In Zeeland zijn we veilig Sportdorp Clinge traint ZorgSaam en Curamus willen zorg garanderen met Proeftuin Koewacht «i 28 ZEEUWS-VLAANDEREN ReParatie aiitnrnm BEELDEN VAN DE STRIJD De beelden van Cees van der Burght tonen hoe het er in diverse oorlogen in het dagelijks leven aan toe ging. GARAGE WIJFFELS IJZENDIJKE Het schoolplein - De opmars van terreur groep IS (Islamitische Staat) en de internatio nale bestrijding van de ze radicale organisatie houdt jonge ren best bezig. De drie leerlingen van scholenge meenschap De Rede in Terneuzen die deze keer hun mening mogen geven in deze rubriek, zijn opval lend goed geïnformeerd, hoewel ze zelf aangeven dat ze het nieuws rondom IS maar 'een beetje' vol gen. Allemaal blijven ze bij via de tv en internet en de huidige situa tie wordt ook aangestipt in lessen maatschappijleer en geschiedenis. „Ik vind het allemaal wel een beet je gek", zegt vwo5-leerlinge Suzan na Janssens (17)„Alsof elk mo ment de Derde Wereldoorlog kan uitbreken. Dat gevoel heb ik wel een beetje. En als dan ook nog wordt gezegd dat het onvermijde lijk is dat in Nederland een aan slag zal worden gepleegd, ga je daar toch erg over nadenken." Errol Bas (14), uit het derde leer jaar van de opleiding Consump tief, vindt dat Nederland best een beetje waakzamer mag zijn. „Als je weet dat die lui van Islamitische Staat gewoon aan het werven zijn onder burgers en dat dus ook Ne derlanders richting Syrië vertrek ken om daar mee te vechten, dan moet je daar als regering kort bo venop zitten." Ook de filmpjes die IS-strijders eer der deelden van de onthoofding van twee Amerikaanse journalis ten, zijn de scholieren niet ont gaan. Alledrie hebben ze de film pjes gezien. Lars van Boom (17) uit vwoó heeft, net zoals Suzanna, de gecensureerde versie bekeken. „Ze wilden daarmee een statement ma ken naar het Westen, dat met hen niet te spotten valt." Suzanna's ouders hebben haar erop gewezen het filmpje niet te delen via social media. „Omdat je dan als het ware wordt ingezet als propagandavoer- tuig." Alleen Errol is de ongecensu reerde versie van een ont hoofdingsfilm tegengekomen, maar heeft die niet afgekeken. „Te bloederig." Dat Nederland op militair vlak gaat helpen in de strijd tegen IS, vindt het drietal wel goed. „Ik denk dat IS uit zichzelf niet zo snel zal doodbloeden en dat ingrij pen door veel landen gezamenlijk nodig is om de opmars te stop pen." Errol ziet het meeste heil in het isoleren van landen als Irak en Sy rië, waar IS voet aan de grond heeft. „Zodat die terroristen niet hierheen kunnen komen." Suzan na waant zich nu in ieder geval vei lig. „Er zijn zo veel landen bij de strijd tegen IS betrokken. Hier in Zeeland zal vast wel niks gebeu- ren. CLINGE - Het tot sportdorp uitge roepen Clinge doet de naam weer eer aan. Een bootcamptraining be gint er deze maand. Trainen in de buitenlucht, wer ken aan spierkracht, uithoudings vermogen, lenigheid en snelheid zijn de ingrediënten. De oefenin gen zijn te volgen op elk niveau en geschikt voor mannen, vrou wen en jongeren vanaf 14 jaar. Zo- Diagnose specialist auto-electronica APK, ook voor campers Onderhoud Banden CttIII* fulfill wel actieve als minder actieve sporters kunnen meedoen. De training is wekelijks op donder dagavond. Om de smaak te pak ken te krijgen, zijn 9 en 16 okto ber vanaf 19.00 uur gratis proefles sen op het terrein van VV Clinge aan de Malpertuuslaan. Meer informatie en aanmelden bij Tom Erpelinck via emailadres: terpelinck@hulstvoorelkaar. IJZENDIJKE - Geen romantisering. Geen mystificering. En zeker geen heldenverering! Bij het ma ken van beelden en schilderijen staat het waarheidsgehalte voor Vlissinger Cees van der Burght voorop. Het dozijn beelden dat museum Het Bolwerk in IJzendijke deze zo mer in 'permanente bruikleen' kreeg, is dan ook minutieus nage maakt. Prins Maurits, de hertogen van Alva en Parma, musketiers, een hellebaardier en een water geus zijn op schaal nagemaakt. Hun hoofddeksels, wapens en an dere attributen zijn - van echt leer, metaal en stof - ook op schaal en maat gemoduleerd en honderd procent historisch ver antwoord, verzekert hij. De enige frivoliteit die hij zich permitteert, is enkele naamloze, historische figuren een modern gezicht geven. Zo maakte hij zich zelf als Vlissingse jongen met helm tijdens de oorlogsjaren. „Die helm had ik gepikt uit een stapel Nederlandse legerhelmen, die als afval op het terrein van de Schelde lag. Ik heb het ding de he le oorlog gedragen. Het embleem droeg mijn moeder als broche, als een soort verzetsteken." Thssen de beeldjes over de Tach tigjarige Oorlog herkent familie van Cees ook twee bekenden. Kleindochters Lotte en Roos ge ven gezicht aan twee marketent sters (wasdames van een legereen heid). De meiden zijn nu rond de twintig, maar kunnen aan de ver koopsters met duif (Lotte) en ke teltje (Roos) hoe ze er als jonge tieners uitzagen. Van der Burght (83) volgde net na de oorlog les bij de tijdens Eerste Wereldoorlog uit België naar Vlis- singen gevluchte kunstenaar Ge rard Jacobs. Van der Burght durf de de onzekerheid van een loop baan als kunstenaar niet aan. Hij volgde een amfibische opleiding bij de marine en werd uiteinde lijk technisch tekenaar bij de Ko ninklijke Luchtmacht. Zijn 'militaire carrière' was een belangrijke inspiratiebron voor een groot aantal van zijn beelden. Van der Burght had belangstel ling voor vele oorlogen. Hij maak te figuren, die leefden en streden in de Eerste en Tweede Wereld oorlog. Ook militairen en marke tentsters, die tijdens de Napoleon tische tijd en de Tachtigjarige Oor log in Zeeland rondstruinden, zijn door hem vereeuwigd. Cees van der Burght benadrukt dat hij geen oorlogstaferelen uit beeldde om oorlogen te verheerlij ken. „Ik maakte de beelden voor mijn plezier. Maar oorlog is geen avontuur. Ik wil mensen laten zien wat oorlog inhoudt. Vandaar dat ik op de sokkel de omgeving schilderde waar je de afgebeelde figuur destijds kon tegenkomen." Beide organisaties denken dat hun voorzieningen, deskundig heid en diensten elkaar goed aan vullen en slaan de handen ineen. Deze week is de aftrap gegeven voor het project Proeftuin Koe wacht. In dit project wordt de ver pleeghuis-, verzorgingshuis- en thuiszorg in Koewacht, Absdale en Heikant op elkaar afgestemd. Door de samenwerking wordt de kwaliteit van de zorg en de onder steuning verbeterd waar dat no dig is. Inwoners van de dorpen kunnen hierdoor rekenen op nog meer persoonsgerichte en profes sionele zorg, is het idee. „Ondanks de veranderingen en bezuinigingen in de zorg moet ook in Koewacht de kwaliteit van de zorg overeind blijven", stelt Ar nold Schelfhout, lid van de raad van bestuur van ZorgSaam. Er wordt steeds meer een beroep ge daan op mantelzorgers en zelf hulp, maar volgens Schelfhout zijn de grenzen wel bereikt. „De vraag is welke zorg je overeind moet houden. Daarbij moeten we wel realistisch zijn en kijken wat haalbaar is." „We willen de zorg zo dicht mo gelijk bij de mensen organiseren en aansluiten bij bestaan de voor zieningen en activiteiten", vertelt Piet van der Maas, lid van de raad van bestuur van Curamus. Hij denkt dat daarbij bijvoorbeeld ook de dorpsraad en onderne mersvereniging een rol van bete kenis kunnen spelen. door Sheila van Doorsselaer In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: de strijd tegen IS. i Errol Suzanna I Lars 99 Beelden laten zien hoe oorlog toen 'echt' was door René Hoonhorst S Het jongetje rechts is gemodelleerd naar Cees van der Burght als school jongen. foto Lex de Meester oovspvortg ioov Tivoli 26 IJzendijke tel:0ii7-302i90 www.wijffels.biz door Eugène Verstraeten KOEWACHT - Inwoners van Koe wacht, Absdale en Heikant moeten ook in de toekomst kunnen reke nen op een goede kwalitatieve zorg. Daarom moeten de verschil lende soorten zorg op elkaar wor den afgestemd, vinden zorgaanbie ders ZorgSaam (thuiszorg) en Cura mus (woonzorgcentrum de Lange Akkers).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76