Onheil gezien in koffiedik DIZZIE 15 interview En weer heeft Adolf Hitier een nieuwe biograaf. Volker Ullrich over de mens achter de Führer. „Ook Hitler was een kind van zijn tijd." J Verlag. „Ze benaderden me in 2009. Ik was toen net weg bij Die Zeit. Als journalist ben ik nauw betrokken geweest bij de dis cussie over Goldhagen en zijn theorieën over de Holocaust. Toen ze me vroegen voor dit Hitler-boek, heb ik eerst geaar- - zeld. Uiteindelijk heb ik 'ja' gezegd, maar wel op één voorwaarde: dat die 500 pagi na's van tafel moesten." Net als Kershaw hakt hij het leven van Hit- Ier in twee delen. Het zojuist verschenen eerste deel van de biografie, Opkomst, be schrijft de periode vanaf zijn geboorte in het Oostenrijkse Braunau tot de inval in Polen in 1939, het begin van de Tweede Wereldoorlog. Dat de tekst onderbroken wordt door hoofdstukken over de mens Hitier, zijn relatie met vrouwen en belang stelling voor kunst, tekent de andere weg die Ullrich wil bewandelen. „Veel mensen die over Hitier geschreven hebben, zijn nog altijd in de ban van de mythe die hijzelf heeft gecreëerd: dat hij al leen maar leefde voor Duitsland. In dit boek maak ik duidelijk dat de werkelijk heid anders was. De man had wel degelijk een privéleven. In zekere zin was hij zelfs redelijk normaal. Hij hield van gebak, creëerde een soort familiaire entourage om zich heen en had relaties met vrou wen. In zijn afkeer van abstracte kunst, liefde voor Wagner en monu- i_ mentale architectuur In deprive- was hij zelfs een kind sfeer was van z^in tijd- wat hij dacht, dacht ook het Hitler overgrote deel van de vaak heel Du5tse burgerii De kracht van Hitler was charmant volgens Ullrich zijn ver mogen om meerdere rol len tegelijk te spelen. „Hij is de geboren ac teur, altijd en overal, zelfs als hij het op een schreeuwen zet. Tijdgenoten verbazen er zich over hoe hij het ene moment tekeer kan gaan en even later juist poeslief is. In de privésfeer was hij vaak heel charmant. De manier waarop hij bijvoorbeeld Hindenburg na zijn be noeming tot kanselier wist in te pakken, is illustratief: die man moest aanvankelijk niets van deze 'Böhmische Gefreite' heb ben, maar liep uiteindelijk met hem weg." Tegen de grote rol van zijn leven - die van Führer - verzette hij zich aanvankelijk zeer. Eenmaal overstag, ging hij er echter ook zeifin geloven. „Hij zag zichzelf heel lang als 'een trommelaar', de volkstribuun die de weg opent naar een nieuwe tijd. Dat is de tijd van zijn eerste successen als redenaar in München, de koning van de bierkelders die iedereen moest horen. Er gens rond 1924 komt het omslagpunt. Hij wordt Führer, en laat zich ook zo noemen. Slechts een paar mensen, vooral oude vrienden, noemen hem dan nog 'Du'." De machtsovername op 30 januari 1933 be zorgt hem nog steeds koude rillingen. „Eind 1932 was er geen enkele politieke commentator die nog rekening hield met een kanselierschap van Hitier. De partij had voor het eerst verloren. Dat blijft al tijd knagen: de wetenschap dat het ook an ders had kunnen gaan." In de dorpen langs de IJssel bij Zwolle speelt de nieuwe roman van Kader Abdolah (1954). Met Pa pegaai vloog over de IJssel wil hij, volgens de achterflap, een meer stemmige roman schrijven over hoe Nederland is veranderd sinds hij 25 jaar geleden hier kwam wo nen. Zelf vertrok hij een kwart eeuw geleden uit Iran om in Ne derland een nieuw leven op te bouwen. Als vluchteling wist hij zich hier 'algauw omhelsd door zijn nieuwe landgenoten'. Hoe anders is de situatie voor zijn lotgenoten uit Syrië die vandaag de dag naar Nederland komen. De stelling van deze krant: 'Zwolle geeft het goede voorbeeld door nu vierhonderd vluchtelingen op te vangen' kreeg van 40 procent van de reageerders geen bijval. Van hen hoeven die nieuwko mers geen warme omhelzing te verwachten. Om zijn geromantiseerde vlucht kracht bij te zetten, verwijst Ab dolah naar sprookjes. Het boek heeft een motto uit de vertellin gen van Duizend-en-één-nacht. Er zijn kabouterhuizen, er is een goe de fee in de gedaante van kruiden vrouw Klazien uit Zalk en er is vluchtelinge Pari, die als een heu se Sneeuwwitje na een aanval van haar boze ex in een coma belandt en wakker wordt in het bij zijn van twaalf zingende man nen. Bovennatuurlij ke elementen zijn er ook. Zo als de papegaai uit de titel, het huisdier van Kla zien, die 'Ge vaar! Gevaar!' krijsend door het dorp vliegt. Inderdaad: daar gebeurt wat ergs. Er wordt onheil, of voor spoed, gezien in koffiedik. Nederlands is niet de moedertaal van Abdolah en dat is te lezen. Sommige lezers zullen zijn eenvoudige taalge bruik charmant vinden, maar le zers op zoek naar poëtische taal moeten niet bij Abdolah zijn. De dialogen zijn in schrijftaal. Hij is uitleggerig en herhaalt veel. Abdo lah mag geloven in de goedheid van mensen, maar Nederland is niet de harmonieuze samenle ving die hij schetst. Vluchten is namelijk nooit een sprookje. Papegaai vloog over de IJssel Maak kans op boek van Pauline Slot Dierenboeken in het zonnetje op Dierendag 'Houtje en Blauwtje' in Stedelijk Museum ROMAN door Merel Dado KADER ABDOLAH Papegaai vloog over de IJssel Kader Abdolah 445 blz. Prometheus 19,95 euro Koop dit boek op Dizzie.nl VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 ETALAGE KINDERBOEKENWEEK Pauline Slot beschrijft in De hond als me demens hoe ze besluit een hond aan te schaffen, tot het moment waarop ze het dier moet laten inslapen. Via een ac tie op Dizzie maak je kans op haar boek. Vanwege Dierendag op 4 oktober zet Diz zie dieren in het zonnetje. Lees eens de roman De bijen van Laline Paull, waarin schoonmaakbij Flora de vruchtbaarheid van de koningin aan de kaak stelt. Op Dizzie.nl vijf leuke dierenboeken. Het Gouden Boekje Houtje en Blauwtje is gewijd aan een kunstwerk in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Om die reden leest schrijfster en illustrator Joke van Leeuwen woensdag 15 oktober in het museum voor uit dat boek. ACTIE DE HOND ALS MEDEMENS «foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15