Of de natuur zich nu wel of niet herstelt, de Hedwige gaat onder /7I&. PZC Bijna elke avond moet de nachtopvang in Vlissingen mensen wegsturen. EN NACHTOPVANC THUISLOZEN 26 ZEELAND Nieuws van groep 7/8 Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl vrijdag Ik zit zo'n zeven uur per week in de trein. Het is pu re noodzaak als ik mijn teerbeminde echtgenoot wil zien en bovendien dient ge noemd vervoermiddel meestal ook als de kraamkamer van mijn columns. Het komt nogal eens voor dat ik het menselijke ras ondraaglijk vind en dan pro beer ik mijzelf hermetisch af te sluiten voor de buitenwereld (oordopjes zijn de beste oplos sing voor misantropie). Maar als ik grootmoediger gestemd ben, luister ik naar wat mijn medemensen te vertellen heb ben. Wat mij de laatste tijd opvalt, is dat veel mensen erg creatief omgaan met de taal van het openbaar vervoer. Ik hou een lijstje bij in mijn telefoon en eens in de zoveel tijd bewon der ik mijn inventaris. Vandaag een bloemlezing. Allereerst het thema saldo. Sinds de invoering van de OV-chipkaart is dit een buiten gewoon relevant woord gewor den. Het gebruik ervan blijkt nog best ingewikkeld. Zo no teerde ik de volgende variaties: 'Er stond nog geld op mijn sal do.' 'Mijn saldo zit nog vol.' 'Mijn kaart heeft saldo.' In intercity's heb je soms een lopende kiosk. Een student meestal, die koffie, thee en koe ken verkoopt. Laatst werd deze dienst als volgt aangekondigd door de conducteur: 'Er komt ie mand langs met diverse snaper- ingen'. Wat een klankkunste naar, die kaartjescontroleur! Door drie letters in te slikken toverde hij een nieuw univer sum tevoorschijn waarin verse snaperingen rondzwommen. Of had hij gestotterd en 'die vers-snaperingen' gezegd? Over intercity's gesproken: de grootste grap is natuurlijk dat die in Zeeland bij elke negorij stoppen. Soms is de Nederlandse taal niet toereikend om OV-ver- schijnselen te omschrijven. Hoe noem je bijvoorbeeld die vette vlekken op de ruiten? Ze zitten altijd op voorhoofdhoog te en hebben een streep jes-en-stipjesstructuur. Is het een voorhoofd? Is het haar? Wiens haar of voorhoofd is zó vet dat het zo'n afdruk achter laat? Misschien wil ik het wel niet weten. Als mijn zus zou ontdekken dat ik onder bruggen slaap, zou ze in tranen uitbarsten er meer over. Want het kabinet heeft besloten de polder onder water te zetten, de Kamer heeft er mee ingestemd en de voorberei ding zijn in volle gang. Dus: klaar, over, uit, is de algehele gedachte. Alleen de SGP waagt zich nog aan het heikele dossier. De discussie komt steeds weer op hetzelfde neer: is het echt zo slecht gesteld met de bedreigde (laagdynami sche) natuur? „Door natuurorganisaties, be windslieden en Brussel is een dra matisch beeld neergezet", vindt SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf. „Dat wordt echter gelogenstraft door de werkelijkheid. Een serie recent gepubliceerde ecotopen- kaarten vanaf 1996 en een nieuw rapport van Arcadis laten juist een positieve trend zien. Gaat de staatssecretaris het dramatische beeld rechtzetten?" Dat is Dijksma zeker niet van plan. „De natuur herstelt zich lo kaal, maar het is niet duidelijk of dat herstel ook echt doorzet. Ik kan er een lang technisch verhaal over houden. Maar we hebben in het regeerakkoord afgesproken om na een lange periode van on zekerheid duidelijkheid te schep pen. Daar is niet iedereen blij mee. Maar het is wel een besluit dat ik uitvoer. Het is zoals het is." Dat het H-woord niet meer popu lair is in het Haagse, is genoeg zaam bekend. Maar het werd don derdag nog eens pijnlijk duidelijk. Zelfs in het debat over natuurbe leid - waar de Westerschelde op de agenda staat - begint niemand Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met. leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje herberg is Maan Leo door Ondine van der Vleuten Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 28 januari Willem-Alexander fteatnx jftvanqenschap 19Ó3-1QQD V9pr He Vrede 1993 Tom, dakloos sinds een door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Is de Westerschelde er echt zo beroerd aan toe? Cijfers lij ken uit te wijzen dat het beter gaat. Dus is de ontpoldering van de Hedwigepolder niet nodig, denkt de SGP in de Tweede Kamer. Maar dat gaat staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur) echt te ver. UNIVERSITY «rbindl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26