Ouderen kunnen hulpsites niet vinden nog in verpakking Hogere vergoeding na decemberrellen Veen BINNENLAND 5 66 Mensen die hulp leveren en mensen die hulp vragen, vinden elkaar niet 66 Ik zou in alle eerlijkheid niet weten wie hierin geïnteresseerd kan zijn Monstertruck verloor vloeistof tijdens stunt Uit een NPCF-onderzoek onder 20.000 Nederlanders blijkt dat het overgrote deel van de ouderen onbekend is met sites als www.wehelpen.nl of www.zorg- voorelkaar.nl waarop hulp wordt aangeboden of kan worden ge vraagd. Ook blijkt dat veel meer mensen hulp aanbieden dan er hulp vragen. Mensen die de sites wel kennen, twijfelen geregeld over de veilig heid. Het onderzoek wijst ook uit dat wie hulp zoekt, best bereid is een kleine vergoeding (5 euro) te betalen. Maar veel mensen die hulp aanbieden, hoeven geen geld. Zij bieden zich als vrijwilli ger aan. Vaak vragen mensen om gezelschap. Ook vervoer en bood- schappenhulp zijn veel gevraagd. Directeur Wilna Wind van de NPCF: „Ouderen hoeven niet over een vergoeding te praten, maar als dat hen helpt om toch een hulpvraag te durven stellen, moeten ze het niet laten. Je ziet nu dat de vraag naar hulp en het aanbod er wel zijn, maar dat de mensen elkaar niet weten te vin den. Wij willen hierover in ge sprek met staatssecretaris Van Rijn. Hij legt grote delen van de zorg bij gemeenten en verzeke raars. Dan moet hij ook zorgen dat mensen die zorg nodig heb ben, weten waar ze vrijwilligers kunnen vinden." Hulp is volgens de NPCF een goede bestrijder van eenzaamheid. Van de vier mil joen 55-plussers zijn er nu al 200.000 extreem eenzaam. der. „Van tevoren is altijd moei lijk aan te geven of ergens interes se voor is", zegt Wim Schimmel van BVA zo neutraal mogelijk. „Dat geldt ook hiervoor, je moet er iets in zien." En wat kun je dan in kavel 12578-1 zien? „Tja, het zijn gewoon plastic zakken met een rits erin, dat is het. En nooit ge bruikt, natuurlijk." Alsof het nog niet gecompliceerd genoeg is, kunnen de 2500 body- bags, verdeeld over 80 pallets, al- leen in zijn totaliteit worden afge nomen. Wie er honderd, of des noods vijfhonderd wil kopen, is aan het verkeerde adres. „Er is nog even geopperd om ze aan een hulporganisatie te schen ken, maar de vraag is dan altijd aan welke", zegt de woordvoer ster van het ministerie. „Zoiets ligt altijd gevoelig bij de organisa ties die dan niet worden uitgeko: zen. Daarom hebben we daarvan afgezien." Maar dan, aan het einde van het gesprek, komt opeens het hoge woord eruit. De woordvoerster kan zich zelf ook helemaal niets voorstellen bij de verkoop van 2500 lijkzakken. „Nee, ik zou in al le eerlijkheid niet weten wie hier in geïnteresseerd kan zijn." BREDA - De rechtbank in Breda heeft gisteren de eerste schadever goeding toegekend aan één van de 87 mensen die hebben vastge zeten voor de decemberrellen in Veen maar bij wie justitie later af zag van vervolging. De man krijgt 480 euro, terwijl normaal onge veer 370 euro wordt betaald. De vergoeding is hoger, omdat de man urenlang in een politiebus heeft vastgezeten in plaats van in een cel en tijdens oud en nieuw ook vastzat. Het Openbaar Ministerie wilde ei genlijk geen hogere schadevergoe ding, maar per ongeluk kende één officier van justitie de vergoeding toe, terwijl een andere die juist weigerde. De rechtbank heeft me de daardoor ook de vordering toe gekend. Andere mensen moeten nog wachten op een beslissing; daar is de rechtbank nog niet uit. Advo caat Mare Crombach heeft voor ongeveer zestig gedupeerden scha devergoedingen gevraagd tot bo ven de duizend euro. Volgende week verschijnen de eer ste drie verdachten daadwerkelijk voor de strafrechter. Dertien men sen moeten voorkomen voor hun aandeel in de rellen. HAAKSBERGEN - De monstertruck die zondag in Haaksbergen op toe schouwers inreed, verloor vanaf het begin van de stunt doorlo pend vloeistof. Dat blijkt uit video-opnames van een omstander. Volgens de Duit se monstertruckchauffeur Gino Winter duidt dit op een defect, maar hij durft niet te zeggen wat er precies met het voertuig loos is. Volgens de advocaat van de ver dachte chauffeur Mario D. was er geen sprake van een defect en hoorde het verliezen van vloeistof juist bij de stunt. Bij de stunt kwa men drie mensen om het leven. 'SCHOON, NETJES EN GOED ONDERHOUDEN' niet haalt. Het COA weigert uit spraken te doen over het bedrag dat ze betalen. Oud-regiomanager Havenith neemt geen blad 'voor de mond. „Dat bedrag van 30 euro per asiel zoeker per dag klinkt realistisch", zegt hij. „Rekeninghoudend met de inflatie en andere extra kosten zijn dat prijzen waar wij tien jaar geleden ook mee werkten." Van der Most hoopt dat de econo mie binnen drie tot vijf jaar aan trekt zodat zijn 'asielzoekerspark' weer gebruikt kan worden voor wie het ooit werd opgezet: fami lies met kleine kinderen. dat geld kostte. Nu durf ik te zeg gen dat er geen geld meer bij hoeft. Het park komt voor 100 pro cent vol. Dat hebben we lang niet gezien. De kinderen van de asiel zoekers die jonger zijn dan 12 kun nen, mits begeleid door hun ouders, gratis naar binnenspeel tuin de Speelstad. Echt, er is een enorme last van me afgevallen." Volgens Ben Havenith, voormalig regiomanager Zuid van het COA is Vakantiepark Oranje zeker niet de enige noodlijdende accommo datie die heeft geprofiteerd van de komst van asielzoekers. „Zodra ik wist dat er een grote, nieuwe in stroom zou komen, ging ik op zoek naar parken in problemen of naar hotels die verbouwd moes ten worden. Ik zou wel eens wil len weten hoeveel extra geld dat heeft gekost voor de Nederlandse belastingbetaler. Want zo'n eige naar wistdat wij omhoog zaten en vroeg vaak de hoofdprijs." Die werkwijze, zo zegt hij, was en is nog altijd een gevolg van de po litieke keuze dat er geen Vaste' op- vangparken mogen komen. „Dan moet je denken aan parken met bijvoorbeeld caravans die, in dien nodig, kunnen worden geo pend. Als het niet nodig is, heb je alleen een beheerder nodig die de caravans lucht en onderhoud pleegt." In het huidige systeem profiteren volgens hem ook Touche eige naars', die alleen maar op COA- geld uit zijn. „En ze hadden dub bel winst, want wij repareerden na afloop ook eventuele schade." Diverse bronnen houden het er op dat Van der Most 30 euro krijgt per asielzoeker, per dag. De onder nemer ontkent dat ten stelligste: „Ik heb geen idee waar dat bedrag vandaan komt. Niet van mij in ie der geval." Hij zegt dat hij ook de 20 euro per asielzoeker, per dag VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 door Paulus Smits UTRECHT - Het bestaan van hulp websites voor ouderen is bij de doelgroep veel te weinig bekend. Patiëntenorganisatie NPCF wil ac tie, want het probleem van een zaamheid onder ouderen dreigt de komende jaren enorme proporties aan te nemen. Wilna Wind, directeur NPCF Woordvoerster ministerie door Pieter van Klinken redden parken in nood Het verhuren van zijn vakantie park zou Van der Most de eerste drie jaar bijna 46 miljoen euro kun nen opleveren, uitgaande van 30 euro per asielzoeker per dag. Als het COA nog twee jaar bijtekent, loopt dat bedrag op tot een ruime 76 miljoen euro. Het COA ontkent echter met klem dat het om deze bedragen gaat. In 'vakantiestad' Oranje en bijvoor beeld ook de IJsselhallen in Zwolle wordt voor de asielzoekers die net in Nederland zijn aangekomen ge kookt door een cateringbedrijf, maar 'normaal krijgen ze week geld om in de eerste levensbehoef ten te voorzien', aldus het COA. Het Pipodorp in Oranje werd tot eind augustus nog met een 8,6 ge middeld beoordeeld op vakantie vergelijkingssite Zoover. De huisjes waren volgens de va kantiegangers 'schoon, netjes, goed onderhouden' en kinderen vonden de geschilderde huisjes 'geweldig!'. 'Onvoorstelbaar dat er nog huisjes leeg staan', schreef Zoover-beoor delaar 'Harry' in juli. De laatste pe riode was de bezettingsgraad in het park laag: slechts zo'n 30 a 40 procent Met de asielzoekers is het park straks volledig bezet. De eerste Syrische asielzoekers ko men aan bij vakantiepark Oranje. Uiteindelijk worden er in totaal 1400 opgevangen. foto Kees van de Veen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5