Mais is eigenlijk het beste voer voor de koe °nnddee^erieven Eerste sleutels herbouwwijk Buzee worden eind oktober uitgedeeld 30 SCHOUWEN-DUIVELAND 66 De huizen zijn ai klaar, maar er wordt nog aan de wegen gewerkt Nieuwe burgemeester van Tholen vindt het vrouw-zijn geen issue. 'Het is aan mij om dat aan de inwoners te laten zien.' OUDOORP - Zodra Ger van de Vel- de-de Wilde (58) door minister Plasterk is benoemd tot de nieu we burgemeester van Tholen, wil ze snel zo veel mogelijk mensen leren kennen. De benoeming is waarschijnlijk met ingang van 1 december een feit. „Dan ben ik van plan om op kernenbezoek te gaan om in con tact te komen met de sleutelfigu ren van ieder dorp." Dat zei ze gisteren terwijl ze drui ven aan het plukken was bij haar zoon om even bij te komen van al le reacties die ze kreeg toen woensdagavond bekend werd dat ze door de gemeenteraad van Tho len voorgedragen wordt als nieu we burgemeester. „Natuurlijk ken ik Tholen van vroeger, toen ik met mijn vader, moeder en zusje met de boot van Flipland naar Tholen ging. Maar ik wil nu zo snel mogelijk de mensen leren kennen." Voor haar is in ieder geval één ding duidelijk. „De omgeving van Tholen is mij op het lijf geschre ven. De kleine kernen, het platte land en veel recreatiemogelijkhe den. Ik zie vooral veel mogelijkhe den in de watersportrecreatie en het profileren van ieder dorp van uit de eigen identiteit en cul tuur." Ook de cultuur en de aard van de mensen spreekt haar bijzonder aan. Die is volgens haar te vergelij ken met die van Goedereede, waar ze van 2005 tot de herinde ling van Goeree-Overflakkee in 2012 burgemeester was. „De mensen zijn ondernemend, hebben geen 9 tot 5 mentaliteit en hebben over het algemeen een kerkelijke achtergrond." Ger van de Velde-de Witte be grijpt daarom best de verrassing van een hoop mensen dat de ver trouwenscommissie een vrouw heeft voorgedragen als de nieuwe burgemeester van het veelal refor matorische Tholen. „Ik snap deze reactie. Die was dezelfde toen ik burgemeester werd van Goede reede. Ook daar hadden de men sen niet verwacht dat een vrouw burgemeester zou worden. Het is aan mij de inwoners van Tholen te laten zien dat het niet uit maakt. Een vrouw of man als bur gemeester vind ik ook niet zo'n is sue. Het gaat om de kwaliteit en wie het beste in de profielschets past." Van de Velde-de Wilde is nu nog voorzitter van de raad van com missarissen van Windpark Kram mer en zit tevens in de raad van toezicht van de VW Zeeland. Bei de functies zegt ze op om even tuele belangenverstrengeling te voorkomen. „Ik kon in beide func ties heel goed mij ei kwijt, maar ze zijn niet te combineren met mijn nieuwe toekomst als burge meester van Tholen. Dat is ge woon not done." Ger van de Velde-de Wilde is getrouwd met Krijn Jan en heeft twee kinderen, Johan én Martine. i De kleine stukjes mais worden in gekuild, dat wil zeggen dat de oogst in een grote betonnen bak achter op het erf wordt gereden. Daarna wordt het stevig aange drukt door er met een trekker overheen te gaan en wórdt de berg afgedekt om te conserveren. „Wij telen het als veevoer", zegt Pieter de Ruijter. Samen met zijn broer Coen melkt hij zo'n 240 koeien op een boerde rij bij Brijdorpe en die moeten eten. Mais is een substantieel deel van het dieet. De ingekuilde mais wordt gemengd met onder meer Op de akker het eiwitrijke gras, tarwemeel en sojaschroot om het ideale dieet- voer te krijgen voor gezonde koeien en een goede melkproduc tie. Met z'n hoge stengels en wuiven de bloeiaren is mais duidelijk her kenbaar. Het is van oorsprong een tropisch gewas. Een graansoort van de Inca's en het wordt in Ne derland geteeld als veevoer. „Mais is erg voedzaam voor de koe", ver telt De Ruijter. „Het is eigenlijk het beste veevoer. De kolf bevat veel zetmeel. De stengel zelfheeft op zich weinig voedingswaarde, maar is goed te verteren door de koeien." Aan iedere stengel mais groeit één kolf met maiskorrels. De mais is oogstrijp als de korrels droog zijn. Dan komt de loonwer ker met een hakselaar om de mais te oogsten. Met de machine wor den de maisstengels afgesneden, in kleine stukjes gehakt en de maiskorrels worden geplet. Dat laatste is essentieel, want hele kor rels worden niet verteerd door de koe. Op zich is mais verbouwen niet ingewikkeld. De boer hoeft er wei nig aan te doen. In Zeeland wor den de maisplanten gemiddeld zo'n twee meter hoog, dat komt door de wind. In het binnenland worden de stengels langer. De mais die hier op het land staat, is op zich wel eetbaar, maar is niet dezelfde soort die je aantreft in de supermarkt. Dat is suikermais en - zoals de naam al aangeeft - is dat de zoete soort die geroosterd kan worden of vanuit een potje of blikje verwerkt kan worden in al lerlei gerechten. Suikermais wordt in Nederland niet geteeld. De Nederlandse mais is louter be doeld als veevoer. In Duitsland wordt mais ook geteeld voor bio- vergisting en in Amerika wordt de graansoort gebruikt als grond stof voor ethanol. Het onderzoek duurt drie jaar en wordt uitgevoerd door onder zoeksbureau Imares, in samenwer king met stichting Zeeschelp en met studenten van de HZ Delta Academy, opleiding aquatische ecotechnologie. Er is kritiek op de steenbestortin- gen door Rijkswaterstaat, met na me als er staalslakken worden ge bruikt. Maar ook door ander stort materiaal worden kreeften en an dere bodemdieren bedolven. Bij de Schelphoek gebruikt Rijks waterstaat zeegrind. Daar boven op komt een ecologische toplaag van zand- en breukstenen. Voor deze afwerking is gekozen na overleg met de omgevingspar tijen en de markt. De werkzaamheden zijn inmid dels begonnen en duren tot 20 ok tober. Ter plaatse geldt een duik- verbod. De bestortingen vinden 24 uur per dag, zeven dagen per week plaats. Er kan sprake zijn van ge luidsoverlast. Direct omwonen den zijn hierover geïnformeerd. eerder zijn opgeleverd, zegt hij: „Er wordt nog gewerkt aan de we gen rond de woningen. Daar zijn verschillende partijen bij betrok ken, zoals Delta. We hadden de sleutels eerder kunnen afgeven, maar dat heeft verder weinig zin als je toch niet bij je woning kunt komen." Kouwen is heel blij met haar nieuwbouwwoning. „Het is veel comfortabeler en moderner dan het huis waar ik nu in woon. Zo heb ik straks vloerverwarming en een moderne keuken. Bovendien is de nieuwe woning ook wat gro ter." Kouwen vindt het ook prettig dat ze haar oude buurt straks niet hoeft te missen. „Ik heb hier altijd met veel plezier gewoond. Het is een fijne buurt, al wordt het nu wel een beetje te stil met al die le ge huizen in de straat. De buurt hoef ik niet te missen. De meeste mensen die nu naast of tegenover me wonen, komen straks ook weer in de buurt terecht." Toen in juni het hoogste punt van de bouw werd bereikt, werd be kend dat de woningen na de va kantie klaar zouden zijn. En dat zijn ze ook, laat directeur van wo ningbouwvereniging Zeeuwland, Antoine de Ceuster, weten. Op de vraag waarom de huizen dan niet het lijf geschreven' 'Dit is mij op door Frank van Cooten Als de benoeming een feit is, gaat Ger van de Velde-de Wilde waarschijnlijk op 1 december al aan de slag als de nieuwe burgemeester van de gemeente Tholen wt* v Mais is een substantieel deel van het dieet van de koeien die Pieter (links) en Coen de Ruiter houden op hun boerderij, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Pieter de Ruijter uit Scharendijke rijdt met zijn trac tor met dubbele banden op een hoop fijngehakt heldergroen spul. Het is de gehakselde mais die zo juist van het land is gehaald. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? SEROOSKERKE - Na de bestorting van de vooroever in de Ooster- schelde bij de Schelphoek wordt onderzocht hoe het onderwaterle ven zich herstelt. Antoine de Ceuster, Zeeuwland ZIERIKZEE - Nella Kouwen staat te popelen om te verhuizen naar haar nieuwe stek aan de Slabberswerf in Zierikzee. Ze woont nu nog in de deels verlaten Marisstraat, maar krijgt net als veertig anderen eind oktober de sleutel van haar nieuw bouwwoning in de herbouwwijk Bu zee in Zierikzee. Nella Kouwen kan bijna niet wachten tot ze haar nieuwe woning aan de Slabberswerf kan betrekken, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64