Extra toezicht oreel verdedigt titel oestersteken Raad Noord-Beveland verbluft en Alcoholbeleid jeugd is spijtig over vertrek Van Kooten lastig te handhaven 30 BEVELANDEN en THOLEN politie in Goese Zaagmolenstraat door Mieke van der Jagt Negen Cirkels toch te leen bij bibliotheek Nieuwe burgemeester van Tholen vindt het vrouw-zijn geen issue. 'Het is aan mij om dat aan de inwoners te laten zien.' door Frank van Cooten OUDDORP - Zodra Ger van de Vel- de-de Wilde (58) door minister Plasterk is benoemd tot de nieu we burgemeester van Tholen, wil ze snel zo veel mogelijk mensen leren kennen. De benoeming is waarschijnlijk met ingang van 1 december een feit. „Dan ben ik van plan om op kernenbezoek te gaan om in con tact te komen met de sleutelfigu ren van ieder dorp." Dat zei ze gisteren terwijl ze drui ven aan het plukken was bij haar zoon om even bij te komen van al le reacties die ze kreeg toen woensdagavond bekend werd dat ze door de gemeenteraad van Tho len voorgedragen wordt als nieu we burgemeester. „Natuurlijk ken ik Tholen van vroeger, toen ik met mijn vader, moeder en zusje met de boot van Flipland naar Tholen ging. Maar ik wil nu zo snel mogelijk de mensen leren kennen." Voor haar is in ieder geval één ding duidelijk. „De omgeving van Tholen is mij op het lijf geschre ven. De kleine kernen, het platte land en veel recreatiemogelijkhe den. Ik zie vooral veel mogelijkhe den in de watersportrecreatie en het profileren van ieder dorp van uit de eigen identiteit en cul tuur." Ook de cultuur en de aard van de mensen spreekt haar bijzonder aan. Die is volgens haar te vergelij ken met die van Goedereede, waar ze van 2005 tot de herinde ling van Goeree-Overflakkee in 2012 burgemeester was. „De mensen zijn ondernemend, hebben geen 9 tot 5 mentaliteit en hebben over het algemeen een kerkelijke achtergrond." Ger van de Velde-de Witte be grijpt daarom best de verrassing van een hoop mensen dat de ver trouwenscommissie een vrouw heeft voorgedragen als de nieuwe burgemeester van het veelal refor matorische Tholen. „Ik snap deze reactie. Die was dezelfde toen ik burgemeester werd van Goede reede. Ook daar hadden de men sen niet verwacht dat een vrouw burgemeester zou worden. Het is aan mij de inwoners van Tholen te laten zien dat het niet uit maakt. Een vrouw of man als bur gemeester vind ik ook niet zo'n is sue. Het gaat om de kwaliteit en wie het beste in de profielschets past." Van de Velde-de Wilde'is nu nog voorzitter van de raad van com missarissen van Windpark Kram mer en zit tevens in de raad van toezicht van de VW Zeeland. Bei de functies zegt ze op om even tuele belangenverstrengeling te voorkomen. „Ik kon in beide func ties heel goed mij ei kwijt, maar ze zijn niet te combineren met mijn nieuwe toekomst als burge meester van Tholen. Dat is ge woon not done." Ger van de Velde-de Wilde is getrouwd met Krijn Jan en heeft twee kinderen, Johan en Martine. De Partij voor Goes, die het vanda lisme gisteravond aankaartte in de raadscommissie, wilde weten of dat vaker gebeurt en of de ge meente daar actie op onder neemt, bijvoorbeeld in de vorm van mobiel cameratoezicht. Burgemeester René Verhulst gaf aan dat bikers van de politie een oogje in het zeil zullen houden, net als op andere routes die door uitgaanspubliek worden gebruikt. Hoewel het uit de aangiften niet blijkt, is door een aantal bewo ners van de Zaagmolenstraat aan gegeven dat er weer regelmatig wat gebeurt. Een aantal jaar gele den was dat ook het geval. Wat betreft cameratoezicht gaf Verhulst aan dat de gemeente wel iswaar een mobiele camera aan schaft, maar dat nog niet is be paald waar die zal worden inge zet. Peter Oreel is dan ook Nederlands kampioen. Tot dinsdag 7 oktober, want dan verdedigt hij in Maas tricht zijn titel. Onlangs deed hij mee aan de we reldkampioenschappen in het Ier se Galway. Het werd een teleur stellende twaalfde plaats omdat er een bedorven oester tussen zat. „Je moet binnen 4 minuten en 12 seconden, liefst sneller, 30 oesters open steken. Elke oester wordt be oordeeld. Als je een slechte hebt, wat je van de buitenkant niet ziet, verlies je tijd. Dat kan gebeu ren." Oesters steken leer je door het veel te doen. Peter begon ermee bij Het Reimerswaele in Yerseke en oefende in de horeca in Bra bant verder. Nu werkt hij als kwa liteitscontroleur bij Le Petit Pècheur in Yerseke, waar hij ook vaak voor bezoekers en klanten zijn vaardigheden kan tonen. Bij Le Petit Pècheur worden niet alleen alle soorten oesters verpakt voor de horeca en grootwinkelbe drijven, maar ook venusschelpen, kokkels, cocquilles, clams, krab ben en kreeften. „Maar het steken blijft een hobby, al is het natuur lijk fijn als je die op je werk ook kunt uitoefenen." rilland - De dark fantasy-roman De Negen Cirkels van de Rilland- se auteur Terrence Lauerhohn is te leen bij de Bibliotheek Ooster- schelde. „Als de auteur een exem plaar bij ons heeft achtergelaten, dan kan dat", zegt directeur Jan- nie van Vugt. Zeker is zij daar niet van. „Als hij dat zegt, zal dat zo zijn. Ik heb enkel een eerste hoofdstuk gezien dat hij per e-mail stuurde." Lauerhohn, schrijversnaam van Peter Scheefhals, verwijt de biblio theekvestiging in Rilland een ge plande presentatie van zijn nieu we boek op 16 oktober te hebben afgezegd om eventuele protesten uit de christelijke gemeenschap te voorkomen. Dat vindt hij strijdig met de openbare functie van de bibliotheek. „Het is een verhaal over menselijke waarden, maar te gen de achtergrond van de hel", al dus Scheefhals. Van Vugt wijt de commotie aan een misverstand. „We voeren een algemeen collectiebeleid voor Zee land met een zo breed mogelijk aanbod. Iedereen kan daaruit be stellen. We kijken wel op welke uitleenplaats een boek het beste tot zijn recht komt." Ook voor SGP-fractievoorzitter Cor van de Woestijne, partijge noot van Van Kooten, kwam het nieuws als een verrassing. „Bijzon der jammer", vindt hij. „De enige die kennis had van de overstap van Van Kooten is Dirk Hage, frac tievoorzitter van de WD. „Ver schrikkelijk jammer. Maar ik snap het wel. Hij heeft de leeftijd voor een overstap, en daar woont hij dichter bij zijn familie. Een fijne, eerlijke vent en een heel goede burgemeester. Ik hoop dat we net zo'n goede opvolger vinden - als er iemand terugkomt." Het spook van de gemeentelijke herindeling dook bij meer fractievoorzitters spontaan op. Ariekees Oudshoorn van Noord-Bevelands Belang: „Het zat er dik in, iemand met zijn capaciteiten. Noord-Beveland is voor hem te klein geworden. Ik ben hier niet blij mee. Dat gaat nog moeilijk worden met deze commissaris van de koning", doelt hij op Polman, die aan dringt op een nieuwe bestuurlijke orde in Zeeland. „Ik heb verschrik kelijk de pee in", reageerde Ellen van de Klooster van de PvdA-frac- tie ook om die reden. Mark Faasse van BEN noemt Van Kooten een man die goed kan verbinden. Wet houder Piet de Putter, vanaf no vember locoburgemeester, ver wacht zeker een nieuwe burge meester: „Herindeling komt, maar over een jaar of tien." Henny van Kooten reageerde gis teravond verheugd op zijn benoe ming: „Ik ben heel blij en heb er enorm veel zin in." Omdat hij op Noord-Beveland nog veel mensen bij moet praten over zijn over stap, hield hij het daarbij. Levien de Putter (D66) pleitte gis teravond tijdens de Borselse raads vergadering voor een verdubbe ling van het handhavingsbudget (naar 22.000 euro) om onder meer in cafés en sportkantines va ker te controleren op het alcohol verbod voor jeugd onder de 18. „Een kroegbaas vindt het lastig iets te zeggen als een vader een biertje bestelt voor zijn zoon en dochter als ze nog geen 18 zijn. Niet iedereen is een goede opvoe der." De Putter stond alleen in zijn betoog. De andere fracties za gen toch meer heil in de aanpak aan de Voorkant'. Preventie dus via onderwijs, opvoeding en de kerk. „Jongeren zien zelf de geva ren niet van overmatig alcoholge bruik. Ouders en scholen moeten ze daarop wijzen", aldus Henk van Hartingsveldt (SGP/ Christen- Unie). Marga van de Plasse (CDA) vond de hele discussie een beetje betuttelend. „We moeten ons niet gek laten maken als iemand van 17,5 af en toe een biertje drinkt." het lijf geschreven' 'Dit is mij op Als de benoeming een feit is, gaat Ger van de Velde-de Wilde waarschijnlijk op 1 december al aan de slag als de nieuwe burgemeester van de gemeente Tholen GOES - De politie houdt in het weekeinde extra toezicht in de Zaagmolenstraat in Goes. Dat ge beurt naar aanleiding van vernielin gen aan auto's, afgelopen weekein de. Toen zijn meerdere auto's be krast. De politie heeft buurtonder zoek gedaan. YERSEKE - Hij pakt een schelp, zet het mes erin, draait de oester en legt in één vloeiende beweging de vrucht om. Het gaat zo vlug en soe pel dat het lijkt alsof Peter Oreel een tomaat overdwars doormidden snijdt. Maar iedereen die het wei eens gedaan of geprobeerd heeft, weet dat het hondsmoeilijk is om een oester zonder schilfers, schade of bloedvergieten open te steken. Peter Oreel: „Het steken van oesters blijft een hobby, al is het natuurlijk fijn als je die op je werk ook kunt uitoefenen." foto Marcelle Davidse door Claudia Sondervan wissenkerke - De gemeenteraad van Noord-Beveland reageerde gis teravond totaal verbluft op de be noeming van burgemeester Henny van Kooten in de Gelderse gemeen te Maasdriel. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het strengere alco holbeleid voor jongeren is onder de huidige omstandigheden lastig te handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70