ZEEUWS-VLAANDEREN Verstand 'Veel geld voor een hobby' Molen Kuitaart grijpt naast prijs almanak 26 en 27 32,33,36 en 37 Centrum voor TopTechniek in Terneuzen moet meer jongeren trekken en oplei dingen in Zeeuws-Vlaanderen houden. In de nachtopvang is voor velen geen plek >den t trum De Kustmarathon maakt Zeeuwen trots TERNEUZEN - Techniekopleidingen in Zeeuws-Vlaanderen bundelen hun krachten. Dat moet begin vol- schooljaar, 2015-2016, al lei tot de opening van een Cen- voor TopTechniek in Terneu zen. Het aantal middelbare scholieren neemt de komende vijftien jaar in Zeeuws-Vlaanderen met zo'n twintig procent af, is de verwach ting. Tegelijkertijd zit het bedrijfs leven met een vergrijzend perso neelsbestand. Om alle arbeids plaatsen in de toekomst in te kun nen vullen, zijn minstens even veel leerlingen nodig die een tech niekopleiding volgen. Dat is een behoorlijke opgave, ze ker omdat technische ontwikke lingen razendsnel gaan. Middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen zijn met onder meer Scalda (mbo) en het bedrijfsleven tot de conclusie gekomen dat zij dat niet op eigen houtje kunnen. Ze heb ben elk te weinig leerlingen om hoogwaardig, praktijkgericht tech niekonderwijs aan te bieden. Een centraal opleidingscentrum is no dig. De bedoeling is dat vmbo-leerlin- gen uit heel Zeeuws-Vlaanderen daar de laatste periode van hun opleiding volgen. Ook mbo-scho- lieren worden er geschoold op de modernste apparatuur. Het Cen trum voor TopTechniek moet ver der meer havo-leerlingen verlei den een technisch beroep te kie zen. In. Vlissingen bestaat al zo'n instituut en dat blijkt te werken. Meer jongeren, ook meisjes, kie zen daar voor techniek. Het aantal Zeeuws-Vlaamse jon geren dat een technische oplei ding volgt, ligt overigens al boven het landelijk gemiddelde. Techni sche bedrijven zijn zeker in de Ka naalzone, maar ool$ in Schoondij- ke heel zichtbaar aanwezig. Dat trekt aan. Frank Neefs, algemeen directeur en bestuurder van het Zwin College: „Het schijnt zo te zijn dat in Zeeuws-Vlaanderen evenveel jongeren een techniekop leiding volgen als in heel Amster dam." Neefs hoopt dat het Centrum voor Toptechniek begin school jaar 2015-2016 in Terneuzen de deuren kan openen. Dat is onder meer afhankelijk van bijdragen van de gemeenten en het bedrijfs leven. De gemeente Terneuzen is alvast bereid, blijkt uit de ont- werp-begroting 2015, tot en met 2025 jaarlijks 37.500 euro vrij te maken. Dat geld is onder meer be stemd voor het (gratis) vervoer van de leerlingen. Samenwerking loont, is al in de praktijk gebleken. Zo hebben het Zwin College en De Rede in Ter neuzen nog een bouwopleiding in huis, omdat ze die samen ge ven. VISVERGUNNING KUITAART - De Molenprijs 2014 van de BankGiro loterij gaat niet naar de Kuitaartse molen Vogel- zicht. Molen de Salamander in Leidschendam kreeg via het inter net de meeste publieksstemmen en sleepte de hoofdprijs van 50.000 euro in de wacht. Vogelzicht was één van de vijf ge nomineerde molens voor de prijs. De andere molens bleven niet met lege handen achter. Ze krij gen een euro voor elke stem die op hen is uitgebracht. Er stemden 4076 mensen op de Kuitaartse molen. Het geld wordt gebruikt voor de restauratie van de maalde rij. De financiële problemen bij de ge meente Vlissingen zijn zo groot dat de gemeenteraad heeft besloten de hulp van het Rijk in te roepen. De lokale politiek is tot het inzicht geko men dat zij zelf geen uitweg meer kan vinden uit de misère. In de ogen van kritische volgers van de gemeen teraad heeft 'het gezond verstand' gezegevierd: beter hulp vragen dan doormodderen. Het kan bijna geen toeval zijn dat juist in Vlissingen binnenkort speciale avonden wor den gehouden over het bereiken van een goede gezondheid, een gezonde economie en eerlijk en kwalitatief goed voedsel. Hoe de bijeenkomsten heten? Gezondverstandavonden. Het kan er wel eens druk worden. VRIJDAG 3 oktober 2014 Bundeling techniekonderwijs door Harmen van der Werf KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst vergalt de hobby van oudere vissers die met een net een visje willen ver schalken in de Westerschelde, vind Robert de Booij (78) uit Kloosterzande. De gemeente Hulst vraagt voor een vergunning eenmalig bijna 100 euro. Dat bedrag is door de gemeenteraad vastgesteld. „Maar 100 euro is veel geld voor ouderen. Het is een hobby die niet méér oplevert dan een paar visjes", zegt Robert Hij hoopt dat de ge meente het initiatief neemt om, net als Terneuzen, een jaarlijks bedrag te vragen voor de vergunning. „Want ik zie mezelf bijvoorbeeld over vijfjaar niet meer vissen." foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73