Verstand ZEELAND Wassen wordt zuiniger Molen Kuitaart grijpt naast prijs almanak 26 en 27 Truckers krijgen na de kettingbotsingen op de A58 een heldenrol toegeschreven. Of dat ook klopt, blijft in het midden. 32,33,36 en 37 nachtopvang is velen geen plek OUDSTE WASMACHINE Vrachtwagenchauffeurs staan sinds gisteren te boek als de 'helden van de A58'. Zij hebben door 'kordaat optreden' voorko men dat op 16 september bij de kettingbotsingen meer doden en gewonden vielen, stelde De Tele graaf. Maar is dat ook zo? De Krant van Wakker Nederland schrijft die bevindingen toe aan zowel Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) als verzekeraar TVM, die zich weer baseren op schaderap- porten en ongevalanalyses. Door hun trucks snel naar vangrail of berm te sturen, zouden de chauf feurs ruimte hebben gecreëerd voor achteropkomende auto's. Dat maakt nieuwsgierig. De SWOV maar eens gebeld. Volgens een woordvoerder heeft de stich ting géén specifiek onderzoek ge daan naar de incidenten op de A58. SWOV signaleert wel in het algemeen dat mistongevallen min der doden eisen dan voorheen. Dat wordt vooral toegeschreven aan het veiliger worden van au to's en vrachtwagens. Maar hoe zit het dan met de heroï sche rol van de truckers op de A58? Beelden van die dag zouden die kunnen onderbouwen, maar op de vele foto's van de botsingen - ook vanuit de lucht - zijn geen vrachtwagens te zien die nadruk kelijk zijn uitgeweken. Dan moet TVM, dat zijn cliënten graag ziet als Ridders van de Weg, opheldering verschaffen. Jaap Stalenburg, manager corpora te communicatie, maakt duidelijk dat De Telegraaf heeft geput uit een artikel in het pas later deze maand te verschijnen nummer van ledenmagazine TVM Actueel. De onderlinge contacten zijn blijkbaar uitstekend. Stalenburg stuurt het artikel graag toe. Het blijkt veel te vertel len over mist en ongevallen, maar weinig concreets over de toe dracht van de As8-ongevallen. Wel wordt gewezen op het toege nomen vakmanschap van de be roepschauffeurs, mede dankzij de veiligheidstips die TVM bij trans portbedrijven verstrekt. Daarmee zou ook op de A58 'veel extra leed' zijn voorkomen. Bewijs daarvoor ontbreekt. Stalen burg zegt dat de bevindingen zijn gestoeld op gesprekken met chauf feurs en bedrijven, ervaringen in België en analyses van experts, maar laat ook na aandringen in het midden in hoeverre het Zeeuwse mistdrama - zo kort na dato - daarin is betrokken. „We staan voor honderd procent achter de analyse", zegt Stalen burg. Dat is mooi, maar daarmee nog geen onderbouwing van een heldenstatus, hoezeer die de be trokkenen ook is gegund. KUITAART - De Molenprijs 2014 van de BankGiro loterij gaat niet naar de Kuitaartse molen Vogel- zicht. Molen de Salamander in Leidschendam kreeg via het inter net de meeste publieksstemmen en sleepte de hoofdprijs van 50.000 euro in de wacht. Vogelzicht was één van de vijf ge nomineerde molens voor de prijs. De andere molens bleven niet met lege handen achter. Ze krij gen een euro voor elke stem die op hen is uitgebracht. Er stemden 4076 mensen op de Kuitaartse molen. Het geld wordt gebruikt voor res tauratie van de maalderij. De financiële problemen bij de ge meente Vlissingen zijn zo groot dat de gemeenteraad heeft besloten de hulp van het Rijk in te roepen. De lokale politiek is tot het inzicht geko men dat zij zelf geen uitweg meer kan vinden uit de misère. In de ogen van kritische volgers van de gemeen teraad heeft 'het gezond verstand' gezegevierd: beter hulp vragen dan doormodderen. Het kan bijna geen toeval zijn dat juist in Vlissingen binnenkort speciale avonden wor den gehouden over het bereiken van een goede gezondheid, een gezonde economie en eerlijk en kwalitatief goed voedsel. Hoe de bijeenkomsten heten? Gezondverstandavonden. Het kan er wel eens druk worden. De Kustmarathon maakt Zeeuwen trots i Is Ridder van A58 nu ook held? door Rolf Bosboom PZo Tip? redactie@pzc.nl OOSTERLAND - Elke zaterdag draait de wasmachine uit 1953 van Leo van Gemeren (links) uit Oosterland nog om vuile handdoeken te wassen. Gisteren nam hij af scheid van zijn trouwe Hoover. Die wordt vervangen door een zuiniger exemplaar. Van Gemeren kreeg de nieuwe wasmachine omdat hij meedeed aan een zoektocht van Stichting Hier Klimaat bureau naar de oudste werkende wasmachine van Ne derland. Er kwamen in totaal 76 inzendingen binnen, maar de machine van Van Gemeren bleek er de meeste dienstja ren op te hebben zitten, foto Ronald den Dekker VRIJDAG 3 oktober 2014 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25