Zeeuwland zet afstoten van dorpshuizen door KANS Koeien en zout water zorgen voor diversiteit in Koudekerkse Inlaag KROT OF IJspret in oktober 28 SCHOUWEN-DUIVELAND VITALE STADSKERN Schouwen-Duiveland doet met 'Krot of Kans' mee aan Europees project. Alleen de naam ligt niet lekker. SCHAATSBAAN In Noordwelle loopt een experi ment met beheer of overname door inwoners. De dorpshuizen van Nieuwerkerk en Scharendijke worden al door de inwoners geëx ploiteerd. Er wordt geen huur meer betaald aan de gemeente, maar er wordt ook geen subsidie meer verstrekt. „Als dorpshuizen worden verkocht, zal dat niet voor een symbolische prijs gebeuren", licht De Ceuster toe. Voor dorps huizen die in bezit van Zeeuw land blijven, vraagt de woning bouwvereniging na 2017 een huur die voor de vereniging kostendek kend is. Zodra volgend jaar de gemeentelij ke visie 'Maatschappelijke Voorzie ningen' af is, gaan gemeente en Zeeuwland om de tafel. Van Burg garandeert voor elke woonkern 'een ontmoetingsruimte'. „Dat hoeft niet altijd een dorpshuis te zijn. Waarmee ik niet gezegd heb dat er geen geld meer komt voor dorpshuizen. Maar dan moeten ze wél gebruikt worden." Gemeente en Zeeuwland zoeken ook samenwerking met zorgaan bieders. Dan gaat het bijvoorbeeld over het scheiden van wonen en zorg. Zeeuwland stimuleert huur ders, die dure woningaanpassin gen nodig hebben, te verhuizen naar een woning die voor hen ge schikt is. De twee partijen spreken verder af samen te proberen mensen van elders te bewegen naar Schou- wen-Duiveland te verhuizen. Vol gend jaar wordt onderzocht welke motieven mensen hebben om te verhuizen en wat hun wensen zijn. In 2017 moet de gezamenlij ke marketingstrategie worden uit gevoerd. In het prestatiecontract wordt bevestigd dat het aantal hui zen op Schouwen-Duiveland in 2020 met 450 gegroeid mag zijn. SCHOUWEN-DUIVELAND ZlERlKZEE - Hoe kun je de stad vi taal houden als een toenemend aantal winkels leeg komt te staan? Die vraag staat centraal in het Eu ropees project EUPLETT. Die let ters staan voor (te) veel woorden om iets simpels willen zeggen. Oude afrasteringen van prikkel draad zijn door vrijwilligers ver wijderd en er zijn slootjes gebag gerd. Met die slootjes en met nieu we afrastering is het gebied in stukken verdeeld. „Die worden beurtelings begraasd door koeien van boeren uit de buurt," legt woordvoerder André Hannewijk van Natuurmonumenten uit. Ver der wordt het waterpeil in de slo ten verhoogd. Daardoor komt er meer zout kwelwater in de polder te staan. Door de koeien elk jaar op een ander deel te zetten, blij ven er altijd open gebieden. Hannewijk: „Bedoeling is daar meer groeikansen geven aan zou te planten als zeekraal, zeeaster en zoute schijnspurrie." De veld- uil, de ree en de noordse woel- muis kunnen zich er vestigen. Het verhogen van het waterpeil heeft nog een ander positief ef fect. De zoetwaterbei op de hoge re zandruggen richting Schelp- hoek wordt erdoor omhoog ge drukt. En dat is weer goed nieuws Het gaat erom dat Schouwen-Dui veland met vier andere gemeen ten in Zweden, Denemarken, Noord-Ierland en Kroatië overleg voert over het creëren van vitale stadskernen. Deze week is Schou wen-Duiveland gastgemeente voor de Europese partners die hier vijf dagen op bezoek zijn. Internetshoppen en verandering van het consumentengedrag gel den (mede) als oorzaak voor het verdwijnen van winkels in bin nensteden. Ook Zierikzee heeft daar mee te maken. Met het pro ject 'Krot of Kans' wordt gezocht naar mogelijkheden een negatie ve ontwikkeling om te zetten in iets positiefs. Alleen de naam 'Krot of Kans' blijkt wat weer stand te wekken. „We willen niet de brenger van het slechte nieuws zijn, maar wel de vinger op de zere plek leggen", zei projectmedewerker André Kwakernaak van het CBK Zee land (Centrum Beeldende Kunst Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl voor de orchideeën die daar groeien. Natuurmonumenten ver wacht dat er daar meer van ko men. Meer diversiteit in planten trekt ook meer dieren aan. Bos wachters hebben onlangs de ijsvo gel en de hermelijn aangetroffen. Maar ook de bruine kiekendief, de lepelaar en de watersnip zijn er waargenomen. De Koudekerkse Inlaag is sinds 2012 in beheer bij Natuurmonu menten. Volgende week worden de werkzaamheden afgerond. Het werk ging gelijk op met de dijkversterking bij Burghsluis die op het aanleggen van bermen en asfalteren na ook klaar is. TE MA specialist Zeeland of gebruikte auto, wij verzorgen dit graag voor u. door Ton van den Nouweland ZlERlKZEE - Woningbouwvereni ging Zeeuwland en de gemeente ondernemen volgend jaar actie om bewoners zo ver te krijgen dat zij het beheer of het eigendom van hun dorpshuis overnemen. Dat staat in de nieuwe prestatieafspra ken die wethouder Jacqueline van Burg en Zeeuwland-directeur An- toine de Ceuster gisteren hebben ondertekend. 'Krot of Kans' o door Ali Pankow VLISSINGEN - Het schaatsseizoen in Zeeland is begonnen. Nu al? Ja, nu al. Tot en met 26 oktober kunnen liefhebbers terecht op de schaatsbaan die Vita Event heeft aangelegd in de voormalige Machinefabriek in Vlissingen. Daarna verhuist de baan naar Goes (1 t/m 29 november), Middelburg (van 4 decem ber t/m 4 januari) en Zierikzee (30 januari t/m 22 februari), foto Lex de Meester door Ton van den Nouweland BURGHSLUIS - Natuurmonumenten is bijna klaar met het opnieuw in richten van de Koudekerkse Inlaag rond de Plompe Toren bij Burgh- sluis. www.tema~automotive.nl Ampèreweg 58 Middelburg 0II8 6 H 622

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62