Oreel verdedigt titel oestersteken Rad van avontuur draait voor Hotel The Roosevelt 30 WALCHEREN Ontspanning voor mantelzorgers Barcodes Financiële problemen in Vlissingen speelden al jaren; de gemeenteraad verzuimde om in te grijpen. Horeca op Walcheren KOUDEKERKE - Donderdag 9 okto ber vindt 's middags in de Cou- burg te Koudekerke een ontspan ningsmiddag plaats voor mantel zorgers. De bijeenkomst (13.30- 15.30 uur) wordt verzorgd door Manteling en Stichting Welzijn Veere. Bezoekers kunnen ervoor kiezen een eigen taart decoreren, te jeu de boulen of te biljarten. Ie dere mantelzorger is welkom. Voor het maken van de taart geldt een bijdrage van vijf euro. De taart mag dan mee naar huis. Opgeven kan voor 6 oktober via 0118-553530 of info@mantelingwalcheren.nl. VLISSINGEN - Het was heus niet be ledigend bedoeld, maar toch. „Ik denk dat maar drie raadsleden al les begrijpen", zei artikel-12 in specteur Sietze van den Berg vori ge week tegen de gemeenteraad. Hij zou het simpel houden, zei Van den Berg. En dat deed hij. De raad is de baas!, klinkt het re gelmatig stoer in het stadhuis. En zo is dat. Maar Van den Berg leg de niet alleen in zijn analyse van de financiële problemen, maar ook in zijn terloopse opmerking over de kennis van raadsleden de vinger op de zere plek. Raadsleden zijn volksvertegen woordigers, gemiddeld zijn ze waarschijnlijk net iets hoger opge leid dan de doorsnee Vlissinger, maar ze zijn geen financieel ex perts. Ze zijn docent, pastor, it-er, ambtenaar of krantenbezorger. En gemeentefinanciën zijn nou eenmaal erg ingewikkeld. Dat het in Vlissingen gierend uit de hand liep, was voor iedereen - ook voor de leden van de gemeenteraad - duidelijk. En dat was niet iets van de laatste tijd. 'De gemeente heeft de laatste jaren vooral gestuurd op het verkrijgen van een sluiten de begroting, en minder op de ontwikkeling van de schuldposi tie', zei inspecteur Van den Berg. En dat mag de gemeenteraad voor al zichzelf aanrekenen, want de raad gaat over het geld in de ge meente. Al doen wethouders van financiën nog zo graag alsof zij de lijnen uitzetten, de volksvertegen woordigers horen de wethouders aan te sturen. Net als nu lichtten de provincie en het ministerie van Binnenland se Zaken in 2006 de gemeentelij ke begroting door. De conclusie van toen leek sterk op de conclusie van nu: Vlissin gen heeft te hoge schulden, de ge meente heeft te weinig geld om ri sico's op te vangen en er is veel achterstallig onderhoud.Er ging in de jaren erna wel meer geld naar onderhoud, en de begrotin gen waren sluitend, maar de pro blemen werden toch steeds maar groter, bleek uit de begrotings scan van 2014. De gemeenteraad heeft het alle maal laten gebeuren. Vlissingen heeft in tien jaar tijd vijf verschil lende wethouders van financiën gehad - en dat is natuurlijk niet- bevorderlijk voor het overzicht - maar dat is geen excuus. Raadsle den hadden de verantwoordelijk heid om te zorgen dat ze dat over zicht behielden. Door bijvoor beeld te vragen om heldere rap portages, door analyses te laten maken van de financiële situatie en toekomstverwachtingen. Door te vragen om informatie op basis waarvan verantwoorde besluiten genomen kunnen worden, kort om. Ook als je zelf de inhoudelij ke kennis niet hebt, kun je ervoor zorgen dat je goed en objectief geïnformeerd wordt, bleek vorige week donderdagavond. Van den Berg fileerde de financiële situa tie van Vlissingen in Jip- en Janne- ketaal, binnen een uur, zonder de feiten te versimpelen.Dat gemeen teraadsleden geschokt waren door het betoog van de artikel-12 inspecteur was pas écht schok kend. yerseke - Hij pakt een schelp, zet het mes erin, draait de oester en legt in één vloeiende beweging de vrucht om. Het gaat zo vlug en soepel dat het lijkt alsof Peter Oreel een tomaat overdwars door midden snijdt. Maar wie het ooit gedaan of geprobeerd heeft, weet dat het hondsmoeilijk is om een oester zonder schilfers, schade of bloedvergieten open te steken. Peter Oreel is dan ook Nederlands kampioen. Tot dinsdag de 7e, want dan verdedigt hij in Maas tricht zijn titel. Onlangs deed hij mee aan de wereldkampioen schappen in het Ierse Galway. Het werd een teleurstellende twaalfde plaats omdat er een bedorven oes ter tussen zat. „Je moet binnen 4 minuten en 12 seconden, liefst sneller, 30 oesters open steken. El ke oester wordt beoordeeld. Als je een slechte hebt, wat je van de buitenkant niet ziet, verlies je tijd. Dat kan gebeuren." Oesters steken leer je door het veel te doen. Peter begon ermee bij Het Reimerswaele in Yerseke en oefende in de horeca in Bra bant verder. Nu werkt hij als kwa liteitscontroleur bij Le Petit Pècheur in Yerseke, waar hij ook vaak voor bezoekers en klanten zijn vaardigheden kan tonen. Daar worden niet alleen alle soor ten oesters verpakt voor horeca en grootwinkelbedrijven, maar ook venusschelpen, kokkels, coc- quilles, clams, krabben en kreef ten. „Het steken blijft een hobby, al is het natuurlijk fijn als je die op je werk ook kunt uitoefenen." Wethouder Jo- han Aalberts startte woens dag symbo lisch de ver bouwing van Hotel The Roosevelt aan de Nieuwe Burg in Middel burg. Een prachtig en moedig ini tiatief van Martin en Raymonde van der Louw dat alle lof ver dient, want het oude Polderhuis (geopend op 21 december 1950) stond daar al veel te lang te verpie teren. Architect Hein Klarenbeek zou zich in zijn graf hebben omge draaid: deze parel van de Delftse School had beter verdiend. Wie desalwelteplus denkt dat dit de eerste keer is dat er in de buurt van de locatie horeca plaatsheeft, heeft het mis. In de zestiende eeuw zit er een herberg op de Wal - de Wal liep van het Koorkerkhof langs de Lan ge Jan naar de toenmalige Lange Burg. Stijne Bernaerts maakt in 1570 ten huize van Anna in her berg 't Rat van Avontur zeker dranck voer zeker pacient; deze kuur voor de patiënt van het On ze Lieve Vrouwegasthuis aan de Lange Delft levert Stijne het alles zins redelijke bedrag van 6 schel lingen en 4 groten op. In de zeven tiende en achttiende eeuw is her berg St. Pieter er gevestigd en een artikel uit de Middelburgsche Courant van 5 januari 1854 over een brand in de Lange Jan op 1 au gustus 1712 meldt: 'Men had drie stukken geschut geplaatst voor de herberg St. Pieter op de wal, met oogmerk om den toren van boven neer te schieten, dat evenwel on doenlijk was. De brand duurde van 's maandags morgens ten half-zes tot dingsdag avond ten tien ure, en daar de wind west-zuid-west was is het dak van de koorkerk ook zoo fel aange tast, dat hetzelve binnen den tijd van tien uren geheel afbrandde' - de Maneblussers namen geen hal ve maatregelen. In 1888 heeft Geertruida de Fluij- ter een bierhuis op de Wal; zij werd in juni 1884 veroordeeld tot 15 gulden boete en 5 dagen gevan genisstraf wegens het als vrouw beneden de 45 jaar tusschen 4 uur 's namiddags en 8 uur 's mor gens zich bevinden in een pu bliek huis van ontucht in Middel burg zonder boekje. Haar zus Ma ria neem het bierhuis in 1897 over; zij heeft dan net haar bier huis in de Schuddebeursstraat ver kocht. Zus Gijsbertina, net als Geertruida en Maria ongetrouwd, had een bierhuis in de Sint Sebas- tiaanstraat - de drie gezusters wa ren verre van stoffige joffers, eer der Dolle Mina's avant la lettre. De twintigste eeuw kende de ca fés De Congo en Het Gouden Slot, doch stukken zwaar geschut veegden in 1940 de Wal volledig van de kaart. Na de oorlog waren de straatnamen niet meer wat ze geweest waren - de Lange Burg verdween en werd Nieuwe Burg; de Wal werd Onder de Toren en de naam reïncarneerde in Wal gang en Walplein. Wanneer je in de nabije toekomst wat drinkt op het terras aan het Walplein bij Martin en Raymonde in Hotel The Roosevelt, had je voor de zelf de schellingen en groten in het verre verleden bij Anna in 't Rat van Avontur op de Wal kunnen zitten. Het Polderhuis in 1970. foto Beeldbank Zeeuwse Bibliotheek liet het gebeuren De raad allemaal ANALYSE door Nadia Berkelder Peter Oreel: „Het blijft een hobby, al is het fijn als je die op je werk ook kunt uitoefenen." foto Marcelle Davidse door Mieke van der Jagt door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30