f Olijfboom Orchidee Rozenmoeheid VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 WONEN 3 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. In de tuin van H. Meijer staat een olijf boom. „Op de plek waar de stam zich in takken splitst, zit groen mos. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Is het mogelijk een ziekte en kan dit mos kwaad voor de olijfboom?" „Het is geen mos, maar korstmos. Het kan geen kwaad", zegt Romke van de Kaa na het zien van de foto's. „Het groeit hier omdat uw boom slecht en langzaam groeit. Op een snelgroeien de, jonge boom gebeurt dit niet. De boom groeit slecht omdat hij in een te kleine kuip staat en daar te weinig mest en/of water krijgt. Olijven zijn niet zo geschikt voor potcultuur en zien er altijd beter uit in volle grond. Maar ja, onze winters... Eigenlijk moet je in ons klimaat geen olijf willen." Korstmos op een olijfboom. Martijn Boonman in zijn woonkamer. Binnenkort begint hij aan de verbouwing van zijn huis. foto's Dirk-Jan Gjeltema y—' De voorzijde van de woning van Boonman, met ernaast het café waar hij werkt. H. Scholten bezit een orchidee met een nieuwe stek. „En die geeft al nieu we bloemscheuten. Hoe moet ik die eigenlijk stekken? Of kan ik hem er ge woon aan laten zitten?" „Als die stek wortels heeft, kunt u hem gewoon oppotten in orchideeën- grond", weet Romke van de Kaa. „Die is te krijgen bij supermarkten, bouw markten, bloemisten en tuincentra." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl De haardkachel, sfeer." .Als die brandt, ontstaat er automatisch een aangename G. van Lindert heeft slechte ervarin gen met het vervangen en bijplanten van struikrozen in zijn rozenperkjes. „Ik neem aan vanwege het rozenaal- tje. Nu heb ik het gevoel dat bijplan ten van rozenboompjes wel goed lukt. Kan dit kloppen? Is dit omdat rozen boompjes andere wortels hebben?" „Dat klopt waarschijnlijk niet", stelt Romke van de Kaa. „Want rozenboom pjes en struikrozen zijn op dezelfde onderstam geënt. Er zijn twee moge lijkheden om rozenmoeheid te bestrij den. Ten eerste een paar jaar lang afri- kaantjes zaaien en die onderspitten in het najaar, op de plaats waar de nieu we roos moet komen. En ten tweede 1 kubieke meter verse grond aanbren gen op die plaats."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47