Misbruikmeldpunt van kerk moet openblijven Asielkind overrompelt scholen 66 1 november was beter geweest om te beginnen, maar 1 oktober is de teldag 4 BINNENLAND ASIELZOEKERSKINDEREN In anderhalve week tijd moest De Borg een schoollocatie inrichten voor 78 nieuwe asielleerlingen. Ongeval: gewonden en evacuaties Bij een ernstig ongeluk in Kerkrade zijn gisteren meer dere mensen gewond ge raakt van wie vier ernstig. Het ongeval gebeurde toen een automobilist vermoede lijk de macht over het stuur kwijtraakte en inreed op een vrouw met een kind in een wandelwagen. Beiden raakten gewond. Verder raakte de auto een scooter en een man die over de stoep liep met vrouw en kin deren. De man raakte ge wond, net als de bestuurder zelf. De auto kwam tegen de gevel van een gebouw tot stilstand. De bewoners daar van werden geëvacueerd. Chemie-Pack moet 1,7 miljoen betalen Chemie-Pack en directeur Gerard Spiering moeten de gemeente Moerdijk ruim 1,7 miljoen euro betalen vanwe ge de kosten die zijn ge maakt na de brand bij het be drijf begin 2011. Dat heeft de Raad van State gisteren be paald. Om extra milieu schade te voorkomen, liet de gemeente vervuild blus water, modder en brandres- ten opruimen. Of de ge meente het geld krijgt, is de vraag. Chemie-Pack ging na de brand failliet en het vast goedbedrijf van Chemie- Pack en directeur Spiering is in andere zaken al voor vele miljoenen veroordeeld. Nederlander staat langer in de file Nederlanders staan langer in de file. Volgens de ANWB was de 'filezwaarte' in het derde kwartaal van dit jaar 21 procent hoger dan in de vergelijkbare periode van 2013. Ook in het tweede kwartaal steeg het aantal fi les. De filezwaarte wordt be rekend door de lengte van de file met de duur te verme nigvuldigen. Door de stagne rende economie daalde de verkeersstroom de laatste ja ren. Ook leidde het wegwer ken van knelpunten tot min der fileleed. Volgens de ANWB neemt het aanbod van verkeer nu weer toe. Acht jaar cel voor fataal wurgseksspel Een 28-jarige man uit Roer mond is gisteren veroor deeld tot acht jaar celstraf, omdat hij zijn 45-jarige huis baas tijdens een uit de hand gelopen seksspel heeft ge- wurgd. Justitie had zestien jaar geëist Anders dan justi tie gelooft de rechter het ver haal van de verdachte. De huisbaas werd op zijn eigen verzoek vastgebonden, kreeg tape over zijn mond geplakt en werd met een elektriciteitssnoer gewurgd. De dader wordt veroordeeld omdat hij volgens de rechter de kans op de dood van zijn sekspartner heeft aanvaard. Volgens de rechter heeft de kerk met de sluiting 'de belangen van alle betrokkenen onvoldoende af gewogen'. „Door het lang toedek ken en ontkennen van seksueel misbruik is het vertrouwen van slachtoffers in de kerk ernstig ge schaad, mensen moeten een drempel over om een klacht in te dienen. Dat besef is onvoldoende tot uiting gekomen", aldus de rechtbank. Ook stelt de rechter dat meldpunten in het buiten land vaak langer open zijn ge weest dan de 2,8 jaar die in Neder land het geval was. De uitspraak is een nederlaag voor de kerk. Kardinaal Eijk en overste Van Dam kondigden eind 2013 in een interview in deze krant aan het meldpunt te slui ten. Daarmee wilden ze een eind maken aan de periode waarin mis- bruikzaken het kerknieuws domi neerden. Sinds 1 juli was het daar om niet meer mogelijk nieuwe za ken te melden waarin de verja ringstermijn is overschreden of waarin de verdachte is overleden. Het gaat vooral om misbruik uit de jaren '50 en '60. Het Vrouwenplatform Kerkelijk Kindermisbruik (VPKK) spande een kort geding aan tegen die be slissing. De organisatie stelt dat vrouwen meer tijd nodig hebben om een melding te doen dan man nen. „Vrouwen hebben eerst een veilige omgeving nodig om de kracht te vinden in zo'n procedu re te stappen", zegt woordvoer ster Maud Kips. De kerk zelf stelt 'een zorgvuldige en gewetensvolle beslissing te hebben genomen'. „Over de da tum is overlegd met slachtoffer- organisatie Klokk. De datum kreeg ook de instemming van mi nister Opstelten van Justitie en de Tweede Kamer", meldt de kerk in een reactie. De bisschoppen en kloosterordes gaan nu overleggen hoe het meldpunt weer wordt ge opend. De VPKK houdt de mogelijkheid open dat de klachtenprocedure ook na mei 2015 blijft bestaan. „We krijgen nog dagelijks tele foontjes van vrouwen. We heb ben geen idee hoeveel mensen nog melding willen doen." Er zijn de afgelopen jaren 1786 klachten binnengekomen. In 461 zaken is door de kerk een compen satiebedrag betaald. utrecht - Basisscholen in de buurt van asielzoekerscentra en tij delijke opvanglocaties worden over vallen door de enorme toestroom aan asielzoekerskinderen. Al maan den vragen er flink meer vluchte lingen asiel aan dan vorig jaar. In het kielzog van hun ouders - of al leen - komen er ook meer leer plichtige kinderen het land binnen die vrijwel meteen naar school moeten. Scholen moeten daarvoor in zeer korte tijd nieuwe leerkrach ten aannemen en voor extra lesma teriaal zorgen. Soms moet zelfs bin nen anderhalve week een com pleet nieuwe locatie ingericht wor den. Vooral de financiering is een probleem. „Dit is relatief duur on derwijs. Een leraar kan maximaal vijftien asielkinderen lesgeven", zegt adviseur Marieke Postma van kenniscentrum LOWAN dat is ge specialiseerd in onderwijs aan nieuwkomers. Scholen krijgen geld per leerling en 1 oktober is de teldag. Het aantal asielkinderen ver andert echter voortdurend: wordt iemand nu niet meegeteld, dan ge beurt dat pas weer op 1 februari. „Ondertussen moet je die kinde ren toch onderwijs geven", aldus woordvoerder Harm van Gerven van de PO-raad. Die sectororganisa tie voor basisscholen in Nederland roept leden op zich te melden om het probleem in kaart te brengen. De PO-raad wil daarna met het mi nisterie van Onderwijs gaan pra ten. Postma: „Natuurlijk willen we meer geld, maar een draaiboek voor gemeenten en scholen over hoe je dit aanpakt, zou ook fijn zijn." HAREN - Zouden ze er wel zijn, vroeg Kees Bouma zich af. De di recteur van christelijke basis school De Borg in Haren heeft zich de afgelopen anderhalve week uit de naad gewerkt, maar gisteren opende de nieuwe loca tie in asielzoekerscentrum Onnen- staete haar deuren toch echt. Er stonden meteen 78 kinderen te drommen om binnen te komen, een briefje met de tekst 'school' in het Nederlands en het Ara bisch wees hen de weg. Er waren zelfs een paar 3-jarigen die tranen met tuiten huilden toen bleek dat zij nog niet naar school mochten. „De rest was heel blij, heel schat tig", vertelt Bouma. Vorige week zat hij voor het eerst met de gemeente Haren om de ta fel. „Wij waren het enige bestuur in Haren dat hier wel onderwijs wilde of kon opzetten voor deze kinderen. Het past bij onze christe lijke identiteit en wij vinden het belangrijk dat ook deze kinderen goed onderwijs krijgen." Maar zo'n akkoord is nog maar het halve werk, zo niet minder. Daarna moest de school nieuwe leerkrachten aannemen, een loca tie zoeken en inrichten en lesma teriaal aanschaffen. En dat moest natuurlijk allemaal gefinancierd worden. „Daarom moest het ook zo snel. Qua voorbereiding was 1 november beter geweest om te be ginnen, maar 1 oktober is de tel dag. Wij vroegen ons af hoe we dit anders allemaal moesten beta len", aldus de directeur. Dat werkt zo: scholen krijgen betaald per leerling. In het onderwijs geldt 1 oktober als de dag waarop alle leer lingen geteld worden. Per leerling krijgt een school zo'n 6100 euro. Voor een asielkind krijgen de scho len nog 2500 euro per jaar meer, want onderwijs aan hen is relatief duur. Zij spreken geen Neder lands, hebben soms nog nooit les gehad en zijn misschien zelfs ge traumatiseerd door wat ze hebben meegemaakt. Alle klassen zijn KERKRADE DEN HAAG DEN HAAG ROERMOND door Cyril Rosman UTRECHT - De katholieke kerk moet het meldpunt voor seksueel misbruik heropenen. De kerk had het meldpunt op 1 juli gesloten, maar de rechtbank in Utrecht oor deelde gisteren dat mensen er ze ker tot 1 mei 2015 terecht moeten kunnen. Rechtbank vindt dat mensen tot minimaal 1 mei terecht moeten kunnen bij meldpunt katholieke kerk door Freke Remmers Kees Bouma, De Borg Scholen worstelen om alle asielzoekerskinderen een plek te geven. Door de toename van het aantal asielzoekers Arabisch briefje door Freke Remmers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4