Sierbramen 6 WONEN A florus als Rubus cockburnianus zijn flinke struiken. Daarom kie zen bezitters van kleine tuinen al gauw voor Rubus thibetanus. Die is ook witberijpt, maar kleiner dan zijn soortgenoten. Dat mag dan een voordeel zijn, maar Ru bus thibetanus maakt met zijn wortelopslag de wijde omgeving onveilig en het is bijna onmoge lijk de struik binnen de perken te houden. Neemt niet weg dat het een verfijnde braam is, met rag fijn, diep ingesneden blad, dat aan de onderkant bijna wit is. Buitenbeentje in de groep hees terachtige bramen is Rubus linea- tus, met handvormig blad dat je op het eerste gezicht voor canna- bisblad zou verslijten. Maar het is mooier, met een satijnachtige glans aan de groene bovenkant en een zilverwit glimmende on- GROENE VINGERS Romke van de Kaa De bloeitijd van bramen is voorbij. Behalve dan van die gekke sierbraam met de lange naam: Ru bus ulmifolius Bellidiflorus, een braam waaraan geen bramen ko men, maar wel gevulde bloemen die op kleine roze roosjes lijken. Stampers of meeldraden zijn er niet te zien in deze bloemen. Van daar dat ze van geen ophouden weten en vergeefs en onbevrucht doorbloeien tot november. Dub bele bloemen hebben vaak iets tragisch: dat eindeloze wachten op een ontmaagding die nooit komt. Die braam-met-de-lange-naam plant je dus uitsluitend voor de sier. Zoals meer bramen, want de familie is groot en gevarieerd en telt een flink aantal sierplanten. Bekend zijn witberijpte bramen: struiken die eruitzien alsof de stengels met witkalk zijn bestre ken. De minst toegepaste, maar meest witberijpte, is Rubus biflo- rus: krachtig groeiende, opgaan de struik met gedoomde, krijt witte takken en elegant, drie- tot vijftallig blad, dat aan de onderzij de witviltig is. De kleine, witte bloemen en de gele vruchtjes zijn onbetekenend. Vooral tegen een donkere achtergrond van hulst, laurierkers of taxus kan de ze braam 'S winters een echte blikvanger zijn. Dat geldt ook voor de bekendere Rubus cockburnianaus, een naam waarover Britten altijd gniffelen. Want cockburn klinkt als een ge slachtsziekte. Rubus cockburnia nus is een struik van een meter of twee hoog met overhangende takken. Doordat de witte waslaag bij deze struik niet zoals bij Ru bus biforus over groene, maar over donkerpaarsbruine twijgen ligt, is het algehele effect eerder grijs dan wit. Een nieuwe, uit Engeland afkom stige selectie heeft geel in plaats van groen blad. Vooral in de scha duw kan deze nieuwe cultivar - Golden vale - met veel effect wor den aangeplant. Zowel Rubus bi- Geen deftig mahonie- of eikenhout, maar robuuste constructie platen, zoals OSB, underlayment en zelfs gipsplaat. Ze zorgen voor een industrieel interieur en kosten weinig. prikbord in de kinderkamer of een tafel. Als je de platen wit schildert, krijgt alles een verfijndere, sterielere look, maar dat hoeft niet per se. Als je de houtstructuur maar blijft zien en het afwisselt met ande re materialen en structuren, zoals glas." Van Mourik zag onlangs ook in Parijs dat constructieplaten populair zijn. „Zelfs in de presentaties van designer-fashionmer- ken als Céline, dat een krukje van onafge werkte gipsplaten had. Het hoeft allemaal niet zo luxe en duur meer te zijn. 'We' heb ben tegenwoordig iets tijdelijks." Volgens de interieurarchitect kan het al jaren popu laire steigerhout de deur uit. „Steigerhout moet je niet meer doen. Dat is geweest." Eigenlijk is het heel simpel: haal een paar houten platen uit de bouwmarkt, schuur ze licht op, bouw er een meubel van en klaar. Zo ontstaat een even robuust als een voudig statement in het interieur. Ook niet Spaanplaat, underlayment, OSB- plaat: lange tijd werden ze weg gemoffeld onder behang of een lik verf. Nu mag stoer en basic bouwmateriaal juist worden ge zien. Niet langer willen men sen pronken met een meubel van luxe materialen, dat je nooit weg durft te doen. Het mag robuuster én tijdelijker. Constructieplaat leent zich er perfect voor. Interieurarchitect Judith van Mourik kan er over meepraten. „Ik ben bezig met het inrichten van een pop-up store en gebruik veel OSB-platen. Ze zijn lekker goedkoop, ruw en eenvoudig te verwerken. Je maakt er een statement mee. Ik bouw er kubus sen, plankjes en meubels van, die ik combi neer met pallets. Thuis kun je er een hoofd bord voor achter het bed van maken, een Ruig en ruw regeert Japanse wijnbes. 1. Underlayment of OSB kan prima dienen als prikbord (foto Ikea); 2. Een bed van Trecompany; 3. Stoel uit de Crisis-serie van Piet Hein Eek; 4. Trendy spullen van Rafa-Kids. foto's PR door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58