Zorg in Vrouwenpolder over Fort den Haakplan Inwoners Domburg eisen woningen in plaats van hotel op KPN-locatie IJspret in oktober 44 We mogen blij zijn wanneer we voor peren tien cent krijgen, dan zijn de plukkosten eruit 44 Als ik het geld had, 28 WALCHEREN BOYCOT Het plukloon weegt niet op tegen de opbrengst. Fruitteler Duvekot laat daarom het publiek oogsten. Het nieuw hotel Duinoord en het nieuw Breezand-receptiecomplex worden aanzienlijk groter, en vooral ook hoger dan was vastge legd. En van de geplande voorzie ningen voor zorg en cultuur is nauwelijks nog wat terug te vin den. Dat is de kern van de be zorgdheid van de dorpsraad over de plannen die ondernemers sme den samen met gemeentebestuur. Dorpsraadvoorzitter Arie van Vliet vroeg de gemeenteraad gis teravond 'scherper' op te letten dat de plannen worden afgestemd op de kleinschaligheid en lande lijkheid van het gebied. De valkuil is volgens hem dat mooie woor den over 'duurzaamheid en kwali teit' onvoldoende worden waarge maakt. De gemeenteraad bediende hem op zijn wenken. Op voorstel van Ad Maris (SGP/CU), meteen ge- steund door CDA en PvdA, trekt de gemeente een onafhankelijk deskundige aan. Die moet bewa ken dat de plannen van de onder nemers goed op elkaar worden af gestemd, dat gebouwen passen in het landschap, dat recht wordt ge daan aan kleinschaligheid, en dat beloften worden nagekomen. De eerstverantwoordelijke wethou der René Molenaar (CDA) verwel komde dit voorstel als 'een gewel dig idee'. De deskundige kan be taald worden uit een bestaand budget voor het inroepen van der- gelijke hulp. Overigens roemde de dorpsraadvoorzitter de plannen, ondanks zijn kritiek, als 'een knap stuk werk dat in een relatief korte periode tot stand is gebracht'. Startpunt is de inrichting van de Fort den Haakweg (de verbinding tussen dorp en strand) tot aantrek kelijke boulevard. In de zone tus sen die weg en de N57 komen dan een nieuw hotel, receptiecomplex met sportwinkel en horeca, vakan tie-appartementen, elkweervoor- ziening, landschapsparking, grote re schietbaan, Pitch&Putt golf baan, visvijver, wandelpaden en een ontsluitingsweg. VROUWENPOLDER - Ze hangen mudvol dit jaar, zijn jonagold ap pelbomen. Tachtigduizend kilo blozend fruit. Kostprijs al gauw zo'n dertig- tot veertigduizend eu ro. Maar hij kan ze aan de straat stenen niet kwijt. Geen handelaar wil ze hebben, nu Rusland de grens heeft gesloten voor Euro pees fruit. Daarom gooit Martin Duvekot, fruitteler aan de Vroondijk 2 bij Vrouwenpolder, zijn boomgaard open. Vanaf zaterdag kan ieder een onbeperkt appels plukken. Voor een prijsje waar menig stunt ende supermarkt niet tegenop kan: 50 cent de kilo. Zo hoopt Duvekot de schade nog een beetje te beperken. De appels moeten eraf, willen de bomen vol gend jaar opnieuw vrucht dragen. Maar bedrijfsmatig plukken loont niet. Als hij de appels plukt en ver nietigt, betaalt Europa hem zes cent de kilo. Maar dat is lang niet genoeg om zelfs maar de plukkos- ten te dekken. Want daar alleen al, zegt Duvekot, is hij zo'n tien cent de kilo aan kwijt. Het is niet de enige klap die de Russische importstop de fruitte ler te verwerken heeft gegeven. De oogst van de elstar, zijn ande re appelras, en van zijn peren, le verde afgelopen weken ook al zwa- Dat eisen 162 Domburgers. Ze zijn het beu dat in hun 'toch al zo volle' woonplaats steeds meer om vangrijke hotels en appartemen ten worden gebouwd, ten koste van 'kleinschaligheid' en 'leefbaar heid'. Namens die inwoners diende woordvoerdster Sylvia Aerden donderdagavond bij de gemeente raad een initiatiefvoorstel in. Dat behelst intrekking van een eerder raadsbesluit om onder zekere voorwaarden de hotelbouw toe te staan. De raad moet dit 'burgerini tiatief volgende maand behande len. Aanleiding tot de opmerkelijke ac tie van de Domburgers is de indie ning van een hernieuwd plan voor de KPN-lokatie: een hotel met 38 suites, restaurant, wel- ness-voorzieningen en 121 onder grondse parkeerplaatsen. Zoiets 'kolossaals' is volgens hen in flagrante strijd met de gemeen telijke structuurvisie en het be stemmingsplan. Daarin worden namelijk wonen en leefbaarheid centraal gesteld. Ook missen de bewoners een oplossing voor de verkeersafwikkeling. Sylvia Aerden benadrukte gistera vond dat in 'de toch al overbelaste kern' van Domburg geen 'maat schappelijk draagvlak' meer be staat voor nog meer recreatieve eenheden en horeca. „Domburg wordt als vol ervaren", hield ze de gemeenteraad voor. „Er moet meer rekening worden gehouden met de eigen bevol king. Velen hebben het gevoel fi gurant te zijn in eigen woon plaats." re verliezen op. „De kostprijs is zo'n 40 cent de kilo. Voor de el- star kregen we 25 cent. We mogen blij zijn wanneer we voor de pe ren tien cent krijgen, dan hebben we net de plukkosten eruit." 't Is dat hij en zijn vrouw er een minicamping bij hebben, en ook nog een landwinkel runnen. „An ders zaten we nu al gewoon aan de grond." De afgelopen jaren wa ren de fruitprijzen al niet echt renderend. Maar de klap die hij nu te verwerken heeft, is funest. Hij denkt erover de fruitteelt sterk in te krimpen, ook al zou Rusland de grens snel weer open stellen. „Dan rooien we de bomen en verhuren we de grond. Kan ie mand er misschien bloemkool op gaan telen. Helemaal stoppen? Nee, als je fruitteler bent in hart en nieren dan doe je dat niet. Ik kan me dan meer gaan toeleggen op de teelt van speciale produc ten, in hoofdzaak voor de eigen winkel. Daar teel ik ook nu al voor, behalve appels en peren ook pruimen en bijzonder fruit als ki wibessen en braambozen." Nu eerst maar eens zien of het pu bliek hem de komende weken nog van flink wat appels wil ko men verlossen. Duvekot heeft zijn hoop vooral ook gevestigd op Duitse toeristen die de komende twee weken in de omgeving op herfstvakantie zijn. Wat hem betreft plukken die dozen, zakken of emmers vol. „En ze kunnen ook altijd een plastic tas van me krijgen." Ieder ander is uiteraard net zo welkom. Maar in Nederland begint de vakantie pas twee weken later. Is er belang stelling genoeg, dan houdt hij de boomgaard ook dan nog open. Dat de fruitprijzen zijn ingestort, heeft niet eens zozeer te maken met een vermindering van de Ne derlandse export. Nederland ex porteerde hooguit twintig pro cent fruit naar Rusland, in hoofd zaak peren. De Europese markt lijdt vooral onder de toevloed van fruit uit Polen, dat gewend was tachtig procent in Rusland af te zetten. De boycot treft Duvekot extra hard, omdat hij niet is aangeslo ten bij een grote afzetorganisatie. Telers die dat wel zijn, krijgen een wat hogere vergoeding voor het vernietigen van de oogst. Een ander probleem is dat hij niet over eigen koelruimten beschikt, zodat hij de oogst niet kan op slaan in afwachting van betere tij den. Had hij aan de voedselban- ken kunnen leveren, dan had Eu ropa hem daarvoor 16 cent de kilo betaald. „Maar die kregen zo veel aanbod dat ze er een stop op heb ben gezet. Er ligt een voorraad van 3500 ton per gezin. Misschien dat een deel daarvan mag worden verwerkt tot moes of sap." Maar daar kan Duvekot niet op wachten. „Als ik het geld ervoor had, liet ik die appels naar Afrika verschepen, om ze gratis weg te geven. Want zie die appels hier nu eens hangen. Ie werkt er het hele jaar aan. En als je ze dan kan gaan oogsten, zijn ze plotseling waardeloos. Ie hebt altijd te ma ken met onzekerheden: hagel, wind, overproductie... Daar stel je je op in. Maar zo'n plotselinge boycot.Het snijdt je door de ziel." liet ik appels naar Afrika verschepen, om ze gratis weg te geven Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl TEMA en nieuwe of gebruikte auto, wij verzorgen dit graag voor u. door Henk Postma DOMBURG - Vrouwenpolder maakt zich zorgen over het ambitieus ont wikkelingsplan van plaatselijke on dernemers voor het Fort den Haak-gebied. VLISSINGEN - Het schaatsseizoen in Zeeland is begonnen. Nu al? Ja, nu ai. Tot en met 26 oktober kunnen liefhebbers terecht op de schaatsbaan die Vita Event heeft aangelegd in de voormalige Machinefabriek in Vlissingen. Daarna verhuist de baan naar Goes (1 t/m 29 november), Middelburg (van 4 decem ber t/m 4 januari) en Zierikzee (30 januari t/m 22 februari), foto Lex de Meester Wie verlost me> door Henk-Postma Martin Duvekot door Henk Postma DOMBURG - De bouw van een groot hotel op de KPN-lokatie aan de Schelpweg is uit den boze. In plaats daarvan moeten er betaalba re huur- of koopwoningen worden gebouwd voor de eigen bevolking. Martin Duvekots fruitteeltbedrijf Schorre is gevestigd aan de Vroondijk 2 bij Vrouwenpolder. Vanaf zaterdag is de boomgaard voor plukkers dage lijks open van 9.00 tot 17.30 uur, be halve op zondag. En op zaterdag tot 16.00 uur. Martin Duvekot autór Universeel Autobedrijf SAAB specialist Zeeland www.tema-automotive.nl Ampèreweg 58 Middelburg 0118 611622

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28