openbaar te exe cuteren. Alaani en zijn vrouw Hozama (33) zijn dan beiden actiefin het ver vissen vinden voedsel langs de rand van de ijsschotsen, zeehon den hebben er hun kraamkamer en de ijsbeer jaagt op de schotsen naar zeehonden. Voor het WNF zijn de walrussen een signaal dat het arctische eco systeem snel verandert. „Ze kun nen geen kant op", aldus Gert Po- let. Een dergelijke samenscholing van dieren is dodelijk. Als paniek in de kudde ontstaat, worden jon- De Russische overheid neemt maatregelen om kud des walrussen op de Siberi sche kust te beschermen ge dieren verdrukt. De natuuror ganisatie maakt zich daarnaast grote zorgen over de toename van industriële activiteiten in het ge bied, die nog meer verstoringen veroorzaken. Ook in Chukotka, aan de oostkust van het Russische Siberië, zijn nu grote kuddes walrussen te vin den. Een vergelijkbare situatie, maar volgens het WNF neemt de Russische overheid meer maatre gelen om de dieren te bescher men. Zodra de walrussen naar de kust komen worden zeevaart en vliegverkeer stilgelegd. „Een goe de zaak", oordeelt Gert Polet. „Maar het zou pas echt goed zijn als klimaatverandering wordt aan gepakt." NEW YORK - Honderden vrouwen zijn door Islamitische Staat (IS) verkocht als seksslaven of als belo ning aan strijders gegeven. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de Verenigde Naties (VN). De slaven zijn volgens on derzoekers lokkertjes voor lokale jongeren, die zo worden verleid zich bij de terreurgroep aan de sluiten. Zo'n vijfhonderd vrou wen zijn volgens de VN weggege ven of verkocht in steden als Raqqa in Syrië en Mosul in Irak. zet in Deir-ez-Zor. Maar zonder geweld „Ik heb nooit een wapen aangeraakt." Ze peinzen er niet over om te vluchten. Hij fotogra feert, filmt, belegt bijeenkomsten voor activisten, heeft contacten met de Syrische interim-regering in het buitenland. „We helpen mensen filmpjes te maken. Met camera's verstopt in hun horloge, of een knop op hun shirt." De mannen van al-Nusra kennen hem. Hij moet oppassen. Dan duikt Daesh, zoals IS in Syrië wordt genoemd, op. „Veel kop stukken van al-Nusra lopen over." IS verandert alles. Mensen wor den op volle pleinen onthoofd, ge kruisigd. De lichamen blijven aan palen hangen. Vrouwen moeten in nikab, sigaretten en muziek zijn taboe. „Ons gewone leven is dan voorbij", zegt zijn vrouw. In die periode rijdt Alaani van Deir-ez-Zor naar Raqqa. Hij wordt aangehouden en in de bom volle IS-gevangenis gegooid, de ge vangenis voor de ongelovigen. „Het was erger dan die twee maanden in de gevangenis van As sad in Damascus." Hij schudt zijn hoofd. Elke twee uur wordt hij verhoord, bedreigd en gemarteld. Het is de strijders niet om de revo- lutie te doen, maar om de jihad. En dan ineens wordt hij vrijgela ten. Hij gaat terug naar zijn gezin in Deir-ez-Zor. Maar de angst be heerst zijn leven; hij wordt ge zocht. „Ik was bang dat ik voor de ogen van mijn kinderen onthoofd zou worden. Zag mezelf al op een plein hangen." Hij vlucht naar Turkije. Zijn vrouw begint met vijf kinderen, onder wie baby Bana, aan de ge vaarlijke reis naar de grens. In haar tas de harddisks met films en foto's van de revolutie. Levens gevaarlijk. Bang? Ze schudt haar hoofd. „Ben ik nooit geweest. Het heeft in Syrië geen zin bang te zijn." Alaani lacht: „Waarom? Het enige wat je kan gebeuren is dat ze je hoofd afhakken." Nu is de familie veilig in Gazian tep. Ze zijn blij met Amerikaanse bommen. Eindelijk. Ze hopen dat na IS ook Assad zal vertrekken. IS is Syrië niet. „Ons volk is niet zo. Dat zul je zien wanneer ze weg zijn. Maar door hen beginnen mensen weer naar Assad terug te verlangen. Dat is nog het ergste." VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 BONN MOSKOU DALLAS PYONGYANG uitrusten, foto Wereld Natuur Fonds door onze correspondent Jessica Maas Samir Alaani aan het werk als fotograaf in Syrië. Hij woont nu net over de grens in Turkije, foto Jessica Maas onze website/forteuropa Speciale internetproductie over Syrische vluchtelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9