ÊMJ L^bJhj Rabo voorspelt daling van de melkprijs tot eind dit jaar ECONOMIE 13 Supermarktketen Jumbo verkoopt voortaan kip die beter heeft geleefd. Activisten noemen het 'een doorbraak'. 0 49 dagen SWIFTERBANT - Alle zogenoemde plofkip zal eind volgend jaar uit de schappen van Jumbo verdwe nen zijn. Dat maakt de op een na grootste supermarktketen van daag bekend. Vanaf volgende week wordt de huidige standaard kip vervangen door vlees van een langzamer groeiend ras. Die kip leeft een paar dagen langer en krijgt meer ruimte, natuurlijk dag licht en afleidingsmateriaal als strobalen. De 'Nieuwe Standaard Kip' van Jumbo verdient nog geen Beter Le ven-ster van de Dierenbescher ming, het minimale keurmerk voor dierenwelzijn. Toch reageert de Dierenbescherming positief. „Dit is nog niet genoeg om de die ren een normaal kippenleven te gunnen, maar wel een serieuze stap vooruit." Wakker Dier spreekt van 'een doorbraak'. „Met 13,5 in plaats van 21 kippen per vierkante meter, komt Jumbo be hoorlijk dicht in de buurt van een ster." Die positieve reactie is opmerke lijk. Tot nu toe maakte Wakker Dier gehakt van alle plannen van supermarkten om de ondergrens voor kippenwelzijn te verhogen. Spotjes van de actiegroep zetten supermarkten al jaren onder druk om de verkoop van 'plofkip' te sta ken. Die kippen groeien, dicht op eengepakt, binnen zes weken uit van kuikentje tot vleeshomp van twee kilo. Volgens onderzoekers hebben die dieren geen fijn leven. Zo zijn ze vaker kreupel en eten ze zichzelf soms letterlijk dood. Begin vorig jaar spraken de super- JUMBO INTRODUCEERT NIEUWE KIP Basiskip (of plofkip) Kip van Morgen (Hollandse Kip) fg. 35-45 dagen Q 60-65 gram wel/geen daglicht Geen natuurlijk licht Nieuwe Standaard Kip sstq 45 dagen 50 gram Geen natuurlijk licht Scharrelkip 45 gram Biologische kip iirg. 56 dagen 45 gram Natuurlijk daglicht Overdekte uitloop markten af dat alle plofkip in 2020 vervangen moet zijn door de 'Kip van Morgen', die iets minder snel groeit en een paar dagen lan ger leeft. Dat kwam niet in de buurt van een Beter Leven-ster, maar was volgens CBL, de brancheorganisatie van super markten, het hoogst haalbare. Meer ruimte en een langer leven kosten de boer immers geld. Dat moet worden doorberekend aan de consument, die niet bereid zou zijn wat extra's voor zijn kipfile- tje te betalen. Wakker Dier reageerde furieus en deed de Kip van Morgen af als 'plofkip in flauwekulsaus'. Toen lisil liirg. 70-81 dagen 30-40 gram Vrije uitloop Albert Heijn hem dit voorjaar toch in de schappen legde met het label 'Hollandse Kip, 100% ver antwoord', stapte de actiegroep naar de Reclame Code Commis sie. Die verbood AH om de kip verantwoord te noemen en te be weren dat de kip 'goede leefom standigheden' heeft gehad. Een blamage voor de marktleider, die het nieuwe merk met veel tam tam had geïntroduceerd. Maar ook kippenboeren waren teleurge steld. Zij vreesden dat de hele overstap naar duurzamere kip op losse schroeven kwam te staan. Nu presenteert Jumbo dus zijn Nieuwe Standaard Kip. Dreigt voor het familiebedrijf uit Veghel hetzelfde lot als zijn grote concur rent? Commercieel directeur Ed van de Weérd denkt van niet. „Voordat we hieraan begonnen, hebben we gepraat met de Dieren bescherming en Wakker Dier. Wij zijn ervan overtuigd dat dit het beste compromis is voor dier, mens en milieu. We zouden zeer teleurgesteld zijn als we toch wor den aangevallen. Dan is elk ver- duurzamingsinitiatief voor kip tot mislukken gedoemd." Een groter risico voor Jumbo is dat consumenten voor goedkope re plofkip naar de concurrent gaan. Met zijn laagste prijs garan tie trekt Jumbo prijsbewuste klan ten. De Nieuwe Standaard Kip is per kilo echter een euro duurder dan de standaardkip die nu in de winkels ligt. Daarin schuilt een ri sico, beaamt Van de Weerd. „Men sen die als burger schande spre ken van de plofkip, veranderen in consumenten als ze voor het schap staan. Dan telt alleen de prijs. Daarom hebben keurmer ken voor diervriendelijke kip zo weinig marktaandeel. 85 procent van de kip die we verkopen is plofkip. De enige manier om dat te veranderen, is alle plofkip te vervangen door een duurzamere variant." Dat gaat volgens hem niet van vandaag op morgen. „Meer dan honderd leveranciers moeten om schakelen." De kippenboeren moeten bijvoorbeeld investeren in daglichtdoorlatende dakplaten. De nieuwe kip stilzwijgend invoe ren was volgens hem geen optie. „Om hem betaalbaar te houden, leveren we een forse marge in. On ze honderden franchisers moeten ook wat overhouden. Daarom kie zen we ervoor de consument uit te leggen waar hij wat extra's voor betaalt." De melkprijs die de melkvee houders krijgen zal tot het ein de van dit jaar verder dalen. Dat voorspelt de Rabobank. De daling is een gevolg van min der vraag uit China en de boy cot door Rusland van Europese landbouwproducten, waaron der kaas en melkpoeder. De Russen nemen normaal gespro ken vooral kaas af van Neder land. Rabo verwacht dat de boeren, die nu een gemiddelde voor- schotprijs ontvangen van 37 eu ro per 100 kilo, aan het eind van het jaar nog zo'n 34 euro zullen ontvangen. Daarna gaat de melkprijs weer langzaam stijgen, voorspelt de bank. Tegen de jaarwisseling zal het effect van de Russische boycot langzaam dempen en groeit de vraag vanuit China weer. Boven dien zullen onder meer Afrikaan se en Aziatische landen die van wege de tot voor kort relatief ho ge melkprijs afzagen van de aan koop van zuivel weer terugkeren op de markt, zo verwacht de bank. De vooruitzichten voor de melkveehouders zijn op de iets langere termijn dus zonnig. De exporterende regio's produ ceerden tot en met juli 4,3 pro cent meer melk, ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De helft van die extra 3,2 miljard liter kwam voor rekening van de EU, Brazilië en Nieuw-Zeeland. Overigens verwacht Rabobank niet dat de daling van de melk prijs zal leiden tot faillissementen onder melkveehouders. Financiën grijpt in na fraude Belastingdienst Staatssecretaris Eric Wiebes van Financiën heeft bepaald dat grote teruggaven bij de Belastingdienst voortaan moeten worden goedge keurd door een leidinggevende. De aanleiding is een fraudezaak in juni waarbij een medewerker in één klap 20 miljoen euro over maakte naar een rekening van een medeverdachte. 'Recordaantal toeristen naar Nederland' Dit jaar komen er naar verwach ting ruim 13,8 miljoen buitenland se bezoekers naar Nederland voor een zakelijk of toeristisch verblijf, een groei van zo'n 8 procent ver geleken met vorig jaar. Daarmee stevent het inkomend toerisme opnieuw af op een recordjaar, meldt NBTC Holland Marketing. „Nederland is populair bij buiten landse toeristen. In de eerste helft van dit jaar groeide het aantal bui tenlandse bezoekers met 11 pro cent tot 6,6 miljoen", aldus het toeristenbureau. Nederland krijgt vooral meer bezoekers uit Europa, goed voor 80 procent van het in ternationale bezoek. De meeste vakantiegangers en zakenreizi gers komen dit jaar uit Duitsland (3,85 miljoen), België (1,83 mil joen) en Groot-Brittannië (1,82 miljoen). De groei van het aantal bezoekers uit Azië en VS zet door. Notarisservice Hema mag van tuchtrechter Hema mag van de tuchtrechter doorgaan met zijn vorig jaar ge starte notarisservice. De Ko ninklijke Notariële Beroepsor ganisatie (KNB) had een klacht ingediend bij de Kamer voor het Notariaat, maar die ziet geen aanleiding om maatrege len op te leggen. Dat oordeelde het tuchtcollege gisteren. Het enige punt waarop de ser vice van Hema volgens de rech ter tekortschiet, is de bescher ming van cliëntgegevens. Deze mogen alleen op een door nota rissen beheerde server worden opgeslagen. Nu hebben ook an dere medewerkers van de win kelketen toegang tot de gege vens. Hema krijgt drie maan den om hiervoor de nodige aan passingen door te voeren. De KNB gaat in beroep tegen de uitspraak. VRIJDAG 3 OKTOBER 2014 Jumbo doet 'plofkip' in de ban door Annemieke van Dongen Op maandag 6 oktober ligt de Nieuwe Standaard Kip in de schappen van Jumbo. De levensomstandigheden van de kip zijn beter dan de huidige basiskip, ook wel plofkip genoemd. De belangrijkste verschillen tussen de kippen in het assortiment: levensduur groei per dag aantal kippen 21 perm2 Beter Leven Beter Leven is het dierenwelzijnskeurmerk van de Dierenbescherming. infographic Ronald Visser bron Jumbo Supermarkten UTRECHT Staatssecretaris Eric Wiebes DEN HAAG DEN HAAG AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13