I Het sportevenement maakt een 'Zeeland- gevoel' los bij toeschou wers en deelnemers. „Geweldig dat wij Zeeuw en zoiets presteren." m 32 ZEELAND REPORTAGE k ben trots op mijn provincie', dat hoor je een Zeeuw niet vaak hardop zeggen. Mis schien zijn we daar wat te nuchter voor. Maar tijdens de Kustmarathon is het anders. Dan wapperen de blauw-witte vlaggen vol op: langs het parcours en op de tassen en te nues van wandelaars en hardlopers. Burgh-Haamstede - 0,0 kilometer „Wat er ook gebeurt, ik sta zaterdag om twaalf uur bij de start", zegt Ella Blom. Duizenden deelnemers en toeschouwers drommen rond die tijd samen voor haar voordeur in de Kerkstraat van Burgh. „Ik vind het prachtig. En zo knap van die hardlopers. Het zijn net machines: sommigen zijn binnen drie uur in Zoutelande! Echt, ik ben er vooraf misselijk van. En als ze vertrekken, dan sta ik te huilen." In Burgh zijn donderdagmiddag al veel voorbereidin gen getroffen voor de Kustmarathon Het witte span doek met 'start' erop hangt al klaar in de Kerkstraat. Een vrachtwagen met mobiele toiletten wordt even verderop, op de Burghse Ring, uitgeladen. Bewoners van de Kerkstraat hangen donderdagavond vlagge tjes op. „Want het moet er hier natuurlijk wel gezel lig uitzien", vinden ze. De start is immers een uitge lezen kans om het dorp in de schijnwerpers te zet ten. „Tot tien jaar geleden had niemand ooit gehoord van Burgh-Haamstede en nu komen mensen uit de hele wereld naar zo'n klein dorpje voor de Kustmara thon! Ik vind het mooi dat zo'n evenement niet in Amsterdam of Rotterdam georganiseerd wordt, maar gewoon hier in de buurt. Daarmee heten we ieder een welkom in de provincie." Haar buurvrouw Moni que Boot beaamt dat. „Het sfeertje is zó leuk. Als die hardlopers voorbij komen krijg ik altijd kippenvel. Echt geweldig dat er zoiets moois voor je deur plaats vindt." Maar het zou nóg mooier zijn als de mara thon een keer in Burgh zou finishen. Bom: „Dat zou ik nog wel eens een keer mee willen maken. Er is hier genoeg plaats hoor." Strandpaviljoen View op de Veerse Dam - 21 kilometer Alex van den Brande kijkt tevreden naar de hoge paal met blauw-witte vlag, die hij zojuist heeft neer gezet. „Het is een mooie vlag, vind je niet? Hij heeft uitstraling. En we promoten er Zeeland mee. Ik ga nog zo'n vlag neerzetten, en ook nog kleinere Zeeuw se vlaggen op het dak en op het terras." De eigenaar van strandpaviljoen View kijkt uit naar Echt, ik ben er vooraf misselijk van. En als ze vertrekken, dan moet ik huilen \?«g* het weekend. „Het is een hele grote happening. De Kustmarathon trekt zelfs mensen uit andere landen. Ik vind het geweldig dat wij Zeeuwen zoiets preste ren. Het is toch machtig dat we zo'n meute op de been kunnen krijgen?" Voor het strandpaviljoen is een waterafgiftepunt en kunnen mountainbikers hun fiets schoon spuiten na de rit over het strand tussen Oostkapelle en Bree- zand. „Dat waterpunt is er sinds die bloedhete edi tie, een paar jaar geleden", vertelt Van den Brande. „Toen hebben we douches aangesloten waar mensen onder konden gaan staan. Het jaar erna heb ik aan de organisatie gevraagd of we hier bekertjes water mochten uitdelen. 'Natuurlijk!', zeiden ze. De deelne mers komen hier langs. Ik vind het leuk om iets te rug te doen voor ze. Zo'n weekend is natuurlijk com mercieel interessant, maar niet eens vanwege de om zet hoor. Ik moet namelijk ook zes man extra perso neel betalen. Het loont vooral, omdat mensen mijn zaak zien." Tegenover het paviljoen staan een stuk of vijf mobie le toiletten klaar. „En weet je, die hoefde ik niet eens te betalen van Boels. Dat vind ik ook zo mooi aan de Kustmarathon: we doen het allemaal samen. Er zijn veel vrijwilligers, het Waterschap werkt mee. Het evenement maakt iets los." Westkappelse Zeedijk - 37 kilometer De Westkappelse Zeedijk staat komend weekend waarschijnlijk weer bomvol met mensen, net als vori ge jaren. Tientallen kliko's wachten de massa donder dag al op. En ook hier wappert elke paar meter de vlag van de kustmarathon. Als wandelaars en hardlo pers het dorp passeren, horen ze steevast de brass band van muziekvereniging O.K.K. spelen. Het eigen jaarconcert is belangrijker, maar de Kustmarathon is zeker één van de hoogtepunten van het jaar, zegt voorzitter Mirjam Janse. „We spelen vaak bekendere liedjes die lekker in het gehoor liggen. Sommige mensen komen strompelend langs, maar de muziek motiveert. Ze waarderen het dat we er staan. De kust marathon is een enorm leuk evenement. Het is leuk om daar een heel klein onderdeeltje van te zijn. En een betere promotie voor je dorp en je gemeente kun je niet hebben. Door dit evenement zien deelne mers en toeschouwers zo veel locaties die kenmer kend zijn voor de provincie: duinen, strand, dijken en bos. En het is een hele prestatie van zo'n kleine provincie dat de Kustmarathon van een klein evene ment zo uitgegroeid is." Langstraat Zoutelande - 42 kilometer In de grote witte tent bij de finish lopen vrijwilligers donderdagavond oneindig veel rondjes om een paar tafels. Ze vullen vliegensvlug bijna negenhonderd linnen tasjes met chocoladerepen, flesjes frisdrank en broodjes. Het is proviand voor de mensen die ko mend weekend helpen langs het parcours. Adrie Me ijers uit Zoutelande vult niet alleen tasjes, maar is ko mende weekend ook actief. „Ik help met de drang hekken en de spandoeken", vertelt hij. „Waarom? Ik vind de kustmarathon een mooi evenement. Het is leuk als het een succe swordt en zonder vrijwilligers kan het niet bestaan. Ik voel ook een beetje plaatse lijk chauvinisme: de kustmarathon is een mooie pro motie voor Zoutelande." Jo Minderhoud is ook van de partij. Zoals altijd. De Westkapellenaar is vrijwilliger van het eerste uur. „Ik vind het prachtig dat de deelnemers door de dui nen en over de dijk ziet lopen. En dan die menigte in de Langstraat: daar geniet ik van. En iedereen uit de buurt helpt mee. Veel mensen zijn vanaf maandag al bezig. Dat brengen we toch maar mooi tot stand in dit kleine rotdorpje. Ik ben vrij nuchter en ik spreek het niet snel uit, maar dat maakt me trots." rn De Kustmarathon maakt Zeeuwen trots door Cornelleke Blok Ella Blom I Vrijwilliger Adrie Meijers uit Zoutelande vult tasjes voor mensen die helpen met de Kustmarathon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 80