Na honderd jaar weer over de pontonbrug IjSMKp* Kapotte apparatuur pleziervaart verstoort marifoons Westerschelde I 1 I ié Jongeren van éi Op festivals vinden jongeren allerlei soorten vermaak. Hun vrienden zijn er ook 26 BEVELANDEN en THOLEN CULTUUR Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. Uitnodiging PLAFONDSHOW De nieuwe drankwet jaagt jonge jeugd uit poppodia. Ouder publiek vraagt om gevarieerd aanbod. Honderd jaar geleden werd zo'n brug over de Schelde gelegd om te kunnen ontsnappen aan opruk kende Duitsers en oorlogsmateri aal veilig te stellen. De brug lag tussen het Steen en de toen nog kleine Linkeroever (Sint Anneke). De brug wordt nu weer over de Schelde gelegd. Enkele maanden geleden werd ook al eens een brug gebouwd. Als test omdat de stroming in de Schelde de afgelo pen veel sterker is geworden. De test verliep vlekkeloos. Ongeveer honderdduizend men sen lopen komend weekend over de brug. Zij verwierven op tijd een toegangskaartje. De brug wordt morgen feestelijk in ge bruik genomen door onder ande ren het Belgisch koningspaar. Bijzonder is ook dat de 105-jarige Joseé Heyrman weer over de brug loopt. Vijf jaar was ze toen ze aan de hand van haar moeder over de pontonbrug liep. Niet om de stad te ontvluchten. „Dat denken veel mensen, maar dat klopt niet. Op Linkeroever was niet veel en toen die brug daar lag, konden de men sen gemakkelijk naar de stad om boodschappen te doen. Mijn moe der deed dat ook." Plafonds Sierlijsten Verlichting Ze ziet het nog zo voor zich. „Het was druk. En het was een lange brug. Veel mensen uit de stad wil den weg. Ze gingen naar Zeeuws-Vlaanderen. Het was net een processie." Uiteindelijk be sloot de moeder van Joseé Heyr man ook richting Zeeuws-Vlaan- deren te vluchten Vanaf morgenavond zijn rond de brug vele festiviteiten, waaronder een kunstzinnig audiovisueel pro ject, een defensiedorp en een scoutseiland. Er is doorlopend (li vemuziek en zijn er theatervoor stellingen. De festiviteiten duren tot en met zondagavond. Tot dan is het scheepvaartverkeer op de Schelde bij Antwerpen gestremd. ZlERlKZEE - jodium 't Beest in Goes is met 17.635 bezoekers in 2013 de drukst bezochte zaal uit het Zeeuwse clubcircuit. „De be zoekersaantallen bij popconcer ten blijven ongeveer gelijk," ver telt coördinator Anita Berrevoets, „maar tot onze verrassing is film bij ons de grootste stijger." Berre voets heeft daar een verklaring voor: „Dat het poppubliek ver grijst, was al bekend. Maar sinds de nieuwe drankwet blijven de jongeren van 16 tot 18 weg. Dat slaat een gat dat door ouder pu bliek wordt opgevuld." Nou zijn die ouderen niet vies van een avondje rock-and-roll, maar ze willen in 't Beest ook wel eens een filmpje of een toneel stuk bekijken. Marc Maquelin van de Cultuur- werf in Vlissingen, die voor pop podium De Piek programmeert, spreekt ook over toegenomen di versiteit van het publiek. „Nou is dat voor De Piek niet zo'n pro bleem want die zaal richt zich met veel blues, rock, reggae en jazz van oudsher al op de oudere popliefhebber." Het is Maquelin, die ook meewerkt aan het Bevrij dingsfestival en festival Onder stroom, opgevallen dat de jeugd wél naar popfestivals gaat. „Daar vinden ze allerlei soorten van ver maak. Hun vrienden zijn er ook. Het is een, soms meerdaags, uit stapje met z'n allen." Volgens Maquelin lukt het niet om die sfeer in een poppodium te krijgen. „In de grote zalen zie je soms wel dat er in de nachtelijke uren, na het popconcert, nog een dancefeest wordt gehouden." Het Goese 't Beest wordt in bezoe kersaantallen gevolgd door De Spot in Middelburg, dat in 2013 ongeveer 10.000 klanten had. „De meeste bezoekers in ons zevenja rig bestaan," vertelt coördinator Tonnie Dieleman. „Dit jaar lijkt het ietsje minder te worden. In 2012 hebben we ook een dipje ge had, maar eigenlijk gaat het sinds de opening in stijgende lijn." De Spot organiseert honderd activitei ten per jaar, tachtig daarvan zijn popconcerten. De Spot sloot de boeken over 2013 met een een klei ne plus. Het podium wordt gesub sidieerd door de stichting Wel zijn Middelburg. Brogum in Zierikzee neemt in Midden- en Noord Zeeland met 4750 bezoekers de derde plaats in. Brogum programmeert louter popconcerten en telt de bezoekers van het jaarlijkse Anywavefestival mee. Financieel speelde de pop zaal quitte in 2013. Brogum zette met 24 concerten en het festival ongeveer een ton om aan de bar en aan de kassa. De gemeente ver strekt jaarlijks 30 mille subsidie. Een avond per week fungeert Brogum als jongerenontmoetings plaats. Voorzitter Frans Kruijff: „We bestaan nog. Het is nu even de vraag wat de gemeente met Brogum wil: renoveren of naar een andere locatie." De Piek in Vlissingen boekte over 2013 een tekort van 20.000 euro. De zaal zit daarmee op het lande lijke gemiddelde. Uit de registra tie van de Vereniging Nederland- zestien tot achttien blijven weg. Ouderen vullen dat gat op se Poppodia en Festivals blijkt dat de gemiddelde popzaal jaarlijks 19.000 euro te kort komt. De Piek trok 3638 bezoekers met 36 activiteiten: gemiddeld 101 be zoekers per activiteit. Voor twee grotere concerten week De Piek uit naar het Arsenaaltheater. De inkomsten van De Piek komen voor de helft uit subsidie en voor de andere helft uit horeca en kaartverkoop. De gemeente Vlis singen verkeert financieel in zwaar weer. Mogelijk wachten ver dere bezuinigingen op cultuur. Terug naar 't Beest. Dat organi seerde vorig jaar 299 activiteiten. Van de 17.635 bezoekers kwamen er 5700 voor pop en dance. De rest kwam voor film, theater, edu catie en diverse andere activitei ten. Ook 't Beest speelt financieel quitte. Berrevoets: „Dat komt door de combinatie van activitei ten. Het ene kost geld. Het andere brengt geld op. Het bedrijfsleven is belangrijk voor ons. Door iets voor elkaar te doen, kunnen we kosten laag houden." De Zeeuwse poppodia boven de Westerschelde zijn geen grote werkgever. Bij zowel De Spot al bij 't Beest lopen zes part-timers rond. Als de Vlissingse Cultuur- werf de personele inzet voor De Piek berekent, komt het uit op 1,65 arbeidsplaats. Het Schouwse Brogum heeft geen beroeps kracht. Gevraagd naar het aantal vrijwilli gers komen de popcoördinatoren met andere cijfers. Honderdvijfen twintig in 't Beest, zeventig in Brogum (waarvan dertig exclusief voor Anywave), veertig in De Spot en twintig in De Piek. Ook de Zeeuwse radiozendama teurs zijn daarbij betrokken. Voor al de pleziervaart zorgt nu en dan voor problemen in onderlinge communicatie van de scheep vaart. Zoals vorige week donder dagavond, toen communicatie via het marifoonkanaal 14 in de Wes- terscheldemonding door een 'stoorzender' praktisch onmoge lijk was. Het Schelde Coördinatie Centrum (SCC) van Rijkswater staat in Vlissingen schakelde de schipper van de reddingboot in Breskens in om de boosdoener te achterhalen. Uit peilingen bleek dat de storing uit de jachthaven van Breskens kwam. Schipper Veiligheidsregio, Rijkswater staat en KNRM willen af spraken maken om storin gen te voorkomen. Marcel van de Nieuwendijk ging op onderzoek. „Het was zoeken naar een speld in een hooiberg. Via de veiligheidsregio heb ik con tact opgenomen met de zendama teurs van Delta Radio Communi catie Ondersteuning (DRCO)." Twee leden van de club werden door reddingboot Zeemanshoop overgevaren vanuit Vlissingen. Woordvoerder Dan de Bruijn: „We hadden de boosdoener snel gevonden. Het was een jacht met een kapotte marifoon." Omdat dit soort problemen vaker voorkomt, wordt nu door de verschillende partijen bekeken of er afspraken kunnen worden gemaakt. ANTWERPEN - Komend weekend staat de stad Antwerpen uitge breid stil bij de Eerste Wereldoor log die honderd jaar geleden uit brak. Militairen zijn hard aan het werk om een zogeheten ponton brug over de Schelde te leggen. Vrijdag 3 oktober, van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 4 oktober, van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze speciale show kunt u zich uitvoerig laten voorlichten over de vele mogelijkheden van dit unieke en beproefde plafondsysteem. De koffie staat klaar! Schone montage in één dag. Voor elke interieurstijl. Zonder hakken en breken. Verlichting naar wens. De meubels kunnen blijven staan. Uit één geheel op maat gemaakt. PLAFONDS Grijzer publiek De 105-jarige Joseé Heyrman zal de pontonbrug openen. door Ton van den Nouweland Anita Berrevoets, 't Beest Mare Maquelin, De Piek BRESKENS - De Veiligheidsregio Zeeland, Rijkswaterstaat en de Ko ninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KNRM) onderzoe ken of er onderling afspraken kun nen worden gemaakt om storingen in het marifoonverkeer op de Wes terschelde te voorkomen of snel ongedaan te maken. Terwijl de meubels blijven staan. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Showroom: Columbusweg 3,4462 HA Goes Tel: 0113-270000 - www.plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62