i Al honderd extra beelden Gielliet getraceerd in Zeeuws-Vlaanderen Anonieme Alcoholisten (AA) nu ook in Hulst ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Adrie Provoost, bedenker van alternatief plan voor ontpoldering van Hedwige, neemt afscheid van het waterschap BRESKENS - „Als er meerdere belan gen in het spel zijn, móét je water bij de wijn doen. De groene kant wil geen centimeter opschuiven. Daardoor verandert de Hedwige- polder straks in een bak blubber en zijn er alleen maar verliezers." Zo, die zit. Adrie Provoost mag dan met pensioen gaan, hij is niet te beroerd om - zoals hij .zelf zegt - 'een beetje te blijven prikkelen'. De waterschapsman heeft recht van spreken. Hij maakte immers jarenlang deel uit van die 'groene kant'. Zo was hij onder meer voor zitter van natuurvereniging 't Duumpje. „Ik heb ook milieube heer gestudeerd. Ik wilde ook de andere kant kennen, de gevolgen van ons werk kunnen zien. An ders word je een eenzijdige tech neut." Provoost, die deze week afscheid neemt bij waterschap Scheldestro- men, was zijn hele werkzame le ven bezig met waterkeringen. „In 1972, tijdens mijn eerste baan, stond ik al op het strand als uit voerder bij een heibedrijf. We sloegen palen voor de kustverster king." Een jaar later kwam Provoost bij waterschap 't Vrije van Sluis te recht. „Meteen bij de 'zilte jon gens', die zich bezighielden met kustversterking en veiligheid. Een heel andere tak van sport dan dat van degenen die bijvoorbeeld waterwegen of wegen onder hun hoede hadden. Dat was toen al zo en nu nog steeds." Provoost kijkt met plezier terug op dik veertig jaar waterschap. Al blijft die Hedwige een zwarte bladzijde. Hij probeerde ontpolde ring nog te voorkomen met een al ternatief plan. Provoost kwam, als compensatie voor het uitdiepen van de Westerschélde, een paar jaar geleden met het idee voor een nieuw buitendijks schorren- gebied in de Westerschelde. „Daar zouden alle natuurwaarden die in de Westerschelde voorko men, een plaats krijgen. En het zou - en daar komt mijn eigen vak om de hoek kijken - ook voor minder golfslag op de dijk zorgen. Een vorm van natuurlijke kustver sterking dus." Het kabinet Balken ende ('ook een nuchtere Zeeuw') bleek geïnteresseerd. „Maar de na- tuurjongens bleven tegen en dreigden met juridische stappen. In Den Haag vonden ze dat risico te groot. Dus schoten ze dat plan uiteindelijk toch maar af." Provoost stoort zich eraan, zeker omdat dè beweegredenen van de pro-ontpolderaars volgens hem niet zuiver zijn. „Ten eerste: de staat van de Westerschelde is ge woon goed. Dat is al jaren duide lijk. Compensatie is dus niet no dig. Daarnaast levert die ontpolde ring geen herstel van bedreigde natuur op. De Hedwige wordt eerst een bak blubber, en daarna een rietveld. Op z'n best een ver groting van het Verdronken Land van Saeftinghe. Méér van hetzelf de dus." De hele gang van zaken verbaasde Provoost, omdat hij en zijn 'Zwak ke Schakel-team' al jarenlang pro beren om met alle betrokken par tijen tot oplossingen te komen. Een succesvol, eerste voorbeeld daarvan was begin jaren negentig de aanleg van 'Het Voorland van Nummer Eén' tussen Hoofdplaat en Breskens. Provoost: „In Bres- kens werd Port Scaldis gebouwd, het hoge appartementencomplex direct aan het water. Daar ver dween natuur. De initiatiefnemer heeft toen meebetaald aan nieu we, buitendijkse schorrennatuur. Het was de eerste keer dat die me thode werd toegepast." Provoost geniet van de manier waarop - onder zijn leiding - mo menteel in West-Zeeuws-Vlaan- deren de kust wordt versterkt. Daarbij wordt vaak ook de omge ving opgeknapt, of zelfs aangeslo ten bij bestaande plannen. Dat is goed te zien bij Waterdunen, waar kustversterking hand in hand gaat met de aanleg van een natuur- en recreatiegebied, en in Cadzand-Bad, waar het kustwerk, de aanleg van een jachthaven en opknappen van de openbare ruim te zelfs als één bestek werd uitbe steed. Alle plannen werden daar door goedkoper. „Eén plus één is drie, zeggen we hier vaak." Provoost, die na 33 jaar Oostburg een aantal jaar geleden verhuisde naar Westkapelle, verdwijnt niet uit het wereldje. Hij begint een ad viesbureau op het gebied van kust versterking: Kustadvies Zee- land.nl. De Hedwige wordt eerst een bak blubber, en daarna een rietveld. Méér van hetzelfde dus Bakker hoopt omstreeks 14 mei 2015, de negentigste verjaardag van Gielliet, een boek uit te breng en met de titel: 1000 Beelden Omer Gielliet priester-kunstenaar Bakker kent nu een kleine acht honderd beelden, waarvan hij de meeste heeft gefotografeerd. Het moet niet moeilijk zijn om dui zend beelden van Gielliet te vin den, omdat de priester-kunste naar uit Breskens de laatste halve eeuw, schat Bakker, zo'n driedui zend grote en kleinere kunstwer ken heeft gemaakt. „Ik hoop dat mijn oproep ook nog in diverse media in West-Brabant verschijnt. In die regio moeten ook erg veel beelden van Gielliet zijn te vinden. Omdat hij er vroe ger naar het seminarie ging en ka pelaan in Zegge was. Veel oud-col lega's uit die contreien hebben een beeld in of bij hun eigen kerk staan." Bovendien zijn er ook veel Bra bantse vakantiegangers die een beeld meenamen na een vakantie in Zeeuws-Vlaanderen, weet Bak ker. „Ze zagen beelden bij de kerk van Omer of elders in de streek. Ze vonden de beelden mooi en kochten er één om thuis in de ka mer, de gang of de tuin te zetten." Bij bedrijven, in kantoren en in openbare ruimten in parken of op pleinen moet ook veel werk van Gielliet staan. „De meeste beel den gaan nog wel een tijdje mee. Maar het blijft wel hout, dus voor ze ten prooi vallen aan de tand des tijds, wil ik zoveel mogelijk beelden fotograferen." De initiatiefnemers hopen hier mee de AA bereikbaarder te ma ken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De AA is een wereldwijde ge meenschap van mannen en vrou wen die hun ervaringen delen om hun drankprobleem gezamenlijk op te lossen en anderen daarbij te helpen. Met medewerking van de gemeen te Hulst en Stichting Hulst voor Elkaar is een locatie gevonden voor de AA-groepsavond op vrij dag van 20.00 tot 22.00 uur Twee vrijwilligers met veel erva ring staan aan de wieg van de nieuwe AA-groep Liberté Hulst. Ze gaan zich inzetten om mensen van hun alcoholverslaving af te helpen. „De enige vereiste voor het AA-lidmaatschap is het verlan gen te stoppen met drinken", zegt vrijwilliger Peter. „We vragen geen contributie en bestrijden de kosten uit vrijwillige bijdragen." De plaats van de groepsavonden en meer informatie is op te vra gen via aagroephulst@gmail.com of 06-29411541. VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 Meer dan eenzijdige techneut door Martijn de Koning I 1SÖ81»X" Adrie Provoost I Adrie Provoost ging het liefst naar buiten, maar bracht toch een aanzienlijk deel van zijn werkzame leven achter zijn bureau door. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst breskens - Vanuit alle hoeken en gaten van Zeeuws-Vlaanderen kreeg Ton Bakker de afgelopen week meldingen over een 'onbe kende Gielliet'. „Van zo'n honderd beelden wist ik niet dat ze beston den. Dus ik ben hartstikke blij met al die aanmeldingen." HULST - Mensen met een alcohol probleem kunnen vanaf 24 okto ber wekelijks meedoen aan de bij eenkomst van een nieuw opgerich te AA-groep (Anonieme Alcoholis ten) in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79