Klimaatvluchtelingen in DDR is nog springlevend in Duitse politiek 8 BUITENLAND el Chinese regering geeft via krant van de communistische partij een harde waarschuwing aan betogers in Hongkong. HONGKONG - Opnieuw liepen de spanningen gisteravond hoog op in Hongkong. Demonstranten vochten met de politie op de dag dat een ultimatum aan de hoog ste bestuurder van de stad afliep en de regering in Peking de krach tigste waarschuwing tot nu toe gaf aan het adres van de democra tiseringsbeweging. Van studenten en scholieren moest bestuurder Leung Chun- ying om middernacht aftreden. Zo niet, dan zouden de protesten - die al een week aanhouden - worden uitgebreid en regeringsge bouwen worden bezet. Kort voor het aflopen van het ultimatum liet Leung Chun-ying weten dat hij niet af zal treden en overleg wil met de leiders van de protest beweging. Carry Lam, een andere bestuurder van Hongkong, zal na mens hem het overleg voeren. Eerder op de dag verscheen op de voorpagina van dagblad People's Daily, dat geldt als een kanaal van de Chinese Communistische Par tij, een ernstige waarschuwing aan Occupy Central, de beweging die het protest in Hongkong in gang heeft gezet en waarbij dui zenden anderen zich inmiddels hebben aangesloten. In een commentaar werd gezegd dat de oppositie in Hongkong het recht geweld heeft aangedaan. De prominente plek van het commen taar, de voorpagina, wijst volgens waarnemers erop dat het Peking ernst is. In het artikel wordt geconstateerd dat de sociale rust in Hongkong is verstoord, een doodzonde in het communistische land. De partij wil vasthouden aan het principe: 'een land, twee systemen', zoals afgesproken bij de overdracht van de voormalige Britse kroonkolo nie. Het commentaar wijst de in woners van Hongkong erop dat er zal worden vastgehouden aan 'de ontwikkeling van democratie vol gens de wet', en aan het veiligstel len van voorspoed en stabiliteit. Hoe de orde te herstellen in Hong kong is volgens Peking een 'zorg geworden voor iedereen'. De People's Daily waarschuwt voor 'onvoorstelbare gevolgen' als de protesten doorgaan. De staats televisie in het communistische land roept op de politie in Hong kong te steunen in het herstellen van de orde. De demonstraties begonnen om dat jonge mensen het er niet mee eens zijn dat Peking de kandida ten selecteert die in 2017 mee mo gen doen aan de verkiezing van de opvolger van Leung Chun- ying. Leung werd in 2012 gekozen door een 1200 leden tellende com missie, die Peking had samenge steld. Een ijsschots op zee. Op het eer ste gezicht koud en donker, le vensloos. Maar het tegendeel blijkt waar. „IJsschotsen zijn een soort omgekeerde duin", zegt Gert Polet, Noordpooldeskundige van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Onder het ijs bevindt zich een groene waas vol algen, die vooral in de zomer flink aan groeit. Deze algen vormen een voedingsbodem voor kleine orga nismen en staan zo aan de basis van het ecosysteem in het Noord poolgebied. Maar juist in de zomer smelt steeds meer poolijs. Het volume aan ijs in de warmste maanden is sinds 1979 iedere tien jaar met 3,5 tot 4,1 procent afgenomen. Afgelo- pen acht jaar waren er maar twee zomers met voldoende zee-ijs, en konden de dieren het hele jaar op het water blijven. Maar door het ontbreken van voldoende zee-ijs, zoeken de walrussen nu en masse de kust op. De recordsamenscholingen zijn het meest in het oog springende voorbeeld van 'klimaatvluchtelin gen' in het poolgebied. Walrussen kunnen, anders dan bijvoorbeeld zeerobben en zeehonden, niet on afgebroken blijven zwemmen. Ze hebben ijsschotsen nodig als rust plek en als uitvalsbasis voor hun duiken naar de zeebodem, waar ze hun voedsel vinden. Ook andere dieren zijn voor hun leven afhankelijk van het ijs. Wal- Politici van Die Linke, de opvol ger van de Oost-Duitse commu nistische eenheidspartij SED, ver zetten zich tegen het begrip Un- rechtsstaat (onrechtsstaat) voor het voormalige communistische deel van Duitsland. Oud-presi dent Roman Herzog noemde de DDR voor het eerst zo in 1996. Bondskanselier Angela Merkel zei het hem na in 2009. Ze bedoelen er een staat mee waarin de recht spraak niet onafhankelijk is van de regering of een politieke partij. Het DDR-regime bespioneerde de eigen bevolking, bouwde een muur opdat burgers het land niet konden verlaten, vermoordde vluchtelingen, onderdrukte de vrijheid van meningsuiting en zette dissidenten gevangen. De term onrechtsstaat lijkt terecht. Maar volgens sommige politici van linkse signatuur ligt de zaak genuanceerder en wordt Unrechts- staat uit propagandistische over wegingen gebruikt om de voorma lige DDR te brandmerken. Een van hen is Gregor Gysi, de welbe spraakte fractievoorzitter van Die Linke in de Bondsdag. Hij argu menteert dat met de kwalificatie onrechtsstaat ook de levensloop van alle vroegere DDR-burgers, die met het regime samenwerk ten, verdacht wordt gemaakt. Het is niet voor het eerst dat dit debat woedt, maar in dit herden kingsjaar (25 jaar na de val van de Muur) krijgt het een extra lading. Bovendien zijn de uitspraken van Gysi en anderen Linke-kopstuk- ken weinig behulpzaam voor Bo- do Ramelow, de fractievoorzitter van Die Linke in Thliringen. Die wil graag minister-president wor- ,den in een coalitie met SPD en Groenen. Maar die partijen vin- den dat ze niet kunnen samenwer ken met een partij die het wezen van de DDR ontkent. Ramelow kan de eerste deelstaat premier worden van Die Linke. En uitgerekend dit belangrijke precedent wordt in gevaar ge bracht door uitspraken van in vloedrijke partijgenoten. Het vooruitzicht van een Linke premier wordt door menig Duit ser overigens gezien als een ver schrikking. Professoren, kunste naars en politici in Thüringen waarschuwden in een 'moreel ap pel' aan de Duitse burgers voor een dreigend 'verraad aan de op stand van 1989': „Die Linke grijpt naar de macht! In Thüringen be gint de contra-revolutie van de communisten." Peking is nu echt klaar met protest door onze redactie buitenland Kort voor het aflopen van het ultimatum liet Leung Chun-ying weten dat hij niet af zal treden In het artikel wordt gecon stateerd dat de sociale rust in Hongkong is verstoord, een doodzonde in China Duizenden walrussen verzamelen zich op het strand van Alaska, omdat er te weinig zee-ijs is waarop ze kunnen door Lotte Martini POINT LAY - Zo'n 35.000 walrussen op het strand van Alaska, allemaal op een kluitje. De afgelopen weken zijn de zoogdieren in grote aantal len naar de kust gevlucht. Door kli maatverandering is hun leefomge ving letterlijk aan het smelten. In de zomer is er daardoor bijna geen zee-ijs meer om op uit te rusten. Het volume aan poolijs in de zomer is sinds 1979 iedere tien jaar met 3,5 tot 4,1 procent afgenomen door onze correspondent Wierd Duk I Die Linke-fractievoorzitter Gregor Gysi. foto Corbis/HH BERLIJN - Een kwart eeuw na de val van de Muur beïnvloedt de DDR nog altijd de Duitse politiek. Professoren, kunstenaars en politici in Thüringen waar schuwden voor een Verraad aan de opstand van 1989'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8