De stilte te Veere DIZZIE 17 ml, Het werk van Annie M.G. Schmidt behoort tot ons nationale erfgoed. Logisch dat Uitgeverij Van Oorschot - ook erfgoed - de Kapelse domineesdochter in dundruk brengt bij het 70-jarig bestaan. Het gehavende meisje zegt oma tegen haar Vantoortelboom vertaald m Gedundrukt door Van Oorschot. Annie M.G. Schmidt (1911-1995) zou er vast tevreden mee zijn geweest. Schmidt - die van die van u: een prachtig bundeltje, met 147 'grotemensengedich ten', kinderversjes en liedteksten door elkaar. Ingedeeld in drie periodes: 1947-1950,1951-1959 en 1960-1984. Bin nen die periodes staan de gedichten alfa betisch gerangschikt. De geselecteerde gedichten verschenen eerder in Tot hier toe (1986) en Ziezo (1987). Het boek is een mooi gebaar van de bijna zeventigjarige uitgeverij Van Oor schot. Annie Schmidts zoon Flip van Duijn verleende medewerking. Hij zal ook meegedacht hebben over het for maat van het boek. De smalle bladspie gel leidt hier en daar tot 'overlopers'. In de teksten zin veel speelse onzin en dwarsigheid, die we van de schrijfster kennen. Maar ook hele rake observaties. Zoals 'Tv-vraaggesprek' (pag. 188-189), waarin de nutteloze gesprekken van het papier spatten. Nutteloos, inderdaad, zo als we ook vandaag nog veel leeg ge praat op de buis zien. Laat u door de be ginregels niet op het verkeerde been zet ten: Kijk daar zit weer een heer in 't beeld die aan een and're heer iets vraagt. Dit is toch iets wat nooit verveelt, zo'n vraaggesprek is steeds geslaagd. Want verderop: Vertelt u eens, meneer Van Mook: u eet allen maar tafelkleedjes? Zo zo, de franjes eet u ook? O juist, bij stukjes en bij beetjes. Ik kan er met plezier in grasduinen. De meeste kinderliedjes zijn bekend - Het fluitketeltje, Tante en oom in Laren, Se- bastiaan (de spin), Op een mooie Pink sterdag. De 'grotemensengedichten' heb ben een minder groot publiek bereikt. 'Zondag' stamt uit de jaren 1947-1950. De schrijfster was tijdens en kort na de Tweede Wereldoorlog bibliothecaresse in Vlissingen. Het gedicht stamt uit die tijd: Zondag Geen plaats ter wereld is zo godverlaten en zo fatsoenlijk als het Scheldeplein, bij avond als het regent en de straten langer en glimmender en leger zijn. Dit is een stad met veel te weinig moorden. Het regent gluiperig in het plantsoen. De tramrails wijzen koppig naar het noor den en dat is dan ook alles wat zij doen. Er staan meer Zeeuwse tinten in de bun del. De boenwas-wezentjes wonen in een kelder in de buurt van Sas van Gent. De apothekertjes die pogingen on dernemen om de wijde wereld in te gaan blijven toch in Goes. De cyperse poes woont tussen Schore en Goes. De Vlaamse dichter Pol de Mont (1857-1931) verdient een Zeeuws monument. Niet vanwege het in 1883 geschre ven draakje 'Hoe Krelis trouwde. Herinnering aan 't groene Zee land', De hoofdpersoon van dit verhaal in dichtvorm is er altijd bij 'waar ook in den Polder ge feest werd.' Hij 'hapte met kunst naar den koek, en bracht dan den buit aan zijn dansmeid'. Van trou wen is geen sprake: 'men vangt hem vóór veertig in 't net niet!' Tot er berichten komen over Koos- je en 'haar schande'. Zij is het meisje dat hem de vorige zomer heeft vergezeld naar 'ringrid, ker mis en dansfeest'. Het monument wordt evenmin verdiend met 'Te Arnemuiën', op genomen in de in 1887 versche nen bundel In Noord en Zuid. De verteller zit 'te Arnemuiën op het strand, aan 't Sloe.' In de verte rijst, 'met tinne en torens,/ - een kantwerk op den hemel, - Middel burg,/ de schoone stad, juweel der gansche streek.' Waarop liefst twintig pagina's poëtische smart lap volgen. Waarmee Pol de Mont wél het Zeeuwse hart blijft raken, is de in dringende schets 'Te Veere', ge schreven naar aanleiding van een verblijf daar in augustus 1898, twee jaar later verschenen in 'Else- vier's Geïllustreerd Maandschrift'. Andere plaatsen bieden sensatie en spektakel, hoger en harder. Veere heeft, of jammer genoeg moeten we in het volle seizoen zeggen had, stilte. 'Kent gij de sage van de verzon ken steden, die bij laag water soms weer een ogenblik opduiken uit de zee? In zulk een spookstad waande ik mij verplaatst,' aldus De Mont. De huizen van Veere zijn 'ledig en don ker', de mensen lijken er 'spoken, opgestaan, voor een enkel, enkel uur'. Zelfs de koeien, welge teld vier, zwijgen. Veere is, concludeert hij, het Tijk van een stad'. Maar de stilte spreekt, 'de gebroken trots, de ge knakte hoogmoed, de vernietigde macht, de tot stof vermaalde rijkdom.' Zo vervolgt deze ode aan Veere, want daarom gaat het wel degelijk, in een wonderlijke afwisseling van bevlogen proza en praterige poë zie. Ga naar Veere, nee niet op een zotte zomerzondag, maar bij voorbeeld op een nevelige novem- bernamiddag, en je stemt in met Pol de Mont. Nu nog het allerstil- ste plekje zoeken voor zijn monu ment. VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 www.pzc.nl/zeelandgeboekt DEBUUTROMAN VAN DINY DE PUTTER Het televisieprogramma Spoorloos bracht Diny de Putter in Terneuzen op het idee voor haar eerste roman. Er zijn zoveel mensen die een rotzooitje van hun leven maken en een spoor van kinde ren nalaten. Dat is in feite ook wat er aan de hand is in haar boek Verder weg dan eerst (21,95 euro). Fleur is de hoofdper soon, een weduwe van 57 jaar. Ze heeft één zoon, Harm, maar die is ze al zo'n twintig jaar uit het oog verloren. Het boek begint op het moment dat Fleur in een depressie zit. Dan staat er een geha vend meisje voor de deur: Jasmijn. Ze zegt dat Fleur haar oma is. Het meisje is twaalf jaar en van huis weggelopen. MEESTER MITRAILLETTE IN ENGELS De roman Meester Mitraillette van Jan Van toortelboom krijgt in 2016 een Engelse vertaling. Directeur Eric Visser van De Geus in Breda is vorig jaar de nieuwe uit geverij World Editions begonnen. Ko mend jaar verschijnen daar Engelse verta lingen van onder anderen Bert Wagen dorp, Tom Lanoye en Kader Abdolah. Annie M.G. Schmidt foto Bert Verhoeff/HH Die van die van u Annie M.G. Schmidt Uitgeverij Van Oorschot dundruk 256 pagina's 24,90 euro Annie M.G. Schmidt gedundrukt door Jan van Damme Te Veere Pol de Mont (1857-1931) de gebroken trots, de geknakte hoogmoed, de vernietigde macht, de tot stof vermaalde rijkdom ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17