In loog oplossen als alternatief voor begraven of cremeren SS HANS ANDERS f£ BINNENLAND 7 5 Hockeytrainer filmde ook bij andere club Gratis advocaat nabestaanden ramp MH17 Den Haag is te bang om onderwijs in één keer flink te hervormen. Scholen zijn de dupe, zegt Onderwijsraad. VOOR DEN HAAG - Hockeytrainer Luigi C. uit Wassenaar (45) heeft ook heimelijk gefilmd in een kleedka mer van de Haagse hockeyclub HDM. Dat meldde het Openbaar Ministerie (OM) gisteren. C. werd er al van verdacht dat hij tussen 2006 en 2011 hockeysters stiekem had gefilmd in de kleed kamer van de Wassenaarse hock eyclub HGC. C. begon in 1999 bij HDM als trai ner en justitie vermoedt dat hij in datzelfde jaar is begonnen met op nemen. In 2006 is de 45-jarige man weggegaan bij HDM. Het staat nog niet vast hoe lang hij daar precies heeft gefilmd. DEN HAAG - Alle nabestaanden van de vliegramp met de MH17 hebben recht op een gratis advo caat die kan helpen bij het indie nen van een schadeclaim. Dat zegt de Raad voor Rechtsbijstand, meldde de NOS gisteren. Nor maal kijkt de raad naar het vermo gen als een nabestaande een bij drage in de kosten wil. Deze toets geldt niet voor de MHi7-families. De raad wil op deze manier duide lijkheid bieden aan slachtoffers. Victor Jammers, directeur van Slachtofferhulp: „We merken dat nabestaanden aanhikken tegen de kosten die zo'n advocaat met zich meebrengt." Lang is gestudeerd op vriesdro gen als alternatief voor begraven of cremeren. Bij vriesdrogen wordt het lichaam door bevrie zing omgezet in poeder. Dat ligt ethisch gevoelig en blijkt tech nisch lastig. Het wordt nog ner gens ter wereld toegepast. Anders is dat met het oplossen van een lichaam in water met loogzout oftewel resomeren. Een nieuwere techniek, minstens zo duurzaam als vriesdrogen en in Amerika en Engeland inmiddels toegestaan. In de VS staan drie in stallaties, waarin de afgelopen twee jaar duizend mensen zijn ge- resomeerd, zo meldt John Heskes, manager innovatie bij Yarden. Resomeren legt net als begraven (aarde) en cremeren (vuur) een link met een oerelement, in dit ge val water. „In de VS gaven men sen aan voor resomeren te kiezen, omdat water een vriendelijker ka rakter heeft dan vuur", zegt Hes kes. Bij resomeren wordt het lichaam vanuit de kist in een in stallatie geschoven, waarin het wordt opgelost in water met loog zout, dat onder druk wordt verhit. „Een natuurlijk afbraakproces, ver gelijkbaar met dat in de grond. Al leen duurt dat laatste enkele tien tallen jaren en resomeren twee tot drie uur", vertelt Heskes. Het water verdwijnt na afloop in RESOMATIE-INSTALLATIE fSJ m I m i een tank, waar de ph-waarde wordt aangepast, zodat het vol doet aan de eisen en kan worden afgevoerd als afvalwater. „Met wel wat zouten en mineralen erin, maar geen aantoonbare menselij ke resten", verzekert Heskes. Het poeder dat resteert, kan net als as na een crematie worden bijgezet in een urn, verstrooid of begra ven. Uit onderzoek van TNO blijkt dat resomeren duurzamer is dan begraven of cremeren. „On der meer doordat de kist vijftig keer kan worden gebruikt, het in verhouding tot begraven minder land kost en doordat in verhou ding tot cremeren de uitstoot min der is", vertelt senior adviseur Toon Ansems van TNO. De kosten zullen overeenkomen met die van een crematie, ver wacht Heskes. „We willen niet dat de prijs een rol speelt bij de keuze van de consument." Hoe veel een crematie precies kost wil hij niet kwijt. „Dat hangt bijvoor beeld af van de faciliteit en uitvoe ring van de crematie." Volgens de Wet op de lijkbezor ging is alleen begraven, cremeren en ter beschikking stellen aan de wetenschap toegestaan. Yarden heeft minister Plasterk gevraagd ook resomeren mogelijk te ma ken. Dit komt woensdag in de Tweede Kamer aan de orde tij dens een overleg over de wet. DEN HAAG - Scholen worstelen met de opeenstapeling van soms tegenstrijdige maatregelen uit^ Den Haag, omdat de politiek niet 5 durft te praten over het vernieu wen van het stelsel. Dat stelt de Onderwijsraad die onderzoek deed naar wat er terecht is geko men van de aanbevelingen van de commissie-Dijsselbloem. Die maakte in 2008 vakkundig gehakt van dé grote onderwijshervor ming van de jaren '90: het studie huis. Binnen dat onderwijsconcept kre gen leerlingen zelf meer verant woordelijkheid. Maar volgens Dijs- selbloem was het maar de vraag welk probleem de beleidsmakers wilden oplossen. Ook was er geen draagvlak en geen wetenschappe lijk onderzoek dat de hervorming onderbouwde. Politici moesten daarom terughoudender zijn met grote veranderingen. Maar Den Haag is daarin doorge schoten. „Ondertussen zijn er wel allerlei stille vernieuwingen door gevoerd die grote invloed hebben op de praktijk", zegt voorzitter Geert ten Dam van de Onderwijs raad. „Zo moeten scholen vol doen aan minimumeisen voor re kenen'en taal. Snel daarna is de zorgplicht voor leerlingen die extra zorg nodig hebben inge voerd. Maar heb je veel zorgleer- lingen, dan daalt waarschijnlijk het niveau van rekenen en taal. Verschillende maatregelen kun nen dus schuren. Daar zijn politi ci zich onvoldoende van bewust." Er is dus opnieuw sprake van arg waan bij onderwijsinstanties over de landelijke politiek. Met de komst van het kabinet-Rutte I in 2010 en een nieuwe lading onder wij swoordvoerders in de Kamer leken de aanbevelingen van Dijs- selbloem al vergeten. Dieptepunt was volgens de On derwijsraad de discussie over de urennorm in 2012: scholen zou den verplicht worden minstens 1.040 uren per jaar les te geven. Ten Dam: „Daar was al een com promis over bereikt met het on derwijsveld, maar dat werd opzij geschoven door de Tweede Ka mer. Het onderwijs voelde zich niet serieus genomen." Toch ontkomt het kabinet er niet aan om soms nare keuzes te ma ken, bijvoorbeeld over minder we ken zomervakantie. „In het onder wijs hoeft men er niet per se blij mee te zijn, maar de politiek moet wel keuzes maken. Ze moet zich daarbij telkens afvragen of iets behoort tot haar kerntaken. Neem het lerarenbeleid: dat vin den wij een kerntaak waar stu ring van de overheid nodig is, maar daar wordt vooral gewerkt met stimuleringsmaatregelen. Ter wijl de maatschappelijke stage wél in de wet verankerd werd." Het onderwijsveld hoeft er niet blij mee te zijn, maar de politiek moet wel keuzes maken I Varifocusbril VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 kalium i water i Kalium hydroxide 1 De resomatie-installatie wordt tot 150° verhit Na twee tot drie uur is het lichaam gereduceerd tot botresten De botresten worden in poedervorm aan de nabestaanden gegeven door Saskia Wassenaar ALMERE - Een lichaam oplossen in water met loogzout, zodat alleen wit poeder overblijft. Uitvaartmaat- schappij Yarden wil dat dit ook in Nederland mogelijk wordt. De Tweede Kamer overlegt woensdag over een mogelijke aanpassing van de wet. Het lichaam wordt in de installatie geplaatst en automatisch gewogen De juiste hoeveelheden water en kaliumhydroxide worden toegevoegd deur infographic JD/De Persdienst 'Politiek zit scholen dwars' door Freke Remmers Geert ten Dam, Onderwijsraad 1 kraswerend en ontspiegeld, index 1.5 p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7