24 Maanden 50% korting en gratis de Samsung Galaxy S4 mini I 9 C 44 We waren het Te koop: 2500 bodybags, Achterdocht van voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc 4 BINNENLAND m m x il m m gratis toestel a Vakantiepark Oranje gaat niet ten onder. De komende drie jaar wonen er asielzoekers in de Pipohuisjes. FERRY MINGELEN Vrijdagmiddag is een geliefd moment voor ministeries om ongemerkt de vuile was de deur uit te doen. De meeste Kamerle den zijn op weg naar huis, de parlementaire pers zit bij de we kelijkse persconferentie van pre mier Rutte of al op de redactie- borrel. De vrijdag voor Prinsjesdag, 19 september, was in dit opzicht ideaal. Politici en pers waren ge heel in beslag genomen door de soap rond de usb-sticks met de zeer geheime, maar al weer uit gelekte Miljoenennota. Zou het toeval zijn dat PvdA-mi- nister Plasterk van Binnenland se Zaken uitgerekend op deze dag een briefje naar de Kamer stuurde over uitstel van het raadgevend referendum? Al in april ging na de Tweede Kamer ook de Eerste Kamer akkoord met het referendumwetsvoor stel van PvdA, D66 en Groen- Links. De burger zou dus vanaf 1 januari 2015 met het referen dum aan de slag kunnen, dacht men. Mooi niet. Minister Plasterk meldt de Kamer in dat briefje dat de wet pas per 1 juli 2015 in werking treedt. Hij heeft extra tijd nodig om de zaak voor te be reiden en er is ook nog wat wetstechnisch gesleutel nodig. Een halfjaar uitstel, zit iemand daarmee? Heeft er iemand haast? Jazeker: de vakbond FNV, hartelijk gesteund door opposi- tiepartij SP, is al weken bezig een raadgevend referendum voor te bereiden tegen de om streden reorganisatie en bezui nigingen op de zorg. Dat is geen kattenpis: voor een officieel referendum heb je eerst 10.000 handtekeningen no dig en vervolgens binnen zes weken nog 300.000. De uitslag is pas serieus als minstens 30 procent van de kiezers mee doet. En dan nog is het slechts raadgevend, het kabinet kan de uitslag naast zich neerleggen. Maar hoe meer kiezers voor stemmen, hoe lastiger dat Het laatste wat de PvdA kan gebruiken, is een volksraadpleging met veel tamtam tegen een van de hoekstenen van het kabinetsbeleid wordt Het is natuurlijk een poli tiek drukmiddel, geeft FNV-be- stuurder Lilian Marijnissen toe. De FNV kan de grote hervor mingen in de zorg niet tegen houden, maar probeert de scha de te beperken. Een referendum actie kan daarbij helpen. Maar een referendum na 1 juli is mosterd na de maaltijd. Dat zou het kabinet en zeker de PvdA wel goed uitkomen. PvdA-staatssecretaris Martin van Rijn is verantwoordelijk voor de zorg. Hij reist momen teel stad en land af om de reor ganisatie in goede banen te lei den. Ook in het verleden gingen er natuurlijk dingen mis, maar van af 1 januari is Van Rijn de kop-van-jut. En met hem Die- derik Samsom, de PvdA-leider die deze hervorming van de zorg in de kabinetsformatie met de WD heeft afgesproken. De PvdA zit in het nauw, de onte vredenheid in de achterban is groot, de peilingen zijn desa streus en in maart zijn de pro vinciale verkiezingen. Het laat ste wat de PvdA kan gebruiken, is een volksraadpleging met veel tamtam tegen een van de hoekstenen van het kabinetsbe leid. Vertraagt Plasterk daarom be wust de invoering van de wet? Gerard Schouw (D66) een van de initiatiefnemers: „We gaan Plasterk om opheldering vra gen. Ik ben niet achterdochtig, maar ik vind dit wel opvallend." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant 120MIN 80SMS 200MB twv€259.- Vodafone Voordeel Web Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603cec ORANJE - Het noodlijdende Vakan tiepark Oranje is gered door asiel zoekers uit Syrië, Eritrea en Afgha nistan. De Pipohuisjes in het Drentse park van zakenman Hen- nie van der Most beginnen voor minstens drie jaar aan een tweede leven. Als asielzoekerslocatie. Gisteren kwamen de eerste 24 vluchtelingen aan, vandaag volgen er nog eens 150. Er kunnen 1400 asielzoekers worden gehuisvest in de bijna 260 vakantiewoningen. „We waren het ontslag aan het re gelen van 61 medewerkers, maar zij kunnen nu blijven. Iedereen blij", zegt Van der Most. De website van het park meldt dat vakantiegangers die al een verblijf hebben geboekt via de klantenser vice hun geld terug kunnen krij gen. De komende drie jaar, met nog eens een optie van twee jaar extra, worden de vier- of zespersoons- huisjes bewoond door asielzoe kers. „Er is een magnetron, gas, water en licht. Allemaal heel hu- ontslag aan het regelen van 61 werknemers, zij kunnen nu blijven maan", zegt een opgeluchte Van der Most. Zijn medewerkers gaan ontbijt, lunch en diner voor de asielzoekers verzorgen. „Ik denk voor zo'n 3 tot 4 euro per dag." Het vakantiepark was op sterven na dood. De bezettingsgraad lag op 30, hooguit 40 procent, geeft Van der Most toe. Begin dit jaar vielen er al ontslagen en de twee de ronde zat in de molen. Totdat vorige week het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) bij Van der Most aanklopte. Of hij ge negen was zijn 'stad' te verhuren? „Dat was voor mij een geschenk uit de hemel. Ik had hier een park Ja, de woordvoerster van het mi nisterie kan bevestigen dat er eerst goed is nagedacht voordat ze in de verkoop gingen. De overtolli ge bodybags konden ook worden vernietigd, maar dat is zonde van wege de belastingcenten die er ooit - bij de aankoop in 1990 - mee waren gemoeid. De dienst Domeinen Roerende Zaken, die gaat over al het overbodige over- heidsmateriaal, besloot dat de staatskas in dit geval zwaarder weegt dan de ethische aspecten van deze verkoop. Die volgens de woordvoerster niet overdreven moeten worden. „Mensen associë ren de zakken met lugubere ge beurtenissen. Maar misschien kan iemand ze ook voor heel andere doeleinden gebruiken. Ik ken de motivatie van geïnteresseerden niet." Voorlopig is het nog angstvallig stil rond kavel 12578-1 van veiling site BVA. Op de kijkochtend, gis teren in een van de hallen van het veilinghuis, kwamen alleen me diavertegenwoordigers af die wil den weten wie er 2500 lijkzakken op de kop wenst te tikken. Kos ten: 4000 euro voor de eerste bie- g17 so MIN SMS INTERNET VAN VOOR 120MIN 80SMS 200MB 180MIN 120SMS 300MB 240MIN 180SMS 400MB £35> €17.*° CAOT." €20.- AST.' C22.50 Ander toestel of abonnement? oo cv websTe Asielzoekers door Kim Jacobs en Wilko Voordouw Hennie van der Most door Orkun Akinci DEN HAAG - Het ministerie van Fi nanciën doet 2500 overtollige lijk zakken van defensie in de verkoop. Wie interesse heeft, kan een bod uitbrengen bij een onlineveilingsi- te. Het is nog geen dringen gebla zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4