66 Je kunt met OSB-platen een hoofdbord maken voor achter het bed, een tafel of een prikbord in de kinderkamer WONEN 7 derkant. Hij wordt amper 1,5 me ter hoog en maakt overal wortel opslag. Totdat de struik in een strenge winter weer op een paar overlevende twijgen wordt terug geworpen. De mooiste braam is misschien wel de Japanse wijnbes, Rubus phoeniculasius. Met smakelijke vruchtjes en oranjerode stengels die zo dichtbehard zijn, dat ze met fluweel bekleed lijken. Je kunt een Japanse wijnbes langs een muur leiden, maar hij is ook mooi als vrijstaande struik. Laat er een paarse clematis doorheen groeien. Snoei de clematis in no vember tot de grond terug, zodat je 's winters van de kleurige sten gels van de wijnbes kunt genie ten, zonder dat de afgestorven bla deren van de clematis het feest verstoren. HEBBEN Zelfs een leek kan Cubit installeren Kunstzinnige lamp die 'vloeistof verliest' AAN DE SLAG onbelangrijk: een plaat underlayment is stukken goedkoper dan een meubelpaneel. Wees wel kritisch, want goedkopere platen hout zijn niet altijd even goed. Soms zitten er gaten in, die zijn gedicht met plamuur. Bovendien kunnen platen van mindere kwaliteit snel splijten en splinteren. Op internet zijn talloze werkbeschrijvin gen te vinden van stoere meubels, gemaakt van bouwmateriaal. Heel eenvoudig en trendy is het maken van een pronkrek van underlayment; glad plaatmateriaal met een fineerlaag. Op dit rek, dat leunt tegen de muur, kun je bijvoorbeeld mooie boeken etaleren, foto's zetten of woondecoraties tentoonstellen. Eigenlijk is een royale plaat al genoeg, maar er kunnen ook nog pootjes onder en ophanghaakjes aan. Ook designers laten zich inspireren door het ruige hout van constructieplaat. Een be kend voorbeeld is meubelcollectie Crisis, waar Piet Hein Eek vorig jaar mee kwam. Het gebruik van goedkoop plaatmateriaal voor het maken van kasten, stoelen, bed den en tafels was ingegeven door de crisis en de ellende van de afgelopen jaren. „Dit materiaal heeft zich al vanaf het begin als enige mooie en geschikte voor dit werk be wezen. Zelfs de scharnieren en de sluiting zijn ervan gemaakt", verklaart Eek. Sindsdien worden kant-en-klare meubels steeds vaker voorzien van robuust materi aal. Zo zijn de nieuwe bijzettafeltjes van het Nederlandse meubelmerk Zuiver be dekt met een OSB-tafelblad. Dit materiaal geeft het tafeltje een industrieel uiterlijk. Beddenmerk Trecompany maakte een bed van underlayment en kindermeubelmerk Rafa-Kids gebruikt simpel plaatmateriaal voor het maken van trendy spullen. Het hoeft niet bij meubels te blijven. Un derlayment wordt ook gebruikt voor bedek ken van vloeren en afwerken van muren. In binnen- en buitenland ontwerpen archi tecten complete met underlayment ge maakte interieurs in moderne woningen. Zo ontwierp de Nederlandse architect Pau- lien Bremmer voor een Amsterdams gezin het interieur van een appartement. Het werd een woonlandschap, helemaal van un derlayment en multifunctioneel te gebrui ken. Bij de bouw werd gelet op elk detail, waardoor de nerven van elke plaat under layment op elkaar aansluiten. Voor een im pressie, zie www.paulienbremmer.org. Even inspirerend is het interieur van het huis van een gezin uit Wiesbaden, waar voor Studio Oink (www.studiooink.de) aan de slag ging met underlayment. Bij het zien van hun van plaatmateriaal gebouwde stapelbed met trap en inbouwkast, zal me nig kind zijn ouders smekend aankijken. De eenvoud van het materiaal nodigt uit zelf aan de slag te gaan. Dus: in de kachel met dat steigerhout, kom maar op met die constructieplaat! VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 'Montage zonder gereedschap moge lijk'. Als ik dat lees, is mijn belangstel ling in hevige mate gewekt. Want als bezitter van twee linkerhanden, ga ik gereedschap bij voorkeur uit de weg. Dus als ik thuis ooit een nieuw opberg systeem wil én daarbij snode plannen heb dat zelf te bevestigen, kan Cubit wellicht een uitkomst zijn. Dat modu laire systeem maakt gebruik van de Easy Connect-insteek- en klemtech niek, waardoor (joepie!!) gereedschap lekker in de schuur kan blijven liggen. Cubit kent 25 verschillende formaten, die beschikbaar zijn in 8 dieptes en liefst 18 kleuren. De Cubits zijn al ver krijgbaar vanaf 23 euro. Er is ook een Opbergsysteem Cubit, foto's PR planner beschikbaar, waarmee je een opbergplan naar smaak kunt maken. www.cubit-shop.com/nl 'Het lijkt wel een kunstvoorwerp, een waar museumstuk'. Pas op je tellen mensen: als een interieurobject derge lijke kwalificaties krijgt opgespeld, hangt er vaak een duizelingwekkend prijskaartje aan. Zo niet bij The White Light, van de Nederlandse webshop Radbag. De volledig witte lamp wekt de illusie dat er vloeistof uit de kap wegstroomt en dat geeft een intrige rend, kunstzinnig tafereel. Terwijl de ze designlamp maar 17,95 euro hoeft te kosten. De eenvoudige Vloeibare' tafellamp past bij elke inrichtingsstijl en staat ook goed op je nachtkastje. www.radbag.nl The White Light. Bouwmarkten en houthan delaars verkopen OSB (oriented strand board) en underlayment in verschillen de formaten. Underlayment is sterker dan OSB-platen. Kies uit vurenhout of gre nen. Constructieplaten zijn verkrijgbaar in diktes van 9 en 18 millimeter. Het plaatmateriaal kan on behandeld blijven. Of lak het af met een transparan te lak. Ook is het mogelijk het hout te schilderen of in de olie te zetten. Interieurarchitect Judith van Mourik reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51