i f L Of de natuur zich nu wel of niet herstelt, de Hedwige gaat onder FZC TYeintaal Bijna elke avond moet de nachtopvang in Vlissingen mensen wegsturen. 44 Waar ik slaap? Zeg ik niet Anders komt de politie, krijg ik een boete en moet weg 44 Ruim een jaar 44 Als mijn zus zou 26 ZEELAND DAG- EN NACHTOPVANG THUISLOZEN Nieuws van 0p 28 januari groep 7/8 De Linge Kapdk '-s-~ f] vrijdag Ik zit zo'n zeven uur per week in de trein. Het is pu re noodzaak als ik mijn teerbeminde echtgenoot wil zien en bovendien dient ge noemd vervoermiddel meestal ook als de kraamkamer van mijn columns. Het komt nogal eens voor dat ik het menselijke ras ondraaglijk vind en dan pro beer ik mijzelf hermetisch af te sluiten voor de buitenwereld (oordopjes zijn de beste oplos sing voor misantropie). Maar als ik grootmoediger gestemd ben, luister ik naar wat mijn medemensen te vertellen heb ben. Wat mij de laatste tijd opvalt, is dat veel mensen erg creatief omgaan met de taal van het openbaar vervoer. Ik hou een lijstje bij in mijn telefoon en eens in de zoveel tijd bewon der ik mijn inventaris. Vandaag een bloemlezing. Allereerst het thema saldo. Sinds de invoering van de O V-chipkaart is dit een buiten gewoon relevant woord gewor den. Het gebruik ervan blijkt nog best ingewikkeld. Zo no teerde ik de volgende variaties: 'Er stond nog geld op mijn sal- do.' 'Mijn saldo zit nog vol.' 'Mijn kaart heeft saldo.' In intercity's heb je soms een lopende kiosk. Een student meestal, die koffie, thee en koe ken verkoopt. Laatst werd deze dienst als volgt aangekondigd door de conducteur: 'Er komt ie mand langs met diverse snaper- ingen'. Wat een klankkunste naar, die kaartjescontroleur! Door drie letters in te slikken toverde hij een nieuw univer sum tevoorschijn waarin verse snaperingen rondzwommen. Of had hij gestotterd en 'die vers-snaperingen' gezegd? Over intercity's gesproken: de grootste grap is natuurlijk dat die in Zeeland bij elke negorij stoppen. Soms is de Nederlandse taal niet toereikend om OV-ver- schijnselen te omschrijven. Hoe noem je bijvoorbeeld die vette vlekken op de ruiten? Ze zitten altijd op voorhoofdhoog te en hebben een streep- jes-en-stipjesstructuur. Is het een voorhoofd? Is het haar? Wiens haar of voorhoofd is zó vet dat het zo'n afdruk achter laat? Misschien wil ik het wel niet weten. fckurrifi pieten in llhtira 2012-2013 Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl VLISSINGEN - Noem mij maar Tom, zegt hij. Niet dat hij zich schaamt omdat hij dakloos is, want dat valt hem niet te verwij ten. „Maar als mijn zus zou ont dekken dat ik de afgelopen drie maanden bijna veertig keer onder een brug heb moeten slapen, zou ze in tranen uitbarsten. Ik wil haar niet lastigvallen met mijn problemen. Ze heeft haar handen vol aan haar eigen leven." Tom is een van de oudere thuislo zen die hoopt vanavond een plek je te vinden in Het Witte Huis, de dag- en nachtopvang in Vlissin gen. Maximaal tien mogen er elke nacht naar binnen. Nummer elf moet zijn heil maar elders zoe ken. Iedere nacht zijn de tien slaapplekken bezet en elke avond worden er wel één of twee men sen weggestuurd, de nacht in. Tom kent inmiddels elke goede slaapplek in Vlissingen. „Goed is natuurlijk betrekkelijk, in dit ver band. Buiten slapen is niet fijn. Bij min 5 is de opvang wettelijk verplicht iedereen op z'n minst een slaapzak en een plek op de vloer te geven. Maar als het we ken achtereen regent, moet je toch buiten slapen en wordt alles nat en vochtig. Dan slaap je niet echt. Waar ik slaap? Dat zeg ik niet. Dan komt de politie en krijg je een boete." Hij raakte het dak boven zijn hoofd kwijt door een opeenstape ling van ellende. Kort na elkaar overleden zijn moeder en zijn broer. De uitvaartkosten kwamen voor zijn rekening. De auto, nodig voor zijn werk bij Zeelandia in Zierikzee, ging kapot. Tom werd ontslagen omdat hij met de trein van 5.40 uur de eerste ploegen dienst niet kon halen. „En langer doorwerken om dat te compense ren mocht niet." Na zestien jaar bij dezelfde baas was het over en uit. „Vier keer per maand sollici teer ik. Maar wie wil mij nog heb ben, op mijn leeftijd?" Het eigen huis moest verkocht worden; wat overbleef was een schuld. „Mijn vrouw zag het niet meer zitten en ging bij me weg. Ik leef nu van 50 euro per week. De rest gaat naar aflossing." Zijn droom is een eigen woning. „Ik sta al een tijd ingeschreven. Een kamer met een klein keuken tje en een slaapkamer, dat is ge noeg voor mij." Ook Marco Akveld hoopt van avond in de nachtopvang terecht te kunnen. Maar veel kans geeft de 24-jarige Tholenaar zichzelf niet. Er is namelijk een lijst, en Marco staat bijna bovenaan. „Als je hier slaapt, word je op die lijst geschreven", legt Marco uit. „En elke volgende nacht schuif je een plekje naar boven op. Als er nieu we mensen komen, en jij hebt al heel veel gebruikgemaakt van de opvang, gaan die anderen voor. En als er een vrouw is, moeten er soms twee mannen weg. Want zij mag niet bij een man." Een maand geleden werd Marco door zijn beste vriend afgezet bij Het Witte Huis. „Ruim een jaar geleden had ik nog alles wat een mens kan willen. Eerst verloor ik mijn baan, toen mijn vriendin, toen mijn huis en uiteindelijk mijn verstand. Want ik ging aan de speed. Ik wilde mezelf gewoon doodsnuiven. Met mijn ouders had ik al lang geen contact meer. Vrienden gaven me soms een bord eten, lieten me op de bank slapen. Een jaar lang heb ik geen dak boven mijn hoofd gehad. Ik sliep buiten op straat, in de bos jes, in zelfgebouwde hutjes in de polder. Op een dag had ik er ge noeg van. Ik wilde weer wat van mijn leven maken. Mijn beste vriend zei: dan gaan we dat rege len. De maatschappelijk werkster die hij belde, had pas vijf dagen la ter tijd. Toen heeft hij me in de auto gezet en is naar Het Witte Huis gereden." „Ik was niet meer verzekerd, had geen ID-kaart meer, geen bank, geen uitkering, niets. En nu is al les weer bijna in orde. Over twee weken heb ik een uitkering. Die twee weken moet ik nog zien te overbruggen. Hopelijk hoef ik niet meer buiten te slapen of rond te dwalen tot het weer och tend wordt. Daar word je hele maal paranoïde van. Ie loopt met je hoofd omlaag, probeert geen aandacht te trekken. Je denkt: ie dereen kan zien dat ik geen baan heb, geen huis, geen werk." Het Witte Huis betekende een nieuw begin voor Marco. „Prachtig hoe ze hier mensen helpen. Dat wil ik ook. Ik heb besloten een oplei ding sociaal werk te gaan volgen." geleden had ik nog ontdekken dat ik alles wat een mens onder bruggen kan wensen. Baan, slaap, zou ze in vriendin, huis tranen uitbarsten Dat het H-woord niet meer popu lair is in het Haagse, is genoeg zaam bekend. Maar het werd don derdag nog eens pijnlijk duidelijk. Zelfs in het debat over natuurbe leid - waar de Westerschelde op de agenda staat - begint niemand er meer over. Want het kabinet heeft besloten de polder onder water te zetten, de Kamer heeft er mee ingestemd en de voorberei ding zijn in volle gang. Dus: klaar, over, uit, is de algehele gedachte. Alleen de SGP waagt zich nog aan het heikele dossier. De discussie komt steeds weer op hetzelfde neer: is het echt zo slecht gesteld met. de bedreigde (laagdynami sche) natuur? „Door natuurorganisaties, be windslieden en Brussel is een dra matisch beeld neergezet", vindt SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf. „Dat wordt echter gelogenstraft door de werkelijkheid. Een serie recent gepubliceerde ecotopen- kaarten vanaf 1996 en een nieuw rapport van Arcadis laten juist een positieve trend zien. Gaat de staatssecretaris het dramatische beeld rechtzetten?" Dat is Dijksma zeker niet van plan. „De natuur herstelt zich lo kaal, maar het is niet duidelijk of dat herstel ook echt doorzet. Ik kan er een lang technisch verhaal over houden. Maar we hebben in het regeerakkoord afgesproken om na een lange periode van on zekerheid duidelijkheid te schep pen. Daar is niet iedereen blij mee. Maar het is wel een besluit -p dat ik uitvoer. Het is zoals het is"." Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ■jjjpn Willem-Alexander 'in ?>ealn>U^3^J 23 jggr koningin 3-1990 fi/ftrijs voor de Vrpdp 1993 Lvan 7i lid-Afrika 1994-1999 Pief aanpassen In de herberg is door Ondine van der Vleuten Tom, dakloos sinds een jaar Marco (24) sliep in de polder Tom, dakloos sinds een jaar door Jeffrey Kutterink UNIVERSITY DEN HAAG - Is de Westerschelde er echt zo beroerd aan toe? Cijfers lij ken uit te wijzen dat het beter gaat. Dus is de ontpoldering van de Hedwigepolder niet nodig, denkt de SCP in de Tweede Kamer. Maar dat gaat staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur) echt te ver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74