Smet Geld: om ellende te voorkomen en op te lossen Dijksma in bres voor Zeeland Roze senioren hebben Toestemming nodig het lastig in Zeeland voor patiëntgegevens commentaar ZEELAND 27 VLISSINGEN - Zeeland krijgt jaar lijks 4,2 miljoen euro voor maat schappelijke en vrouwenopvang. Dag- en nachtopvang voor thuis lozen is maar een klein onderdeel daarvan, maar wel een in het oog springend en schrijnend deel. Het aantal slaapplaatsen in Terneu- zen, Vogelwaarde en Vlissingen is beperkt. „Iedere nacht is het vol. Gemiddeld wijzen we één, twee mensen per avond af', zegt Ri chard Wolf van Het Witte Huis in Vlissingen. „En dat is dan nog een geflatteerd cijfer, want als Geerlings, studente sociologie, an tropologie en genderstudies, stu deerde dit jaar cum laude af aan de University College Roosevelt in Middelburg. Zij bracht in kaart hoe het staat met homoseksuele ouderen in Zeeland. En het gaat goed met de meeste roze oude ren, concludeert zij. In één adem stelt de onderzoekster echter dat het beter kan. Niet alle ouderen kunnen openlijk vertellen over hun seksuele geaardheid, want mensen bij ons dertig dagen ach tereen gelogeerd hebben, weten ze dat een ander, nieuw iemand voorrang krijgt als er weinig plek is. Dus er zijn altijd mensen die bij voorbaat al niet meer komen." Vlissingen is aangewezen als cen traal opvangpunt voor Zeeuwse daklozen boven de Westerschel- de. In Vogelwaarde en Terneuzen worden mensen uit die regio op gevangen. Het College Zorg en Welzijn (CZW) dat voor alle ge meenten tezamen beleid uitstip pelt voor maatschappelijke en medebewoners zouden die niet accepteren. Zij sprak ouderen die hun geaardheid voor bijna ieder een verborgen houden. Zeeland is volgens Geerlings een lastige pro vincie voor roze senioren. De lage bevolkingsdichtheid, de grote af stand van de Randstad en het be perkte openbaar vervoer zorgen voor een zeker isolement. Ook de kloof tussen jongere en oudere ho moseksuelen speelt daarbij mee. Geerlings doet aanbevelingen om de situatie te verbeteren, zoals: een carpoolnetwerk, het stimule ren van internetgebruik onder se nioren, en geld voor bewustwor ding in zorginstellingen. vrouwenopvang, heeft om 130.000 euro extra gevraagd om de druk op de opvangplekken te verlichten. Met het extra geld moet de neer waartse spiraal doorbroken wor den van mensen die in de proble men zitten. Zij hoeven dan hun ei gen omgeving en netwerk niet te verlaten. Ook wordt ingezet op extra inspanningen om mensen die al in de opvang terecht zijn ge komen, weer op de rails te krij gen. Hulst weigert vooralsnog te beta- GOES - Patiënten die willen dat medisch specialisten, hun apothe ker en hun huisarts onderling de medische gegevens kunnen uit wisselen, moeten daarvoor na drukkelijk toestemming geven. Zonder toestemming van de pa tiënt kunnen na 1 januari 2015 de bewuste gegevens niet worden uitgewisseld. De toestemming kan worden gegeven op een spe ciaal formulier op de website www.zorgplazazeeland.nl. Deze website is het resultaat van samenwerking tussen het ADRZ, huisartsen, apothekers en Klaver- len. Terneuzen wil niet meebeta len omdat deze gemeente uit ei gen middelen al heel veel doet om de nood te lenigen. En dan gaat het dus niet alleen om Ter- neuzenaren die in de problemen gekomen zijn, maar om Zeeuws- Vlamingen uit de héle regio. Schouwen-Duiveland laat weten op 21 oktober over het voorstel te gaan praten. Sluis zegt dat op kor te termijn een collegebesluit wordt genomen. Negen gemeenten hebben vol mondig 'ja' gezegd. blad Zeeland. Het is de bedoeling aan te sluiten bij een landelijk sys teem voor patiëntgegevens, zodat bij opname in een ziekenhuis bui ten het werkgebied van het ADRZ ook de patiëntgegevens be schikbaar zijn. Maar dat landelijke systeem is nog niet zo ver. Het ziekenhuis ZorgSaam in Zeeuws-Vlaanderen denkt over een maand een systeem voor de patiëntgegevens gereed te hebben op basis van het invoeren van de DigiD. Er is nu nog geen sprake van sa menwerking tussen beide zieken huizen op het gebied van uitwis seling van patiëntgegevens. Daklozen die bij de Zeeuwse opvang- adressen aanklop pen voor een slaap plaats, worden regelmatig weg gestuurd omdat er geen plaats meer is. Dat is een slechte zaak, want de nachtopvang is een elementaire voorziening. Het is vaak de laatste strohalm voor mensen die aan de zelf kant van de maatschappij zijn beland. Het College Zorg en Welzijn pleit terecht voor wat extra geld nu de vraag naar op vang groot blijkt. Nog even, en dan is het winter. Dan is de nachtopvang hele maal onmisbaar. Dus er is wei nig tijd om de uitbreiding rond te krijgen. Het gaat overigens niet alleen om meer slaapplaat sen. Een deel van het extra geld is voor de begeleiding van de daklozen terug naar een 'normaal' leven. De euro's wor den dus zeer nuttig gebruikt. De paar laatste Zeeuwse ge meenten die nu nog talmen met het toezeggen van extra geld, kunnen maar beter haast gaan maken. DEN HAAG - Een cocktail van maat regelen moet ervoor zorgen dat bedrijven in Zeeland geen last krijgen van nieuwe stikstofregels. Staatssecretaris Sharon Dijksma heeft de noodklok uit Zeeland ge hoord en trekt er hard aan om op lossingen te zoeken. Door nieuwe regels voor de uit stoot van stikstof kan straks geen bedrijf in Zeeland nog uitbreiden en worden boeren, vissers en re- creatiebedrijven aan banden ge legd. Zowel de Tweede als de Eer ste Kamer steunen de nieuwe re gels, maar hebben Dijksma op het hart gedrukt dat er een oplossing voor Zeeland moet komen. Zij er kent dat Zeeland klem zit, schrijft aan de Tweede Kamer dat ze het probleem 'zeer serieus neemt' en dat ze werkt aan oplossingen. Gedeputeerde Carla Schön- knecht: „Er worden oplossingen gezocht voor de stikstof die van uit het buitenland in Zeeland neerslaat. Ook wordt gekeken hoe er meer ruimte voor onderne mers kan komen." In de podiumagenda in de bijlage UIT van donderdag staat een ver keerde tijd vermeld bij het con cert van het Mirovia Quartet in De Mythe in Goes. Dat gratis con cert vindt zaterdag 4 oktober plaats om 14.30 uur en dus niet om 20.00 uur, zoals vermeld in de podiumagenda. VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 voor velen geen plek Marco Akveld (24): „Het Witte Huis heeft me gered. Ik wilde dood." „Mijn familie weet niet dat ik op straat moet slapen." foto's Lex de Meester VLISSINGEN - Homoseksuele (roze) senioren hebben het in Zeeland extra lastig. Dat blijkt uit een on derzoek van Maartje Geerlings. door René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75