i i Lisa Top (18) debuteert als routinier bij het WK turnen I SPORT 35 66 De pijntjes nemen toe. Maar het is niet ondraaglijk Bij zijn vierde grote kans was Ma nu twee minuten later alsnog tref zeker. Jens Toornstra kon niet uit halen, Manu wel. Daardoor werd hij opnieuw de held in een Euro pese wedstrijd. Tot tevredenheid van Rutten, die zag dat zijn ploeg aan de doelstelling voldeed. „We moesten winnen om bij te blijven in de groep", aldus Rutten. „Dat is gelukt." Na de gelijkmaker zag hij het ge loof een beetje wegzakken bij Feyenoord. „Het kwam gelukkig snel weer terug. Toen Elvis tien minuten voor tijd die kans miste, had ik weinig hoop meer op een doelpunt. Maar daarna maakt hij hem alsnog. Dat is Elvis." Rutten werkt nu ruim drie maan den met de aanvaller en ziet dat hij zich sterk ontwikkelt. „Ik zie hem groeien, op meerdere vlak ken. Elvis gaat ook steeds meer meedoen in het spel. Het wordt al lemaal beter, hij is minder snel af geleid." Dat geldt in zekere zin voor de he le ploeg van Rutten. „We hebben vanavond 'Europees voetbal' ge speeld. Daarmee bedoel ik dat het in de duels mannelijk was. Ik zie vooruitgang, zeker als ik het met de eerdere Europese duels verge lijk. Er zitten minder slordigheden in, het is wat stabieler." Volleybalsters laten Brazilië schrikken De Nederlandse volleybalsters zijn gisteravond in Verona te gen Brazilië niet tot een stunt in staat geweest, maar hebben de olympisch kampioen en WK-favoriet wel heel even schrik aangejaagd. Dat was aj meer dan op grond van het voorgaande duel in de tweede fase (0-3 tegen Servië) werd verwacht. Oranje won de eer ste set, had een miniem kansje in de tweede, maar werd daar na overklast: 1-3 (25-23 20-25 16-2516-25). De ploeg van bondscoach Gido Vermeulen treft nu nog Tur kije en Bulgarije. Daarna zit het wereldkampioenschap er waarschijnlijk op voor de Ne derlandse equipe. De Bruijn voortvarend van start op WK Jean Paul de Bruijn uit Hulst is gisteren het wereldkampioen schap bandstoten in het Franse Saint Brevin goed begonnen. In zijn eerste partij in de pou lefase was hij veel te sterk voor de thuisspeler Johann Petit. Het werd in slechts tien beur ten 150-52 voor de Zeeuws-Vla ming. Vandaag speelt De Bruijn zijn poule wedstrijden tegen de Griek Nicolas Gerassimopoulos en de Duitser Dieter Stember ger. Engelaar tot einde seizoen bij FC Twente Orlando Engelaar heeft giste ren een contract tot het einde van het seizoen getekend bij FC Twente. De 35-jarige mid denvelder traint al een maand mee met de selectie van trai ner Alfred Schreuder. Engelaar kan zondag in de uitwedstrijd tegen AZ na zes jaar zijn ren tree maken bij de Tukkers. De veertienvoudig internatio nal speelde tussen .2006 en 2008 al 56 competitiewedstrij den voor FC Twente, waarin hij acht keer scoorde^ Bach: Kosten Spelen moeten omlaag Het binnenhalen en organise ren van de Olympische Spelen moet goedkoper worden. De huidige hoge kosten weerhou den steden ervan zich kandi daat te stellen. Dat zei voorzit ter Thomas Bach van het Inter nationaal Olympisch Comité gisteren in reactie op het weg vallen van Oslo voor de Win terspelen van 2022. „We zien aan de biedingen voor 2022 dat de wereld in een crisis ver keert en dat mensen terecht vragen stellen over de hoge kos ten." Door het wegvallen van Oslo zijn alleen nog Peking (China) en Almati (Kazachstan) in de race voor het houden van de Winterspelen over acht jaar. KNWU: 'Boogerd kan aan de slag met ploeg* Michael Boogerd hoeft niet te vrezen dat hij volgend seizoen niet aan de slag kan als ploeg leider van de nieuwe formatie Roompot-Orange Cycling. „Als het noodzakelijk is, zal de KNWU hem een tijdelijke li centie verstrekken om te star ten als ploegleider", zei direc teur Huib Kloosterhuis van de wielerbond KNWU gisteren. De Belgische bond is een on derzoek gestart naar aanleiding van de dopingbiecht van de in België woonachtige Boogerd. Bos op EK even terug als baanwielrenner Theo Bos (31) keert weer even terug op de baan. De vijfvoudig wereldkampioen, die sinds 2009 op de weg rijdt, doet over twee weken mee aan het EK baanwielrennen op het Franse eiland Guadeloupe. Bos komt daar in actie op de ploegachter volging. „Ik heb de laatste maanden met de ploeg meege- traind, het is een gaaf onder deel", zei Bos gisteren. De sprinter verhuist na dit jaar van Belkin naar de Zuid-Afri kaanse ploeg MTN-Qhubeka. gp De ene vuurdoop is desondanks de andere niet. In januari 2012 maakte Top als neo-senior haar opwachting in de North Green wich Arena in Londen. Ze werkte onbevangen haar oefeningen af. En boekte, tot ieders verbazing, over de vier toestellen het hoog ste resultaat van de Nederlandse ploeg. Zodoende ontpopte de toen vijftienjarige belofte zich tot de aanvoerster van het team, dat er overigens niet in slaagde om olympische kwalificatie af te dwingen. Tijdens de Spelen zat Top daarom voor de televisie in plaats van dat ze naar dezelfde hal mocht terugkeren. Tweeënhalf jaar na dato mag ze, samenspel met Céline van Ger- ner, opnieuw als kopvrouw wor den bestempeld, zij het nu als uit vloeisel van een natuurlijk proces. Top is uitgegroeid tot een routi nier en een vaste waarde. De onge dwongenheid van destijds heeft zodoende plaatsgemaakt voor vastberadenheid. Top jaagt een missie na. 'Londen 2012' kwam nog te vroeg, maar 'Rio 2016' zou precies op tijd komen. Want in haar opinie is dat nor maal gesproken de laatste kans op deelname aan de Spelen, een in schatting die is gebaseerd op de omloopsnelheid in het internatio nale vrouwenturnen. Hoewel ze onlangs pas achttien werd, begint de houdbaarheidsdatum als top sportster te verstrijken. Het WK in het Chinese Nanning is de eerste graadmeter .voor de olympische aspiratie. Met een eindklassering bij de beste 24 lan den kwalificeert Nederland zich voor het WK van volgend jaar. In Glasgow kan Oranje dan met een positie in de top acht plaatsing af dwingen. Iedere andere uitkomst dwingt het team, of nog slechts individuele gymnastes, tot een omweg zonder garanties. In het aanlooptraject is een be langrijke rol weggelegd voor Top. Ze is, als regerend nationaal meer kampkampioene, de allrounder die bij dit WK zondag op alle toestellen kostbare punten moet zien te vergaren. „Maar dat geeft geen extra druk", benadrukt ze. „Ik ga het maximale uit mezelf persen." Top voelt zich weer in haar ele ment, aangezien ze sinds vorig na jaar is verlost van blessureleed. Een breuk in het kuitbeen en de zware elleboogblessure hielden haar liefst zestien maanden uit de roulatie, een periode die ze over brugde door zich aan andere spor ten als zwemmen, hardlopen en squashen te wagen. „Het was een leuke afleiding en een uitsteken de manier om m'n conditie op peil te houden", aldus Top. Om er glimlachend aan toe te voegen: „Maar ik heb gemerkt dat ik voor turnen toch de meeste aanleg heb." Haar bewegingstalent verleidde Top tot opofferingsgezindheid. Op haar dertien verruilde ze de ouderlijke woning in Heerhugo- waard voor een gastgezin in Hee renveen. Met gemiddeld 32 trai ningsuren per week legde de ha vo-scholiere, die inmiddels zelf standig woont, het fundament voor een opmars. „Ik heb nooit spijt van die keuze gehad. Alles wat ik heb bereikt, is te danken aan het topsportklimaat waarvoor ik heb gekozen." Top merkt dat de zware lichame lijke inspanningen z'n tol begin nen te eisen. „De pijntjes nemen toe. Maar het is niet ondraaglijk. Bovendien kost het me geen moei te me te verbijten, omdat ik weet waarvoor ik het doe." In haar 'Road to Rio' wil ze geen concessies doen en na 2016 be kijkt Top het van seizoen tot sei zoen. „De onderlinge concurren tie is toegenomen, waardoor het niet moeilijk is me te laten uitda gen en op te laden. Juist ook om dat we elkaar door moeilijke fasen heen slepen. Vanuit het besef dat we voor olympische deelname op elkaar zijn aangewezen." VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 held staat weer op Elvis Manu is weer de matchwinnaar bij Feyenoord. foto Maurice van Steen/Hollandse Hoogte VERONA SAINT BREVIN ENSCHEDE LAUSANNE WOERDEN NIEUWEGEIN door Marco Knippen BEEKBERGEN - Er klonk verwonde ring in zijn stem door toen bonds coach Gerben Wiersma Lisa Top als WK-debutante presenteerde. Die status was immers in tegen spraak met het aanzien dat de turn ster heeft verworven. Een olym pisch testevenement, EK's, wereld bekerwedstrijden en NK's; de Noord-Hollandse geldt als een erva ringsdeskundige in toernooiver- band. Maar een mondiale titelstrijd maakte ze nog nooit mee. Lisa Top

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35